• $15,9187
  • €16,7965
  • 927.32
  • 2394.83
25 Aralık 2011 Pazar

Bir Noel öyküsü

Üç gün Marriot Hotel'den sonra, Hüdai Yavalar'ın dairelerinden birini tuttuk. Daha buzdolabını doldurmaya başlamadan 7-24 çalışan semt marketlerinin bile kapalı olduğu gerçeğiyle karşılaştık. Telefona yapıştık. Merhum Turan Yavuz'u aradık. Çalıyor, cevap yok. GSM daha icad edilmemişti.. Anlayacağınız, tek başımızayız. Dünyanın Başkenti Washington D.C.'de aç kaldık. Televizyon seyrediyoruz, yiyecek-içecek reklamları şartlı refleks. Güzel bir çorba bulsak, 'Givings Thanks Day' yapanlara katılacağız. Mideden gelen sesler arttı. Kendimizi sokağa attık. Epey turlamadan sonra küçük kilisenin yanındaki kuyruğu fark ettik. Çorba-ekmek dağıtılıyor. Evsiz barksızların arasına katıldık. Üstünde özel imalat palto, ayağında şık çizmeler bir adam görünce tüm kafalar döndü. Dağıtım işini yapanlar dahi bakıyor. Sonuçta çorba ekmeği kaptık. 'Sinyor' diyenlerin konuşma isteğini tebessümle geçiştirip hızla kaçtık. Salvation Army adlı yardım kuruluşunu asla unutmayız. Hele o dünyanın en önemli domates çorbasını. Yaptığımız bağışla epey pahalıya getirdiğimiz sıcak suyu. 'Tanrı kimseyi açlıkla terbiye etmesin' diyelim. Unutmadan tüm Hıristiyan dost ve arkadaşlarımızın Noel'lerini kutlayalım.
***
NTV'deki 45 Dakika'yı tenis maçı gibi seyrettik. Mehmet Barlas'ın misafiri Elif Şafak'tı. İki dolu insanın birbirlerini sınar gibi laflamaları güzeldi. Ancak Şafak'a haksızlık yapmayalım. Bu 'Elim, elinden üstün oyunu'nda savaşı başlatan Barlas'tı. Genelde Batı Edebiyatı'ndan sıkıştırmalara kalkıştı. Hiç kusura bakmasın ama bu tarzı sevemedik. 'Bak, ben senden bilgiliyim' havası sevimli durmuyor. Kaldı ki Elif Şafak altta kalmadı. Önemli laflar etti. 'Yazılı kültürü daha çok erkekler yönetiyor. Oysa yazar çift cinsiyetli olmalı' iyiydi. Etkilendiği isimlerin başına Charles Dickens'ı ve onun 'İki Şehrin Hikayesi'ni oturtunca bayıldık. Çünkü aynı duyguları taşıyoruz. Okuma zevki için kullandığı 'Ben oburum' sözünü tuttuk. Bu güzel yakıştırmayı alkışladık. En sevdiği kitabın sorusuna 'Henüz yazmadım' deyişi zekiceydi. 'Baba ve Piç'te sinirlendiğimiz yazarın, geçirdiği evrimi sevdik. Fransa Parlamentosu'nun son kararını kınayışını beğendik. Gelelim erkek gözüyle Şafak'a. Her şeyden önce hoş kadın. Bakımlı ama abartmayı sevmediği belli. Tırnakları özenli fakat oje bile sürmüyor. Güzel göz rengine uygun tişört ya da gömlek giymiyor. Siyah öncelikli pastelleri tercih etmesi, 'Sadece beynimle ilgilenin' mesajı.
***
Eser Anlıatamer'in aracılığıyla elimize geçen 'İçimizdeki düşmanlar' listesini aldık. Aynen katılıyoruz. Yollanan metnin içindeki Arif Şirin'in dizelerinden dört satırı alıntılayacağız:
'Sahte aydın gömleği giyenler kulak versin.
Özür denen şu haltı yiyenler kulak versin.
Rüzgara karşı yaptı alayınız çişini.
Sizin gibi aydının yediden yetmişini'.
...
Cumhurbaşkanı'nın görev süresiyle ilgili noktayı koyduğumuzu duyuralım. Engin Sarıoğlu'nun dileğini ise yerine getirdik. Kargoyu takip etsin.
...
BAŞSAĞLIĞI: Halk yakıştırmasıyla Kadersiz Aile'nin önemli fertlerinden birini daha kaybettik. Aydın Menderes'in vefatına üzülenlerdeniz. Merhumun mekan

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama