• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
29 Aralık 2011 Perşembe

Bir dokun bin ah işit

Milletvekili maaşlarına yapılan zam ortalığı ateşledi. Bunun sebepleri belli. Emekli 'Öl de kurtul' parasına terk edildi. Memurlar arasındaki ayırım, uçurum haline geldi. Bu konuda o kadar fazla mesaj alıyoruz ki, görmezden gelmek mümkün değil. M.K'nın -Adını, başına dert açmayalım diye budadık- e-postası ağlama duvarı. Bu zat üniversitede öğretim üyesi. Özetleyip yazalım:
'Yüksek lisans ve doktoralı olmasına rağmen 1843 lira olan maaşı 1950 liraya çıkmakta. Oysa 4'ün 3'ünde olan lise mezunu memur 1650 yerine 2000-2050 lira arasında maaş alacak'. Üniversitelerden başka, yüksek okullarda da durum aynı. Bu nasıl 'Eşit işe, eşit ücret?'
...
Ertuğrul Berki 'Eğer ben gazeteci olsaydım ve bir köşem olsaydı' diye başlıyor. Tam 7 madde sıralıyor. Buyurun dile getirdiklerini:
1. Bedelli askerlikten gelen paranın emekli milletvekillerine gideceğini kafalara sokardım.
2. Emekli milletvekillerine yapılan zam oranını konuşmayı bırakıp, bağış değil yıllarca çalışmalarının karşılığını isteyen, sürünen emeklilere zam yapılmasını yazardım.
3.Vekilini gönderen ve haklarını alamayan asılların bedduasını aktarırdım.
4. Kul hakkının Allah tarafından affedilmediğini ve büyük günah olduğunu söylerdim.
5. Partisinden ayrı düşünenlerin, konusu ne olursa olsun disipline gönderileceğini ve bunun antidemokratik olduğunu anlatırdım.
6. 32 yıl çalışmış, son 12 yılını üst düzey müdür olarak sürdürmüş şahsımın, emekli olduktan sonra iş bile kuracak sermayeye sahip olamadığımı, kredi kartlarımı ödemekte güçlük çektiğimi, bu durumun çalışırken harama el uzatmadığımın göstergesi olduğunu belirtirdim.
7. Bir de korkmadan, taraf tutmadan sadece hakikati yazanlara saygılarımı sunardım.
***
Okan Bayülgen'e TV-8 yaradı. 'Altın Dönemi'ni yaşıyor. Haftanın beş gecesinde, saatlerce ekranda olmasına rağmen müthiş performansını sürdürmekte. 'Muhallebi Kralı' diyor, kitap okuma münazarası izliyoruz. Bir zamanlar 'Okunan kitabın, bir yerde bırakılması' uygulamasını dahi hatırlatıyor. Arada, biplenecekleri biplemeyi de atlamıyor. Uykunuz yoksa, Bayülgen'i izlemeyi öneriyoruz.
...
Rojin'in çok dilli CD'sini beğendik. Sesi zaten güzel. Seçtiği parçalar ve yorumlarını da sevdik. 'Çu Çu-Gitti Gitti'si çalarken, bu satırları yazıyorduk. Sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a ait 'Kurtuldum Kurtuldum' ile müziği Rojin'in olan 'Nerdesin' daha hoş geldiler.
***
'Parma Manastırı'nı okuduğumuzda yaşımız 13'tü. Görev olarak verilmişti. Özet çıkaracağız. Tercüme tam metin. Şimdiki gibi incecik yayın değil. Bir hücre anlatımı var 60 sayfa. Stendhal bu. Müthiş kalem. Nereden geldi bu aklınıza, demeyin. APRIL yine tuğla gibi bir kitap yayınladı: 'Ev  Kuralları'. Oku oku bitmiyor. Ancak, Jodi Picoult'u kutlamak lazım. Sonra tercümeyi yapan Sinem Sancaktaroğlu Bozkurt'u. Nefis bir Türkçe. Ev Kuralları lafı sizi aldatmasın. İçeriği masum değil. Gerilimi yüksek polisiye. Stephen King gibi usta, kitap için 'Picoult kestirilemez bir ihtişamla yazıyor' diyor. Bize göre 'Müthiş öyküler dizisi. Sonunda birleştiriyorsunuz'. Bu konulara meraklı olanlar mutlaka okumalı.
***
ÖZEL NOT: 65 yaşına basan adamın kutlaması mı olur? Binlerce kişinin arasından birkaç ismi öne çıkarmayacağız. Hatırlayan herkese teşekkürler.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak