• $16,3122
  • €17,4258
  • 967.572
  • 2418.1
30 Ocak 2012 Pazartesi

Bardağın yarısı gibi

Size verilen süreyi 1.5 saate çıkarmışlarsa, üstelik yayın zamanınızı cumartesi prime-time'ına taşımışlarsa dikkat edeceksiniz. İlk konuğunuz Türkiye Başbakanı'nın adını bile bilmeyen bir felsefeci olmayacak. Üstüne üstlük Slavoj Zizek isimli bu 'Sonradan filizof'a 'Kürt hareketi'ni sormayacaksınız. Aradaki simültane tercümanın tüm çabalarına rağmen, izlenme payınız yerlerde sürünmeye mahkumdur. Cüneyt Özdemir'e en önemli tavsiyemiz, kendisi ve ekibinin başarısızlıklarını yazdığımız zaman faturayı bize çıkartmaması. Soru-Yorum 'Çek çek uzasın, esneten dizilere benzesin'e dönüşmemeli.
...
Yemek yarışmalarının 'Sıfırcı Hocası' Batuhan'ı Sky TÜRK'te izledik. Kendi adını taşıyan programı var. O da talihsiz giriş yaptı. İstanbul'un kıyı varoşlarında midyecilerle röportajdaydı. Özetlersek, 'Bininci gösterim'le karşımızdaydı. Araya serpiştirdiği 'Dil balığı nasıl temizlenir' sahneleri bile vaziyeti kurtaramadı.
***
Gelelim iyi işlere. Önce 24'te 'Bizden Nağmeler'e takıldık. Dr. Adnan Çoban'ın ağır misafiri Sadun Aksüt'tü. Sanki epey zaman önce böylesi bir müzikli-söyleşi izlemişiz havası aldık. Ancak, TSM'nin eskisi-yenisi olmaz deyip, 'Akşam Temalı Şarkılar'ı seyrettik. Dr. Çoban söyledi, Üstad Aksüt beste ve güftelerin öykülerini anlattı. Müziğimize pek çok önemli hizmet vermiş, Ömer Bedrettin Uşaklı'nın-Uşaklıgil-, üstünde ayrıntılı olarak duruldu. Asıl görevi kaymakamlık olan Ömer Bedrettin'in akıllarda kalan en önemli dizeleri 'Kapıldım gidiyorum bahtımın rüzgarına'dır. Kaptanzade Ali Rıza Bey tarafından bestelenmiştir. Şair kaymakamı, henüz 42 yaşında iken kaybetmiştik.
...
Makam Farkı, NTV'nin Türk Sanat Müziği programlarından. Mehmet Barlas ve 'Hık deyicisi' Oğuz Haksever tarafından başarıyla sürdürülmekte. Bu defa Türk Cumhuriyetleri'ne kadar uzanıldı. Barlas'ın muhteşem arşivinden çıkan sesli ve görüntülü belgeseller, ilgiyle izleniyor.
***
Haftanın en değerli gecesinin yıldızı yine Disko Kralı'ydı. Şiirleriyle, şarkılarıyla ve bağlantılarıyla 'Yalnızlık konusu' işlendi. Öyle bir masa kurulmuştu ki, Toron Karacaoğlu ve Sezai Aydın gibi babalar, Nurseli İdiz gibi analar vardı. Araya Ceyhun Yılmaz gibi gençler oturtulmuştu. Yalnızlık klipleri seçmece idi. En çok bir izleyici mesajındaki tanımlamayı sevdik; 'Kalabalıklar içinde, yalnız kalmak'. Okan Bayülgen, bu cümle üstüne üst üste dört program çıkarabilir.
...
Yahşi Cazibe'de kahramanların ağzından çıkan bazı cümleler, senaryo grubunun başarısını belgeliyor. Bu kez Kemal'in-Hakan Yılmaz- şu lafını liste başına oturttuk:
'Ben kanapede yatıyorum. Sülüman'ı kıskanıyorum. Adam halvetten halvete koşuyor. Ancak arada boşluk bulursa, Viyana'ya dayanıyor'.
***
Yetenek Sizsiniz'de iki haftadır merakla beklenen bölüm nihayet gösterildi. Hülya Avşar'la girdiği bahsi -Halk oylamasıyla- kaybeden Acun Ilıcalı, sahneye çıkarak, özür diledi. Bu arada Acun'un kulak-burun-boğaz hastanesi açmasının bir sebebini daha öğrenmiş olduk. Ilıcalı'nın sesi felaket halde.
...
TRT M'deki 'Atmacanın Yolu', müziğin evrenselliğini anlatıyor. Tabi”, ülkemizdeki mozaiğin köklerini ortaya koyuyor. Karadeniz'in dört bir yanından gelenlerin tamamının atmacasever olduğunu atlamayalım.

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Eşek arısının fare avı dehşete düşürdü! Saniye saniye kaydetti

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu