• $16,7305
  • €17,7015
  • 986.321
  • 2531.12
25 Temmuz 2012 Çarşamba

Bilgi deryası

Politik tartışmalar bir yerden sonra sıkmaya başlıyor. Kendinizi atacak kanal aramaya başlıyorsunuz. İlber Ortaylı gibi bir 'Bilgi deryası'na rastladıysak, seviniyoruz. Bu kez de öyle oldu. Bloomberg HT'de Zaman Kaybolmaz'ı yakaladık. Dedik ya Hoca canlı kütüphane. Birikimini aktarışı başka güzellikte. Osmanlı'nın 'Çocuk Padişahları' ile başladı. İlk defa rahmetli Babamızdan duyduğumuz -Kendisi de aynı yer doğumlu- Selanik Türk Şehri'dir, daha doğrusu Osmanlı kenti'diri Ortaylı özetleyiverdi. İkinci Murat'ın 1430'da fethettiğini, 1912'de kaybetmiştik. Bugün gidin, bizden kalanları görürsünüz. Besteci Dramalı Hasan -Soyadı Hasgüler- bölgenin insanıydı. Müzik, mutfak ortak. İlber Usta, Selanik'e daha fazla yer ayırmalı. Bu işlere meraklı televizyon izleyicimiz, National Geographic, History, Discovery gibi kanalların yanı sıra bizden olanları kaçırmamalı. İz TV'nin yapımları listeye alınmalı. Ancak bu ekranda ilk kez başarısız bir yapım seyrettiğimizi atlamayalım. Televizyon dünyamızın irdelendiği Beyaz Cam'ı beğenmedik. Jeffi Medina ve Yılmaz Dağdeviren dışında çarpıcı laf eden yoktu. Aynı yüzlerin, aynı şeyleri peş peşe sıralamasıyla 'Belgesel olmuyor'.
***
Suriye'nin üç parçaya ayrılması senaryosu hızlandı. Tartışmaların ana gündemi bu. Moskova'yı iyi okuyabilenlerde de bu duygu hakimleşti. Neticede Irak'taki bölünmeyi aynen burada yaşayacağız gibi. Ülkenin kuzeyinde önce Federe Kürdistan hayata geçirilmekte. Hiç aceleleri yok. Dört ülkenin parçacıkları, sonunda biraraya getirilir ve 'Büyük Kürdistan'ı oluştururlar. Bu stratejiyi 1956'dan beri sabırla işliyorlar. Suriye'deki son altı ayda hızlandırıldı. Ekran tartışmacılarına bakıyoruz, büyük çoğunluk 'Sahibinin Sesi'. Ya yandan kurmalı  ya da ispirtoyla çalışıyorlar. Efendi neyi arzu ederse, koro halinde tekrarlıyorlar.
...
CNN TÜRK'ün spor haberlerinde Ertem Şener'in gri ceketine takılıp, kaldık. Her an kopup gidecek havasındaki ceket düğmesini iliklemeyi başarması dahi büyük olay. Ertem'e tavsiyemiz kılık-kıyafetine biraz dikkat etmesi. Son haftalarda dökülüyor.
...
Acun Ilıcalı, bu akşam Tvem'de olacak. Saat 21.00'de başlayacak Magazin Meydanı'nın moderatörlüğünü bilindiği gibi Ali Eyüpoğlu yapmakta. Yeri geldi kanalın Kurumsal İletişim Direktörlüğü'ne gelen Eren Güneri'yi tebrik edelim. Ne de olsa eski çalışma arkadaşımız.
***
Dr. Ö. Aslan Kalafatçılar'ın yolladığı en lezzetli tekzip, ana adrese teslim edildi. Kavala Kurabiyesi dolu kutunun paylaşıldığını bildirelim. İki anlamda da teşekkürler.
...
Murat Ülker'in, Hakk'a yürüyen Anne ve Babası Sabri-Güzide Ülker'le ilgili yazılarımıza karşılık verişiyle mutlu olduk. Kendi adımıza iki muhteşem ve hayırsever insanı tanımaktan duyduğumuz mutluluğu tekrarlayalım. Dualarımız onlara.
...
Bir not da Sayın Afet Limon'un e-postasına düşelim; 'Çizgimizde hiç kırık olmadı. 46 yıl önce neysek, yine oyuz. En önemli özelliğimiz, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilmemiz'. Öte yandan Ahmet Ragıp'ın Cenk Koray'la ilgili satırlarını sevgiyle alıp, kabul ettik.

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi

Bartın'da etkili olan sağanak yağış hayatı olumsuz etkiliyor! caddelerde su taşkınları oldu