• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
02 Temmuz 2012 Pazartesi

Bir 'Ulu Çınar'

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

13. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali bize yaradı. İlçe bünyesindeki Mimar Sinan Musiki Derneği'nin konserini izledik. Her şeyden önemlisi Devlet Sanatçısı ve TSM'nin Ulu Çınar'ı İnci Çayırlı'nın tangolara ayırdığı muhteşem repertuvarı yaşadık. Büyükçekmece AKM'deki etkinliği anlatmaya kelimeler yetmez. Ona bire bir tanık olmak lazımdı. 'İnci Usta' tek tek seçtiği Mimar Sinan Topluluğu üyeleriyle onbir eserden oluşan Türk Sanat Müziği şovu yaptı. Bedia Muvahhit Gösteri Salonu'nu dolduranlar, her parçayı avuçları patlarcasına alkışladılar.

"birulucinarburhan.jpg"

...
Konserin ikinci bölümünde 'Tango böyle söylenir' dersi veren İnci Çayırlı ayakta dinlendi. Bravo sesleri kesilmedi. Çayırlı, bir sanatçının ömrünün ancak alkışlarla uzadığının kanıtı. Dileriz Tanrı onu, uzun yıllar Türk Müziği'ne bağışlar. İlginç tespitlerimiz arasından birkaç tanesini de buraya almak istiyoruz. 6 kişilik grup, adeta bir senfoni orkestrası gibi gösteri yaptı. Ahmet Cennetoğlu kanunda, Hasan Esen kemanda, Erdinç Kadıoğlu ritimde, Caner Altınbaş udda, Dilek Yüzüer biyoloonda, Edvard Aris -Tangolar bölümünde- akerdeonda hünerlerini sergilediler. Özel ve başarılı sunumdan, dans gösterisine kadar emeği geçen herkesi kutluyoruz.
...
Gösteriyi takip ederken en büyük şansımız, Müjdat Gezen gibi bir bilgi dağarcığı ve kültür-sanat sevgilisi Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün'le yan yana oturmamızdı. 'Sanatın sevgiyle, kültürlerin dostlukla buluştuğu' Büyükçekmece Festivali'nin bu sene de 'Uluslararası Takvim'de birincilik kazanmasını diliyoruz. Bunu hak ediyorlar. Alıştılar da. Düşünün 52 ülkeden katılımcı ve gözlemci burada. Hepsi, folklor ve heykel dallarında yarışıyor. Ülkelerine mutlu izlenimlerle dönecekler.
...
Festival kapsamında bu akşam Burak Kut-Murat Karahan konseri var. Yarın Hadise ve devam eden günlerde Ahmet Özhan, Murat Boz, Volkan Konak ve Ali Altay sahneye çıkacak.
***
ÖNEMLİ NOT: Gördüğümüz, koku aldığımız kadarıyla 'Futbol Mağdurları Davası' bugün sonuçlanacak. Esas karar makamı olan TFF'nin ilgili kurullarının 'Beraatları' çoktan açıklandı. UEFA'nın Aziz Yıldırım başta verdiği 'Temiz kağıtları' gerekli yerlere ulaştı. Bu işin dört ayağının üç önemli kısmı zaten yoktu. Neydi bunlar? Hatırlayalım:
a) Hakemlerin 'Bu maçtan şüphelendim' raporları var mı?
b) Saha gözlemcisinin 'Burnuma kötü kokular geldi' şeklindeki yazısı nerede?
c)  Hepsinden önemlisi, AİHM başta tüm uluslararası kuruluşların içtihatına göre 'Elektronik kayıtlar ve tapeler delil kabul edilemez'.
Bu gerçeklerin ışığında, gecikmiş tahliyeleri bekliyoruz. Yetti artık.

<p>CHP’nin yayın organı Halk TV’de program sunan Özlem Gürses MHP lideri Devlet Bahçeli&

Sağlık Bakanlığından Halk TV sunucusu Özlem Gürses'e yalanlama: Öyle bir personelimiz yok

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul boğazında görüntülendi! Sakarmekeler martılarla beraber simitle besleniyorlar

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu