• $13,402
  • €15,1791
  • 790.675
  • 2014.21
9 Şubat 2012 Perşembe

Bir başka gözlükten

Alper Görmüş kendini tanımlarken 'Ben objektifliğe değil ama dürüstlüğe inanan gazeteciyim' demekte. Bu güzel ve sevdiğimiz bir laf. Görmüş'ün kimi düşüncelerini benimsemesek bile, kalemine saygı duymak zorundayız. Hayat Bilgisi adını verdiği 'Portreler', düşüncesine uygun. Medya, siyaset, spor ve akademisyenleri penceresinden irdeliyor. Kimine katılıp, bazılarına katılmasak dahi yazımı güzel. İğnelemeleri hoş. Ele aldığı tipler arasında şimdilerde AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı'nda tutunan Hüseyin Çelik'in analizi müthiş. Adalet Partisi'nde başlayan siyasi rotanın şimdiki durağı Görmüş'e göre doğal. Bizce Çelik'in en önemli yanı 'Muzırlığı'.
...
Tarhan Erdem için 'Gördüğünü çalan hakem' diyor. Gheorghe Hagi ve Özhan Canaydın bölümlerini çok sevdik. Şiddetle itiraz edeceğimiz tek bölüm var; Süleyman Demirel. 'Rejimin en başarılı devşirmesi' esprisine lafımız olur. Baba'ya fazla haksızlık yaptığı kanısındayız. Yine de siz Alper Görmüş'ün Hayat Bilgisi'ni mutlaka okuyun.
***
Muhallebi Kralı'nda başlık 'Niçin Rüya Görürüz'dü ama, konu didik didik edildi. Doğrusu tüm halsizliğimize rağmen baştan sona izledik. Nörologların başı çektiği akademisyenlerin anlattıklarını çözmekte zorlandık. İlk yirmi dakika süreyle profesörlükten doçentliğe indirilen Nevzat Tarhan hocamıza lafımız yok. Çizgisi belli. Anlatımı düzgün. Ancak Okan Bayülgen'in tanımıyla Mehmet Ali Bulut Kardeşimiz için  'Muhteşemdi' diyebiliyoruz. Eski çalışma arkadaşımız Bulut'a 'Bilgi deryası' yakıştırması doğru olan. Dini ritüeller, uykuda düşünceye kadar her şeyi gayet net anlattı. Ona tepeden bakarak, konuya giren akademisyen hanımlar bile, sonunda hakkını teslim etmek zorunda kaldılar. Bayülgen'in yerinde olsak, bir programını sadece Bulut'a ayırırız. Konu başlığı da 'Falcılık, gelecek okuma' olmalı.
***
Seksenler dizisi, kötü girişten sonra, çizgisini düzeltmeyi sürdürüyor. Tek itirazımız, Çocuklar Duymasın'dan 'Haluk'un Damadı' Berke'nin, yeni diziye monte edilmesi. Kişisel olarak, bu yöntemi sevmiyoruz. Gülse Birsel de bu yanlışları yapıyor. TRT-1'de Seksenler yayınlanırken, TRT Spor'da Birol Güven başkanlığındaki dizi ekibi vardı. Bu tip buluşturmalara karşı değiliz. Ancak, yayın saatleri çakışmamalı.
...
Akşam Sefası'nda Malatya'ya özel canlı yayın vardı. Genelde olduğu gibi başarı yakalandı. Tek arıza Bahadır Özüşen'in, şarkı sözlerini önce karıştırıp, sonra unutmasıydı. Alp Aslan'a da mesajımızı yollayalım: 'Yaramaz mümessil tavrını azaltmalı'.
***
İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde 'Müze'nin Kahvesi' açılıyor. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay himayesindeki organizasyon cumartesi günü saat 10.30'da.
...
Uğur Çınar'ın 'Tangodan Valse' konseri 18 Şubat saat 20.00'de. Yer, Kartal-Bülent Ecevit Kültür Merkezi.

<p>Elon Musk liderliğindeki uzay taşımacılığı şirketi SpaceX tarafından geliştirilen Starship roketl

SpaceX roketleri, Katy Perry'nin klibinde oynadı | TeknoZone #15

67 yıldır banyo yapmayan dünyanın en pis insanı! Doktorları hayrete düşürdü!

Boğa'nın gazabı! Herkes kaçarken o kamerasını açtı ve...

Dev timsahı kepçeyle durdurabildi! Yaklaşık bir ton ağırlığında