• $13,5977
  • €15,3192
  • 795.391
  • 1951.17
14 Şubat 2012 Salı

Aziz'ler günü...

Özel bir tarihteyiz. Bir tarafta Aziz Valentine, diğer yanda Aziz Yıldırım Dostumuz. Kendi adımıza 'Nüfus kağıdı eskimesi' yaşıyoruz. İşin, aşklı-sevdalı bölümünü gençlere bırakıyoruz. Size aktaracaklarımız belli. Washington DC'de tanıştığımız ilk Sevgililer Günü'nün üstünden tam 41 yıl geçti. Güney Amerikalı fırlamaların müthiş organizasyonunda bize bile şarkı söyletmişlerdi. Onlara ilginç gelen kendi dillerinde parça seslendirmemizdi; 'Moliendo Cafe'. Anlamını da onlardan öğrenmiştik; Dibek kahvesi. Sonra da, 'Sen bu dili biliyorsun. Niçin bizden gizledin. Yoksa narkotik ajanı mısın?' soruları. Asıl tuhafımıza giden, kadın evlenip çoluk-çocuk sahibi olmuş, üç önceki sevgilisinden kalp ambalajlı devasa çikolata ile çiçek geliyor. Kuryeyi karşılayan eşi, sesleniyor 'Jane, Thomas seni unutamıyor'. Böyle bir sahneyi Türkiye'de yaşamak mümkün mü? Daha üç gün önce, cep telefonuna mesaj yollanan karısını delik deşik eden adamın haberini okuduk. Anlayacağınız, İmparator II. Claudius'un emirlerine karşı çıkıp, evlendirmeye devam eden Papaz Valentine, cezasını önce kendi çekti. Derisi yüzülerek öldürüldü. M.S. 270 yılının 14 Şubat'ındaki infaz, halen devam etmekte. Olayın diğer kötü yanı 'Ellerin cebe gittiği kişiler hep erkekler olmakta'. Arada bayanlar almış gibi gözükenlere aldanmayın. Faturası babaya kadar uzanan silsile takip ediyor.
...
Sevgililer Günü ile ilgili birkaç ilginç bilgi vermek istiyoruz:
. Bugün eldiven teki bulan kişinin, şu andaki sevgilisinin çakma olduğuna inanılır.
. İngiltere'nin kırsal kesiminde, tahtadan kalp, kilit ve anahtarlar yontulur. Böylece mesaj verilir; 'Kalbimin anahtarı sende'.
. 14 Şubat'ta Ardıç Kuşu gören kızın, denizciyle evleneceğine inanılır. Eğer bu kuş Serçe ise yoksulla dünyaevine girecektir.
-Bizimkiler yandı, her taraf serçe dolu-. Saka zenginlik, Güvercin mutluluktur. Daha neler, neler.
...
Bütün bu olasılık hesaplarının arasında karlı çıkan, alışveriş sektörü. Bütçeler zorlanır. Kredi kartları devreye sokulur. Bir günlük mutluluk için harcanan paralar kimi zaman ağır yıkımlara sebep olur. Siz siz olun paranıza göre harcama yapın. Eğer yoksa, bir öpücük ve tebessüm yeter.
...
ÖZEL NOT: 2012 Yılı'nın 14 Şubat'ının dramatik tarafı da var. 'Futbol Mağdurları Davası'nda ilk duruşma bugün. Silivri'deki özel mahkeme salonu, bu konuya ayrıldı. Dileğimiz, başta Aziz Yıldırım olmak üzere tüm tutukluların özgürlüklerine kavuşması. Hem de fazla gecikmeden. Müjdeli haberi beklemekteyiz.
***
Dr. Başar Ergün'ün, dünkü yazımızla ilgili övgülerine teşekkür ediyoruz. Ergün yorumunda yalnız değil. Anlaşılan CHP'deki protestocuların sayısı hızla artacak. Aynı şekilde 'Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ne saldıranlar hedefte. Ankara'dan Hayri Çabuk'un e-postasını beğendik.


<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Çay tiryakilerine kötü haber! Öyle bir zararı var ki...

Bizi böyle kandırıyorlarmış! Tüm hileleri ortaya çıktı

Çıngıraklı yılanın kuyruğunda bakın ne var!