• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
11 Ocak 2012 Çarşamba

Bay doğru bay yanlış

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Gazete santralı 'Meclis Anayasa Komisyonu Başkanlığı'ndan cep telefonunuzu istiyorlar' dedi. 'Hemen' karşılığını verirken, kimin arayacağını tahmin ettik. İki kademeli aktarmadan  sonra Prof. Dr. Burhan Kuzu karşımızdaydı. O da iyi hukukumuz olan, insan olarak da değer verdiğimiz biri. 'Buyurun sözünüzü hiç kesmeyeceğiz' derken, pazar günkü yazımızda neye bozulduğunu çok iyi bilmekteydik. 'Yassıada Savcısı Ömer Altay Egesel'e döndü. Hiç kusura bakmasın'a tepkisini bekledik. Aynen öyle oldu. Hocamız bir taraftan 'Burhan Abi' diyor ama, kızgınlığı telefondan dışarı çıkıp, yankılanıyor. Bir yandan 'Ben de Başbuğ'u severim' diyor. 'Amma' diye ilave ediyor; 'Anayasa'da yaptığımız son değişiklik, özel mahkemede yargılanmasını gerektiriyor. Yüce Divan bu işe bakmaz'. Sonunda birkaç kelime de biz ettik. Bunlar arasında en önemli vurgulamamız; 'İlker Başbuğ'un göreve gelir gelmez kucağında bulduğu sistemin mimarı niye es geçildi' oldu. Bir de gönderme yaptık. İşte bunun üzerine sesinin desibelini üst noktaya çıkardı; 'Öyle konuşuyorsun ki, sanki her gün Sayın Başbakan'la oturup, bugün kimin içeri alınacağını kararlaştırıyoruz'. Netice, eteklerimizdeki taşları döktük. Bir süre sonra Başbakan'ın Norveç'li meslektaşı ile basın toplantısından cevap geldi; 'Tutuksuz Yargılanmalı'. Anlayacağınız, işaret fişeği ateşlendi. Beklemeye geçtik. Bu arada yeni malzemeyi yakaladık; 'Silivri Savcılığının Kemal Kılıçdaroğlu için hazırladığı fezleke. Duyduğumuz an aklımızı kaçırıyorduk. 'Ana Muhalefet nedir?', 'CHP Lideri'nin eleştiri hakkı elinden alınabilir mi?' Hak ve adalet dağıtanların her şeyden önce bu sorulara cevap verebilmesi şart.
...
Tarafsız Bölge'de Adem Yavuz Arslan'ın iddialarını dehşetle dinledik. Ne zaman ki, telefonla Em. Org. Başbuğ'un Avukatı İlkay Sezer bağlandı, Bugün Gazetesi Ankara temsilcisinin sallamaları yüzüne vuruldu. Adem Yavuz'un iddialarını yalanlar üstüne bina ettiğini, belgelerle ispatladı. Arslan, o kadar çaresiz kaldı ki, 'Ordu düşmanı gazete'den doğruluğu su götürür haberlere sığındı. Avukat Sezer'in en çarpıcı cümlesi ise 'Senin, hakikat dışı konuşmaların olmasa, ben programı arama gereğini duymazdım' şeklindeydi. Adem Yavuz Arslan'ın bu duruma düşmesine meslek adına üzüldük.
***
Yok Böyle Dans, İtalyan şovlarını aratmayacak finalle sona erdi. Özge Ulusoy-Vitali ikilisi, birinciliği hak ettiler. 'Gönüllerin Şampiyonu Alp Kırşan'ın kazanmasını iki kişi engelledi; Sait Sökmen ve Tan Sağtürk. Tüm yarışma süresince danslarının yanı sıra espri gücüyle sempati toplayan Alp'e bu kadar yüklenmeyi çözemedik. İki sıfırcı'nın düşük notları Kırşan'ın arayı SMS'lerle kapatmasına olanak bırakmadı. Son gecenin detaylarına bakacak olursak, Kenan Doğulu en önemli renk unsuruydu. Onu da rahatlamış gördük. Artık Amerika'ya gitmiyor. Neden mi? Paralı çıktı, askerliği yırttı.
...
ÖZEL NOT: Beylikdüzü Belediyesi'nden övgü aldık. Başkan Yusuf Uzun'un bölgeye katkılarımız için uygun gördüğü plaket, Basın Müşaviri Hüseyin Türkoğlu tarafından teslim edildi. (Fotoğraf: Uygar Taylan)

<p>ABD Başkanı Joe Biden'ın talimatı ile Suriye'deki İran destekli gruplara hava saldırısı düzenlend

ABD'den Suriye'ye hava saldırısı: Suriye'deki İran destekli gruplar vuruldu

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı