• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
9 Nisan 2012 Pazartesi

Ata Yurdu Urumçi

Doğu Türkistan'ı Nihal Atsız'ın Bozkurtlar serisiyle öğrendik. Bizim ailenin son kuşak ilk erkeğine -Yeğenimiz- Kürşat adı bu yüzden verildi. Yıllar sonra, Sincan bölgesinden geçtik. Merhum meslektaşımız Tamer Özdemir'in sözünü ettiklerini bire bir yaşadık. Soydaşlarımızla 'Dağlar Kızı Reyhan' ve 'Ilgaz Anadolu'nun Yüce Bir Dağısın'ı söyledik. Çarşı ve pazarlarda İbrahim Tatlıses CD'lerinin satıldığına tanık olduk. Keşke İbo'nun durumu uygun olsa, Başbakan onu da bu seyahate götürebilseydi. İnanın, ortalık yıkılırdı.
...
Ankara'daki Sincan'dan, Doğu Türkistan'daki esin kaynağı Sincan Uygur bölgesine Türk Devleti'nin sıkça uğramasında yarar var. Pekin yönetiminin buradaki soydaşlarımıza uyguladığı mezalim belki azalır. Evinde mavi zeminli Ayyıldızlı Türkistan bayrağı bulunduranları zindanlara atmalar azalır. Tabi” bunlar gönlümüzdeki arzular. Mademki kendimizi güçlü ve kudretli Türk Cumhuriyeti sayıyoruz, gereğini yerine getirmeliyiz. Dileriz, Erdoğan'ın ziyareti, soydaşlarımıza daha doğrusu köklerimizin torunlarına nefes aldırır. 2009'daki son katliamı unutmak mümkün mü? İşte bu noktada aklımıza bir olumsuz anımız geliyor. Fahri Korutürk'ün Irak'ı ziyaretinde yüz binlerce Türkmen'in 'Sevgi, muhabbet' tezahüratındaki muhabbet MHP diye nitelendirilmişti. Sonuçta, Saddam tüm Türkmenleri İran Savaşı'nda öne sürüp, öldürtmüştü. Yok edemediği ise Ay-Yıldızlı bayraklardı.
***
Müzik yayını yapan ekranlar askerlerin mesajlaşma alanı haline geldi. Kral'ı, Power Türk'ü izlerken, alttan geçen kuşaklara dikkat ediyoruz. Teknoloji bu kadar ilerlememişken, Amerikan Ordu Radyosu'nun işlevini fark ediyoruz. Hatçe'ye Fadime'ye selamlar, onların eş ve yavuklularına mesajları hoş. Tuhafımıza giden bazılarının askeri hiyerarşiyi yıkıp geçmesi. Örnekler verelim:
a) Bitlis İlçe Jandarma'dan Çaycı Mehmet'e gelsin.
b) Şırnak-Güçlükonak Zıv Karakolu Akrep Timi...
c) Kırklareli Pınarhisar'dan canavar tankçılar.
d)  Bixi'ci Ahmet, havancı Mehmet vs...
Okuduğunuz gibi, karşı tarafın istihbarat çalışmasına gerek yok. Hatta, kötülük düşünenler bu yolla eylem talimatını ulaştırabilir.
***
Survivor'ın Oymak Bey'i kesinlikle Mustafa Topaloğlu. Tarzı, tavrı ve de esprileri Hababam Sınıfı'ndaki Şener Şen'i hatırlatıyor. Yapılan yarışmalar içinde ise bir oyuncu tuttuk. Sumo güreşinin, denize uyarlanmışını izler gibi oluyoruz.
...
Akasya Durağı yeni kanalında, ekibe bir Almancı'yı monte etti. Anlaşılan Seksenler'i fazla izliyorlar.
...
Rıza Çalımbay Sivas'ı Play-Off II'ye soktu. Bu arada Şifo Mehmet'i kurtardı. Antalya kümede kalınca, Beşiktaş düşmanlarının artması da engellendi.
***
'Kan Altın Demir' dünyaya çağlar atlatan demiryollarının öyküsü. Bir ara gözden çıkarılan sonra değeri yeniden anlaşılan bu ulaşım aracının havayla rekabet edecek duruma geldiği dönemdeyiz. Hızlı trenler, uzay trenleri bize kadar geldi. Christian Wolmar, önce 'Ateş ve Buhar'ı yazdı. Demiryollarının İngiltere'deki 175 yılık tarihini irdeledi. Şimdi de geleceği vurgulamakta. April Yayıncılık iyi kitaplara imza atıyor. Önemli artılarından biri tercümeyi yapanlar. Bu kez Dilek Berilgen Cenkçiler imzasına rastlıyoruz. Mükemmel Türkçesi var.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak