• $7,4798
  • €8,9543
  • 408.272
  • 1538.04
09 Ocak 2012 Pazartesi

Bir catlak dahi daha

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hiç görmedik, diye girelim. Yıllar önce bir telefon ve sonrasında sıkça olmayan e-postalarla mesajlar aldık. Gece dolaşmalarını -Gündüzümüz de yok ya- sonlandırdığımız için her 6 ayda yenisini türettiği mekanlarına gitmedik. Bu popüler yerlerde verilen kuruluş davetlerine katılmadık. Bütün bu negatifliklere rağmen İzzet Çapa'yı hayranlıkla takip ederiz. Burada sözünü ettiğimiz, herkesin övdüğü yerler değil. Herkeste bulunmayan yaratıcı ve espri yeteneği yüksek ayküsü. Bunun son örneklerini Haber TÜRK'teki 'Alt Üst Muhabbetler'de verdi. Adam aykırı. Adam dahilik öncesinde. Kurduğu ve -Adına ne derseniz deyin- restoranlar zincirinde çalışanlardan oluşan ÇAPAMEDYA'nın yaptıkları ortada. Sevgili Erman Yerdelen'ın kafasındaki yeni ekran için aradığı isim İzzet Çapa'dır. Teklif bizden. Gerisi bileceği iş. Madem çatlak dehalardan söz ettik; Barbaros Şansal'a selam göndermeyi unutmayalım.
***
Yetenek Sizsiniz'i herkes kendi gözlükleriyle izliyor. Son hafta yarıştırılan Mücahit Kaşgarlı'nın okuduğu dizeler, gözlerimize yaş oldu. Mücahit, Doğu Türkistan'dan göç etmiş ailenin 3 yaşındaki oğlu. Yine aynı köklerden gelme bir şairin upuzun mısralarını, yanlışsız okudu. Hem de '30 Ağustos tarzıyla'. Salon yıkıldı. Bu tip yarışmacıları 'Kırmızı balık sayan' üç jüri üyesinin Eveeet'leriyle sahneden indi. Acun'u kutlamayı görev sayıyoruz. Türkiye'nin böylesi moral unsurlarına ihtiyaç olduğu dönemdeyiz. Bakalım, başta Emine-Recep Tayyip Erdoğan çifti olmak üzere, büyüklerimiz Kaşgarlı Ailesi'ni telefonla arayacaklar mı?
***
Hani prestij yapım derler ya, bu yakıştırma SkyTÜRK'teki 'Bildiğiniz Gibi' için geçerli. Bir pazar gecesi geç saatte Funda Arar'ı karşınıza oturtup, çıplak sesiyle şarkı söyletiyorsanız, 'Bravo'yu hak etmişsinizdir. Nilgün Belgün'ün istekte bulunduğu ve 'Yok saymayı ben senden öğrendim'i -Güftesi Burcu Tatlıses'e ait- dinlerken aklımızda en önemli cümlesi vardı; 'Kördüm, bilendim'. Bu şarkı, bir yerde Belgün'ün Kakara kikiri maskesi'nin arkasındaki duygu dolu dünyasını anlatmakta. Ali Saydam ise konuklara müdahalelerini azaltmasına rağmen, fırça yemeyi sürdürüyor.
...
Sırf meraktan bir ekran turu atalım dedik. Yahşi Cazibe, Keşanlı Ali Destanı, Lale Devri, Elde Var Hayat, İffet, Şefkat Tepe... Dizi hastaları kafayı yememek istiyorlarsa formülü verelim; 'Kaydet, sonra izle sistemi'.
...
'Futbol Bir Aşk' Halit Kıvanç'ın NTV Spor'daki programı. Dönüşün ilk misafiri yakında spor spikerliğinde 50. Yılını kutlayacak Orhan Ayhan'dı. Birlikte çalıştıkları Tercüman yıllarını konuştular. Ayhan Büyüğümüzün, anlattığı büyük başarıların çoğunda aynı kurumdaydık. Anılar gözümüzün önünden birer birer geçti.
***
Hiçbir müzik türüne karşı değiliz. Yeni neslin tercihlerine saygılıyız ama fazla hareketlilere ilgi duymayız. Ancak Özgür Kurum'un tarzını beğeniyoruz. Dizi Müzikleri'nden sonra yeni çalışması Israr Et'i çıkardı. İki şarkının, ikişer uyarlamasını beğendik. Bunda, genç besteci-yorumcunun ses tonu etken.
...
Onur Mete 10 yıl sonra üçüncü stüdyo albümünü yayınladı. 'Ben Onur Mete'yi beğendik. 9 yepyeni şarkı ve 2 versiyonu sizler de seveceksiniz.

<p>Süper Lig'in 28. haftasında Ankaragücü sahasında Galatasaray'ı konuk etti. Bu zorlu karşılaşmada

Galatasaray-Ankaragücü Maç Yorumu

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi