• $13,5498
  • €15,4329
  • 788.257
  • 2067.77
30 Ağustos 2011 Salı

Ata'ya saygı dosta selam

Büyük Zaferi 89. kez kutlamaktayız. 26 Ağustos 1922'de başlayıp, bugün sona eren Büyük Taarruz'un bazı bölücü kafalara ders olmasını diliyoruz. Sizce bu mümkün mü? Sanmıyoruz. Onun için Mustafa Kemal'in 'Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni bizzat yönettikten sonra Afyon'a geri dönmeyen mantığını iyi anlamalıyız. O, tüm yorgunluğuna rağmen Dumlupınar Köyü'ne gitmeyi tercih etmişti. Kemalettin Sami Paşa'nın hatıralarında belirttiği şu anıyı okumamızda yarar var:
'Tutsak edilen Yunan generalleri kendileriyle konuşanın Mustafa Kemal Paşa olduğuna bir türlü inanamadılar. Sonunda ikna oldular ve içlerinden biri şu sözleri sarf etti; 'Zafer, galibiyet. Şan ve bu topraklar... Her şey sizin hakkınız. Bizim Hacı Anesti-Yunan Başkomutanı- İzmir'den hiç çıkmadı. Hatta yerinden kıpırdamadı'.'
Yokluk içinde işgalciyi bu ülkeden söküp atanları minnetle anıyoruz. Cephede canları pahasına direnen, içinde yaşadığımız toprakları bize sunan insanlara minnet ve saygı duyuyoruz. Zafer Bayramımız bir kez daha kutlu olsun.
***
Şeker ya da Ramazan Bayramı'nın özellik ve güzelliklerini atlamayalım. Hali vakti yerinde olup da sağlık sorunları bulunanlar yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeli. En iyisi, imkanı olmayanları sevindirin. Onlara bayram ettirin. Hepsinden önemlisi yaşlıların ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpün. Bu da muhteşem özelliklere sahip dinimizin, buyruklarındandır.
...
Başbakan Erdoğan'ın 'Azınlık Vakıfları Temsilcileri ile İftarı' eski İstanbulluları geçmişe taşıdı. Fener'de başlayıp Balat'ta biten Vodina Caddesi ve buna paralel yol ve sokaklar bambaşkaydı. Her dinin ibadethane ve mensupları yan yanaydı. Biz yaza yaza siz de öğrendiniz bazı şeyleri. Toprağı bol olsun Gregoryan Meri Teyze'yi Ata Ninemiz'le aynı anda anıyoruz. O nasıl 'İmece hazırlıktı' öyle. Zeytinyağlı dolmaların tadı hala damağımızda. Lezzeti, ünlü tiyatro tiradındaki gibi; 'Yapıştı, kaldı'. Hüseyin Movit Dostumuz söyler söylemez hatırlayacaktır; 'Katos'un Kaynanası'. Hiçbir dini günü atlamazdı. 'Selam'dan Şalom'a' dört bir tarafa seslenerek kutlamaya çıkardı. Hosep Usta yok. Kirkor'u kaybettik. Davut çoktan Davit olup, İsrail'e yerleşti. Tıpkı New York'taki Nuray'ın Noray'laşması gibi. Kanada'daki Murat Karslı'yı atlamayalım. Fifth Avenue'deki Rober, Brüksel'deki kardeşlerimiz... Hele bunlardan biri var ki; Miran Akcar. Kartal parçası. Yorgo, Koço, Mistiloğlu Ailesi'nin tüm fertleriyle muhteşem yıllar yaşadık.
...
Başbakan'ın sanırız böylesi dostları vardı. Kasımpaşa'nın sembolü Mordo, elinde direksiyon bir aşağı bir yukarı gezerdi. Arada 'Düt düt sesleri' çıkarırdı. Yakın zamandan da hatırlatma yapalım. Kulaksız'ın çocuğu İstanbul'a İsrail Başkonsolosu olarak geri geldi. Siz de aklınıza gelenleri yazın kenara. Çocuklarınız, torunlarınız öğrensin. Amerika'dakileri, Fransa'dakileri atlamasınlar. Artin Ratyosyan'a acil şifa dileklerimizi yollamayı unutmayalım. Pangaltı'da şanı yürüyor. Bunlar Osmanlı'nın 'Tebayı Sadıka'ları. Ahirete intikal edenlere dua edin. Yaşayanları arayın, imkan varsa kucaklayın. Aslında bayramlarımız bir.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Ölüm makinesi ile birlikte yüzdü! Korku dolu anlar

Yeni taşındığı evde gizli geçit buldu! Kapağı açınca hayatının şokunu yaşadı

Para yerine taş kullanıyorlar! İşte ülkeler hakkında ilginç bilgiler...