• $9,5122
  • €11,0909
  • 546.309
  • 1455.42
24 Aralık 2010 Cuma

Arzulanan seviye

Saygıda kusur edilmeyen iki ayrı tartışmayı izlemekle mutlu olduk. Hatta 'Şaşırdık' demek mümkün. NTV'de AK Parti'li Ayşe Böhürler ile 'Çiçeği burnunda' CHP'li Prof. Dr. Binnaz Toprak'ın yakaladıkları seviyeye şapka çıkardık. Toprak'ın 'Açılımlarla' başlattığı eleştiriler mükemmeldi. Böhürler'in cevapları için, aynı kalitede diyebiliyoruz. Tarafların birbirlerine saygılı davranışlarını dileriz 'Ekranların kavgacıları' da seyretmiştir.

...
Karşıt Görüş'e katılacak isimleri öğrenince 'Eyvah, eyvah' dedik. Bir tarafta Ali Rıza Demircan, öbür yanda İsmail Nacar. Müthiş bir 'Ağız dalaşı bekledik'. Konu buna uygundu; 'Muhafazakarlar modernleşiyor mu?' Açılış Başakşehir'deki garsoniyerler -Tesettürlüler, ikinci eş ve ev diyor- üstünden yapılınca, Ege usulü hafif bir 'İt dalaşı başlar gibi oldu'. Araya, boks hakemi gibi giren Balçiçek İlter-Soyadını değiştirdi- yangını anında bastırdı. Aklımızda kalan en çarpıcı cümleler ilahiyatçı Ali Rıza Demircan'dan geldi:

a) İkinci eş, zinanın alternatifidir.
b) Bir eşle mutlu olmayan, ikincisiyle hiç olamaz'.

Haber TÜRK yönetimi, bu programı yarın veya pazar günü daha erken saatte tekrarlamalı. Çünkü konu ilginç, akış zevkli.

***
Kendimizle ilgili birkaç not düşmek istiyoruz. Atılgan Bayar kardeşimizin bizim yazımızdan bölümler aldığı köşesini atlamadık. Ayrıca, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Musul illerinden birine veya Gazze'ye gitmesi önerisini beğendiğimizi belirtelim.

...
AKŞAM'ın yenilenen internet sayfalarına kısa yazılara başladık. İlki Lefter'le ilgiliydi. İkincisini yarın okuyabilirsiniz. 'Ara Sıra'lar, bu etkinliğe özel olacak. Her gün değil ama, siz yine de, sık sık ziyaret etmeyi unutmayın.

...
TRT Müzik'teki konuşmamızı izleyip, not geçenlere teşekkürler. Aslında Sinan Özen bizi mahcup etti. Merhum Türkmen Sanatçı Abdurrahman Kızılay'dan bir Kerkük türküsü istemiştik. İki isim verdik. Sinan da, 'Zor dediğimiz' 'Altın Hızmay Mülayim'in dörtte üçünü okuyarak, mutlandırdı. Okurlarımız arasında 'Gaziantep-Galatasaray maçı arasında gidip, gelirken kaçırdık' diyenler var. Sırf bizi görmek için 'Sinan Özen Söylüyor'dan ayrılmayanların sayısı ise hayli fazla. Bunlardan Çetin Saygılı'nın e-postasını sözcü olarak aktaracağız:

' . Emrem Yunus der ki yaradılmışı hoş gördük Yaradan'dan ötürü. Hoşgörünüzü bana da kullanmanız dileğiyle. TRT'de yüzünüzü ilk defa gördüm sevindim. Seçtikleriniz benim de bayıldığım türküler. Sanki ruh ikiziyiz. Sevdiklerimiz de aynı, sevmediklerimiz de. Bilmenizi isterim ki işini yapanı severim, yağcılığı hiç sevmem. Sevgilerle sağlıklı günler dilerim'.

***
'Hayde bre' bir Orhan Oğuz filmi. İsminden ve oyuncular arasındaki Suzan Kardeş'ten anladığımız kadarıyla bir 'Suyun Ütesi' konu işlenmekte. Beyazperde ve dizilerin Güneydoğu'ya kilitlendiği ortamda, bize ilginç geldi. Gala, 28 Aralık Salı günü TIM Center'da.

...
Eylem Eğin, üçüncü kuşak Almancı. Mülheim'de doğdu ve henüz 20 yaşında. 'Sen/Siz' adlı albümde dış yorumla bizden ezgiler dinleyeceksiniz. Beğendik.

...
Cenker, yeni nesil popçu. 'Vesaire Vesaire' adlı çalışması değişik türden. Cenker, bağırmıyor, fısıldıyor. Ancak, bu tarz daha etkili. 'Sana Bir Söylesem' adlı şarkı, CD'nin hiti.

...
Serra Yolasığmaz'ın 'Koşulsuz' adlı resim sergisi Odakule Sanat'ta açılacak. İlgilenenler 8-29 Ocak 2011 tarihleri arasında ziyaret edebilir.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu