• $16,3514
  • €17,4525
  • 973.922
  • 2398.28
30 Aralık 2011 Cuma

Babanın tarlası mı?

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana esti, gürledi. Hanımefendi 'Özerklik yetmez' dedi. Ardından, sınırları İran-Irak-Suriye ve tabi” ki en geniş parçası bizden Büyük Kürdistan'ı hedef gösterdi. Göbeğinden bağlı olmayan gazeteler bu meydan okuyuşu 'İlk sayfalarına taşıdılar'. Ötekiler, sütun aralarında erittiler. İlginç olan PKK'nın Meclis'teki temsilcilerinden olan bayanın zamanlaması. Ne zamanki Bülent Arınç TBMM Kürsüsünden söz verdi, Zana'nın çıkışı geldi. Başbakan Vekili ne demişti, kısaca hatırlayalım; 'Kürt vatandaşlarımıza her türlü hakları yakın zamanda verilecek'. Özerklik bile kimilerini kesmediğine göre, bu işin kırmızı çizgilerini öğrenmek herkesin hakkı. Yerel idareler, eyalet güvenliği ve de özel eğitim bile yeterli bulunmadığına göre, 'Hükümet etme konumundakilerin niyeti ne?' Bekliyoruz açıklamayı. Konu ciddi. Olay '7 Kocalı Hürmüz'ün 'Ver, ver, ver'leriyle geçiştirilemez. Hep yazdık. Hep söyledik. Parmağını ver, elini isterler. Kolunu ver, gövdeyi götürürler. Biz bu ülkeyi 'İnançla ayakta tutar, birlik ve dirliği sağlarız' diyenler de artık şiştiklerini anlasın. Arınç'a, açıklamasından önce -Konuşturulmayabilir- içimizdeki soruyu sormak istiyoruz; 'Kimse kimseye, babasının tarlasını bağışlar gibi, vatan toprağı veremez'. Başbakan Vekili'nin kurtuluş formülü basit Futbol Mağdurları Yasası'ndaki gibi çıkar ve açıkça 'Türk Milleti'nden özür diler'.
***
Bizim bütçe tartışmaları kavgalı-dövüşlü ve kahkahalı, gülünçlü geçti. Sonuçta Milletvekillerimizin dışında, kazanan olduğunu sanmıyoruz. Bu arada, ekranların pek azının iki cümleyle geçiştirebildiği bir başka bütçeye takıldık. Suudi Arabistan'ın bütçesi açıklandı. Hem de tartışmasız. Öğrenmeyenler için yazalım; '184 Milyar Dolar fazlası var'. Yanlış okumadınız. Tam 'Yüzseksendört milyar dolar'. Bu sizce başarılı yönetimden dolayı mı? Yoksa Tanrı'nın lütfu mu? Adamlar ev temeli kazarken petrol buluyor. Hatta eski bir olayı hatırlıyoruz; su için artezyen borusu yerleştirenler fışkıran petrolü şaşkınlıkla izleyip, üzüldüler.
...
Hazırlanın yeni yıla. Bugünlerde popüler olacakları şimdiden açıklayalım. Ne kadar eski, bakla, kahve, kağıt, su vs. falı bakan varsa, hepsi Astrolog. Kimileri 17. Yüzyıl kahini. Bazıları da gelmişinizi geçmişinizi okuyor. Reçete hep aynı 'Üç vakte kadar'. Yerseniz.
***
MESS'ten iki yeni yayın daha. Çaresi var-Afete Hazırlık Rehberi- Tsunamiden depreme tüm doğal felaketlerin başucu kitabı. Erdal Talu'nun başarılı bulduğumuz çalışmasını gözden geçirmenizde yarar var.
...
Yeni kapitalist MANİFESTO yine MESS'in. Umair Hague, boyu bosu ne olursa olsun tüm işadamlarına ve de siyasi liderlere -Bu da bizden-. Bu arada CEO'ları unutmayalım. Özetle '21. Yüzyılda çığır açıcı yeni işler' önerilmekte. İlgi alanına girenlere duyurulur.
...
TRT Sanatçısı Mehmet Özkaya bu akşam Atakent Kültür Merkezi'nde konser verecek. Başlangıç saati 20.00. Özkaya aynı zamanda TSM hocası.
...
ÖZEL NOT: AVRASYA Maratonu'yla ilgili yazı yarışmasında biri mansiyon, diğeri üçüncülük iki ödül kazandık. Değer verenlere teşekkür ediyoruz. 

<p> </p>

Ev kiralamasına sınırlama gelir mi?

Selçuk Bayraktar'ın kumanda ettiği MiG29 ile kol uçuşu yaptı! AKINCI TİHA'nın Azerbaycan'daki ilk uçuşu

Turistler için cazibe merkezine dönüştü! Çölün ortasında kuruldu

Gündüz ''kartal'' gece ''yarasa'' F-16'lar, her şartta göreve hazır