• $7,3888
  • €8,9829
  • 441.494
  • 1547.28
28 Eylül 2011 Çarşamba

Aynen devam

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

'Erdoğan Putin, Gül Medvedev' diye başlık attığımız tarihi hatırlayan var mı? Arşive girip, bakmak amacında değiliz. Sadece, ne kadar ileriyi gördüğümüzü hatırlatmak istedik. Rusya'daki önerimiz tamam. Sıra bize geldi. Onu da Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı süresi tamamlandığında anlarsınız. Görevinin yedi yıl olduğunun kabul edilmesi, size daha sonraki gelişmeler hakkında fikir verecek. Zamanı gelince, 'Koltuklar değişilir'. Sonra da kayda geçilir;  'İşlem tamam'.
...
Adını vermek istemediğimiz -Siz zaten biliyorsunuz- bir bakanımızın 'Kendi küçük ama işlevi büyük' sözünün RTÜK'ten tepki görmesini bekledik. Ama, tık yok. Medyamızın 'In ve Out'lar arasına almasını umduk, o kesimden de çıt çıkmadı. Hiç olmazsa 'Kamasutra Out, Piri Reis In' diyebilirlerdi. Olmadı. Yapamadılar. İşin ekran denetimine gelince RTÜK gerçekten 'Öcü haline geldi'. İki gün önce Power TÜRK'te Zakkum'un Anason şarkısına çekilen klibi izledik. Mekan meyhane. Etrafına oturulan rakı sofrası. Resmen içki ortamı. Bardaklar tokuşturuluyor. Ancak, olması gereken görüntüyü izleyemiyoruz. Herkes sek içiyor. Su katsalar, bardaklar beyazlayacak. Sonrası malum. RTÜK'ün yayın yasağı gelecek. Tüm yapımcıları uyaralım. Sakın ağrıyan dişe rakı koydurmayın. Sansür kılıcı, boynunuza iniverir. Zakkum'un 'Anason'lu şarkısı, aklınızdan hiç çıkmasın'.
***
Önce haber kanallarının uluslararası olanlarından öğrendik; 'Ara seçimler Fransa'daki genelin habercisi'. Yani, yedi ay sonra Carla Bruni'nin eşi, ikizlerine bolca vakit ayırabilecek. AB yolumuza taş üstüne taş koyan Sarkozy'nin geleceği karanlık. Tesadüfe bakın ki, HT Bloomberg'deki 'Doğru mu yanlış mı'nın sorularından biri Sarkozy'yle ilgiliydi. Canlı yayında ekrana bindirilen yazıda 'Fransa Başbakanı' yazıldı. 'Annesini laf olsun diye yanına alan' Pınar, 'Başbakan değil, Başkan' diyerek Yanlış'ı işaretledi. Sonuç mu? 'Doğru' çıktı. Kızcağız itiraz etti. Sunucu İhsan Varol 'Haklısınız' derken, kıpkırmızıydı. Ancak, hata düzeltilmeden devam edildi. Daha fazlasını izlemeye tahammül edemedik. Sormak istiyoruz. Bu nasıl yapım ekibi? Rezilliğin hesabı ne olacak? Aklımıza gelen 'Onlar da mı Sarkozy karşıtı' oluyor.
***
Can Ataklı'nın, saç boyası reklamı yaptığı programı ikinci kez fark ettik. Demek ki, satışları arttırdı, ha babam ekrana sürüyorlar.
...
TRT'nin yeni yayın dönemiyle ilgili basın toplantısı Pazar günü 11.00'da Çırağan'da. Ağırlık TRT-M üstüne. Genel Müdür İbrahim Şahin katılıyor. Davetleri için teşekkürler. Kurumun 'Almanya'ya Özel Treni'ne katılmamız çağrısına da minnettarız. TRT Türk'ün Genel Yayın Yönetmeni Ümit Sezgin'e de ayrıca saygılarımızı yolluyoruz.
...
24, yanlıştan döndü. Ediz Gülten'in 'Ah Güzel İstanbul'u için yıl sonuna kadar devam kararı alındı. Buradan İz TV yönetimine çağrıda bulunmak istiyoruz. Eğer bu yapım sonlandırılırsa, hemen kapsınlar.
...
Y. Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Müzikte 'bilgi otoritesi' ne demek?' başlıklı yazısı www.musikidergisi.net'te. 'Her meslekte 'demokrat' ve 'taraf' olmak üzerine' isimli makalesi ise www.muzikoloji.org'da.

<p>Aşı olan vatandaşlarımızın sayısı 1 milyon 250 bini geçti.  Aşılama yapılacak grupları Sağlık Bak

6,5 milyon doz aşı Türkiye'de... Aşı planlaması nasıl olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyayı şok eden iddia! ''Yolcu uçağı lazer silahıyla vurularak düşürüldü!''

Kilo vermek için iştah kapatan besinler