• $15,9365
  • €16,7933
  • 928.893
  • 2394.83
23 Aralık 2011 Cuma

Beraberlik golü atıldı

Deniz Baykal'ın CHP Genel Başkanı iken, Cumhurbaşkanlığı için destek isteyen Abdullah Gül'le ilgili sözlerini hatırladık. Ne demişti; 'Bizim sevimli Gül'ümüz'. O zaman gerçekleşemeyen Çankaya Planı, uzlaşmayla sonuçlanacakken, ortaya Devlet Bahçeli faktörü çıktı. 'İstediklerini seçmek haklarıdır' dedi ve açık destek verdi. Gül böylece Cumhurbaşkanı oldu. Ondan sonraki uygulamalara bakınca, bu kez Süleyman Demirel'in Merhum Turgut Özal'a yakıştırdığı Çankaya Noteri lafını tam anlamıyla hak etti.
...
Futbol'da Şikeyle Mücadele Yasası'ndaki değişikliğin veto edilişine kadar, Usta-Çırak İlişkisi'nin uyum içinde devam ettiğini söyleyebiliriz. Başbakan'ın 'Aynen geçecek' talimatıyla yeniden Köşk'e dönen yasa, bu kez problemsiz onaylandı. Bu durumu Zirve'deki bilek güreşi olarak değerlendiriyoruz. Ancak Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'na yapılan son atamalar için 'Basit' ya da 'Doğal' demek mümkün değil. Mümtazer Türköne ve İskender Pala Yönetim Kurulu'ndalar. Aynı oluşumun Yüksek Danışma Kurulu'na uygun görülen Alparslan Açıkgenç, Ayşe Ayata -Merhum, Turan Güneş'in kızı- ve Necati Polat'ın durumları da tartışmalı. Futbolda Şike Yasası'nın hafifletilmesine  şiddetle karşı çıkan cemaat, bu kez durumu değiştirdi. Skoru beraberliğe taşıdı. Hem de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü kullanarak. Kanımıza göre, Cemaat ve Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan'a meydan okuyor. Atlantik ötesi, Sözcüsü Hüseyin Gülerce'nin deklerasyonunun arkasında durmakta. AK Parti'ye yani Başbakan R. Tayyip Erdoğan'a şu ana kadarki en önemli rest çekildi. Herkes Sarkozy'ye, Fransa'ya odaklanmışken, Türkiye'deki hedeflerini uygulamaya soktular. 2002'den beri devam eden kurgu için 'Vazo çatladı' diyebiliriz. Bundan sonra ne mi olur? Fazla beklemeyip, hep birlikte görürüz.
***
Gaziantep Marjinal Basım Yayın'dan gelen bir kitap hayli zorladı. Bilgi notlarıyla birlikte yaklaşık 650 sayfa. Adı çarpıcı geldi; 'Son adem-Varoluşun Sırrı'. Yazarının ismini ilk kez duyduk; Cafer Gezgez Abdullah. Katkıda bulunanlar arasında eski dostumuz Mahmut Gültekin'in gazeteci  oğlu -Mesleğe yanımızda başladı- Süleyman Gültekin'in ismini görünce daha fazla meraklandık. Sonunda çöktük kitabın başına. Bitirdiğimizde şaşırdık. Dünyanın da içinde olduğu 'Kainat kavramı'na farklı çözümler bulduk. 'Bir damla sudan oluşan insan' ve pek çok sorunun açılımı karşımıza çıktı. Vaktiniz varsa, 'Son adem-Varoluşun Sırrı'nı mutlaka okuyun.
...
Türk Ocakları İstanbul Şubesi, kuruluşlarının 100. Yılı münasebetiyle Büyük Türkiye'ye Doğru adlı sempozyum düzenledi. Yarın İTO Meclis Salonu'nda başlayacak etkinliğin açılışını Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yapacak. Türk Ocakları'nın İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram 'Hedeflerinin milli ekonomi, milli düşünceyle Kızıl Elma Ülküsü etrafında milli şuur oluşturmak olduğunu' belirtti.
...
Sultanbeyli Belediyesi'nin Mehmet Akif Ersoy'u anma programı salı günü yapılacak. Sultanbeyli Kültür Merkezi'nde saat 18.00'de başlayacak. Etkinlik panelle açılacak. M. Akif'in şiirlerinden bestelenmiş özel konserin solisti Bekir Ünlüataer.

<p>Earle Dickson, 1920'li yılların başında genç ve oldukça sakar bir kadınla evli olan bir şirket ça

Yara bandı nasıl icat edildi? | İcat Çıkarma #7

Perlit'e talep yağıyor! Dünyadaki rezervinin yüzde 75'i Türkiye'de

Çinliler sonunda bunu da yaptı! Kendi kendine giden yemek arabasıyla yemek hizmeti başladı

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama