• $15,5384
  • €16,2592
  • 911.161
  • 2390.79
26 Aralık 2011 Pazartesi

Aşüfte övgüdür

Rojin'i gerçekten severiz. Ağzından çıkan kelimeleriyle, birleştirici tavrıyla değerlidir. Bu kaydı öncelikle düşelim. Şimdi gelelim TRT Genel Müdürü'nün ağzından kaçtığına inandığımız 'Aşüfte'ye. Bunu 2011'de pek az kimse kullanır. Genç nesil ve pek çoğumuzun şiir meraklıları. Yahya Kemal'in dizeleri 'Endülüs'te Raks'ında bu sözcükle tanışıldı. Beyatlı'nın dizelerini okursanız 'Aşüfte'nin yergi değil, övgü olduğu'nu anlarsınız:
'Yelpaze çevrilir gibi birden dönüşleri,
İşve ile devriliş, saçılış, örtünüşleri...
...
Her rengi istemez gözümüz şimdi aldadır;
İspanya dalga dalga bu akşam bu şaldadır.
...
Alnında halka halkadır aşüfte kakülü,
Göğsünde yosma Gırnata'nın en güzel gülü...'
Yahya Kemal'in Aşüfte'yi 'Şeytan diyor ki, sarmalı, yüz kere öpmeli' diye nitelendirmesi övgünün en üst noktasıdır. İbrahim Şahin'in yererken övmesinde Beyatlı'nın etkisinin bulunduğu kesin. Kaldı ki, Rojin tarife uyuyor; 'Gül tenli, kor dudaklı, kömür gözlü, sürmeli.'
...
Emine Erdoğan ve Beyefendilerinin telefonları doğru tavır. Kutluyoruz. TRT Genel Müdürü'nün Anadolu Ajansı'yla duyurulan 'Pişmanlık bildirgesi'ne de onay veriyoruz. Ancak hem TRT hem AA'dan sorumlu Başbakan Yardımcımızın 'Özür üstüne özür' duyurularını anlamakta zorlanıyoruz. 'Bülent Arınç'ın siyasi tarihi, nice çam devirmeleriyle doludur'.  'Haydi ordanlar', 'Otur oturduğun yerdeler' arasıcak bile olamaz. Sorusunu sevmediği genç gazeteciye söylediği 'Şeyini şey ettiğimin şeyi' bize göre liste başı. Sayın Arınç, bu muhabirden ve annesinden özür dilemiş miydi? Hatırlayan varsa, bildirsin. Mevcut hükümet üyeleri arasında da epey 'Sabıkalı var'. Bu listeye çiçeği burnunda milletvekili Şamil Tayyar'ı dahil edebilirsiniz. Onun belden aşağı hakaretlerini 'Şeref belgesi olarak' saklıyoruz. Bir gün gerekebileceğine inancımız tam. Bizimkinin biraz daha hafifi Ahmet Hakan Coşkun'da da mevcut. Aynı adresten gönderilmişti.
...
Olayı uzattık galiba. En iyisi Rojin-İbrahim Şahin gerginliğine son vermek. Bunun formülü Endülüs'te Raks'ın son üç kelimesinde var. Hep birlikte bağıralım 'Her sineden Ole'.
***
24'ün prestiji Bizden Nağmeler 100. programını yaptı. Şeref konuğu Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca'nın olması güzel düşünceydi. Üstad, TSM üstüne Şair Nedim'den Atatürk'e uzanan, oradan Adnan Menderes ve arkadaşlarını içine alan müthiş anekdotlar anlattı. Hoca, yaşlanmayan ses ve yorumuyla büyüledi. Yavaşca'ya sağlık dolu yıllar diliyoruz. Ne yalan söyleyelim. TRT Sanatçısı Elif Güreşçi ile Fehmi Koru'yu kıskandık. Tarihi kaydın içinde yer aldılar. Dr. Adnan Çoban ile ekibini ise özel tebrik ediyoruz.
...
Yetenek Sizsiniz'in elemelerinde Elvis Presley'in kötü taklitleri var. İbrahim Oral gibi başarılı ilizyonistler mevcut. Bunları birarada izliyoruz. Bu hafta en çok Grup Bergama'yı sevdik. Bergama'nın Atmaca Mahallesi Hüsnü Şenlendirici'den sonra bu kızları vitrine çıkardı. Öte yandan hemşerileri rahmetli Şakir Süter'i anmayı unutmadık.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı