• $15,7976
  • €16,7221
  • 930.596
  • 2405.94
4 Şubat 2011 Cuma

Arkadan vuranlar

2011 Yılı tiranlıkların yıkılışı olacak. Tabii babadan oğula geçen yönetimlerin de devrileceğini görüyoruz. En azından Suriye'de Esad Jr. ve Ürdün ile Fas'taki, başta İngiltere olmak üzere Batı'nın kurduğu krallıkları 'Diken üstünde günler' bekliyor. Daha yakın zamana kadar bizi arkadan vuranların sonu belli. Kaçınılmaz. Şimdilerde aynı tepsiden üç parmakla birlikte pilav yediğimiz 'Şam Yönetimi'nin geleceğini Lübnan'daki İslami grupların tayin edeceğini bilmeyen var mı? Türkiye 'Gerçek demokrasinin taytaylarına' 1946'da başlamıştı. Düşünün, Cumhuriyet Devrimi henüz tamamlanamadı. Bu durumu Kuzey Afrika'nın en batı ucundan başlayıp, bizim sınırlara kadar dayadığınızda halkın gerçek anlamda söz sahibi olacağı dönemi bizlerin göreceğini sanmıyoruz. Hatta, kaynayan bloktan uzak olsa da 'Eskiye dönüşe' rotalayan Rusya Federasyonu'na dikkat edin; 'Önce Putin, sonra Medvedev'. Yakında yer değiştirecekler. İşte bu noktayı iyi tespit gerekir. Başbakan daha sonra Başkan oldu. Şimdi başa dönülmekte. Bu 'Köşe kapmaca' size bazı çağrışımlar yaptırmıyor mu?
...
Türkiye halkı hesaplarını iyi yapmalı. 'Olmaz' ya da 'İşte bunu yapamaz' dediklerinize dikkat. Bir gün bakarsınız Arap dünyasının yıkmaya çalıştığı idare şeklinin içine sokuluruz. Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerini benimseyenlerin, şimdilerde çok daha dikkatli olmaları şart. Bıraktık aşağımızı, 'Soyu sopu bizden' ülkelerdeki demokrasi sancılarını fark edelim. Yoksa birilerinin 'Mübarek'lerinden bize ne. Bir an önce yıkılıp, defolsunlar. Kaldı ki, Hasan Cemal'in Dedesi Cemal Paşa'yı -Din kardeşiyiz- Kanal Harekatı'nda arkadan vuranların torunu bunlar. Üstümüze sıçratmasınlar da, cehenneme kadar yolları var. Ekran başında yıkılışlarını izlemekle yetinip, geçelim.

***
Defne Joy Foster'in ölümü haberleri, Mısır başta diğerlerinin önüne geçti. Sokakta, stüdyoda ve evlerinde ağlayanların sayısı milyonlarca. 'Her şeye rağmen şov devam eder' -Show must go on- geleneğinin bozulduğu çıkışa tanık olduk. Acun Ilıcalı, duygularını 'Bu şartlarda Yok Böyle Dans'ı yapmamız mümkün değil' dedi. Doğrusu yakışan buydu. Sevdiğimiz bir laf vardır 'Yaramız kabuk tutsun'. Bu pazar Defne'nin yarışma görüntülerinden oluşan bir kolaj yayınlanır -İzlenme rekoru kıracağına bahse gireriz-. Öteki hafta kolda yas bantlarıyla, devam edilir. Önerimiz bu.

***
Beşiktaş, grupta 1-0 yenildiği Gaziantep BB.'ne tam beş gol attı. Kısa sürede oluşan bu değişimi anlatmaya gerek yok. En futbol cahili bile sahadaki Fernandes'i gördü. Hilbert ve Ekrem'in önlü-arkalı oynatıldığını anladı. Necip-Ernst ikilisinin yan yana başarılı olacağı ispatlandı. Haydi hepsini toparlayalım; Schuster nihayet doğruyu yakaladı. Kaleci sorunu ise devam etmekte.

...
Nevval Sevindi'nin 'Aile Bağları' isimli programını zaman zaman izliyoruz. Ancak fırsat bulup yazamadık. Bugün TV'de pazar günleri saat 17.10'da başlayan yapımı kaçırmayın, diyoruz.

...
Doç. Dr. Göktan Ay'ın 'Siyasette popüler sanatçı adayları' konulu yazısı hoş, musikidergisi.net'te okuyabilirsiniz.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı