• $16,3599
  • €17,5958
  • 973.095
  • 2450.84
3 Haziran 2011 Cuma

Anneler duymasın!

Bazı şairlerin dizeleri zaman içinde 'Eğilip, bükülür'. Yine de esprisini kaybetmez, aksine yücelirdi. Lise çağlarımız bu konuda zirve dönemlerimizdi. Özdemir Asaf, Can Yücel ve 'En baba' Neyzen Teyfik'ti. 'Köprüüstü mauna-Mavna-... bir dilim kavuna' ya da 'Beş kuruşluk nişadır...' gibi söylemlere  bayılırdık. Arada kimi çarpıtılmış şiirimsiler, ağızlarda marş olurdu. Örnek mi istiyorsunuz? Buyurun verelim:
. Ressam sen hiç ağaç yaptın mı? Ağaç altında kadın yaptın mı?
. Alçak. Hayır alçaklık bir irtifa-Yükseklik / rakım- meselesidir. Öyleyse sen  çukursun.
Binlerce yamultulmuş laf salatası arasından 'Alçak ve çukur ilişkisi'ni özellikle seçtik. Sebebi çok net. Başbakan Hopa'da polisin müdahalesi için 'Rüzgar eken, fırtına biçer' diyen CHP Genel Başkanı'na cevabını 'Mahalle Kültürü' ile verdi. 'Edepsiz, ahlaksız, alçak' dedi. Hiç kuşkumuz yok ki, yanında Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş olsa anında müdahale ederdi. Oysa, şimdikilerin ne dediğini tahmin edebiliyoruz; 'Çok iyi yapıp, haddini bildirdiniz'. Kimilerinin de 'Az bile' deyip, ayaklarını gaz pedalından çekmediklerini biliyoruz.
...
Düşünün Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç. 'Şeyini şey ettiğimin şeyi' vecizesinin mucidi. Son vukuatının dumanı üstünde. Hatırlayın ne demişti; 'Siz iktidara geldiğinizde pornoyu serbest bırakırsınız'. Bu lafları ettiği kişi, Türkiye'nin en saygın kuruluşlarından TÜSİAD'ın Başkanı. Üstelik çoluk-çocuk sahibi bir kadın. Arınç'ın önceki günkü sözlerini de dehşetle dinledik. Bu ayrı konu ama, bilmeyenlere hatırlatalım: 'Hopa'daki olaylar organizeydi. Polis göstericilere müdahale ederken, jandarma seyrediyordu'. Böylesi 'Anti-asker söylev', 'Duvarda cam cam, ... amcam'dan daha tehlikeli.
...
Bir konuyu gerçekten merak ediyoruz. Erdoğan'ın açtığı hakaret davalarının toplam getirisi nedir? Ola ki, Kılıçdaroğlu, onu mahkeme verirse ne kadar tazminat talep edecek? Türk Ceza Kanunu'nun ağır hakaret içeren suçlara verebileceği tavan belli. Parasal limit ve bunun ne kadarı alınabilir? Sanırız bu noktada bolca 'Az sonra' izleyeceğiz.
...
Fener-Balat hattında yetişmiş ve sıkça Kasımpaşa-Hacı Hüsrev bölgesinde gezinmiş, hatta top oynamışlardanız. Demek ki Haliç'ten siyasetçi çıkarsa, böyle oluyor. Bölgesel naraları bile benzeşiyor:
a)   Bağırıyor, çağırıyor,
      İstiyor, vermiyor.
b)  Balat uğramaz,
     Doğru Fener.
Bunlar terbiye edilmiş örnekler. Neye yanıyoruz biliyor musunuz? Huysuz Virjin'e yasak getirilmesine. Gerekçe, ahlakı bozuyormuş. Haydi canım siz de. En iyisi birlikte söylemek; 'Kasımpaşa'lıyım eli maşalıyım'...
***
Bu arada Kandil tebriklerini atlamayalım. Öncelik Barış Süter ve Tansu Sarı'nın.
...
Ortaköy'deki 1.5 asırlık 'Simon Kalfa Binası'nın The House Hotel Bosphorus'a dönüştürülmesine sevindik. Açılışı
9 Haziran Perşembe günü yapılacak. Perili Köşk'ü bu hale getirenleri kutluyoruz.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu