• $13,4614
  • €15,3129
  • 796.21
  • 2042.08
24 Ocak 2011 Pazartesi

Anketler ve MHP

Uzunca süredir 'MHP'yi barajaltı yapma' planları izliyoruz. 'Sahibinin Sesi' kanallar sıkça bu konuyu işliyor. Ekrana sürdükleri isimler hep aynı. Çoğunlukla 'Eski tüfek ülkücüler' çengellenmeye çalışılıyor. Bunlardan biri Mustafa Çalık. Kendisine gaz vermeye çalışan bayan programcıya öyle bir haddini bildirdi ki, hani 'Demirel'den miras' Bahçeli'nin kullandığı söz gibiydi. Tokadın sesi, taaa Çin'den duyuldu. Yani, Atalarımızın diyarından.
...
Kimileri, Namık Kemal Zeybek'in eline geçen Demokrat Parti'yle ilgili varsayımlarda bulunuyor. Bunlara göre hedef 'MHP'den oy tırtıklamak'. Hiç sanmıyoruz. Bu iş tam tersi olacak. Son seçimde yüzde 5.3'ü bulan DP, bu kez kesinlikle 1'lere, hatta onun da altına inecektir. Bu da bizim görüşümüz. Anlayacağınız, ilk hızla 'Memurlara, iktidarımızda hemen yüzde 50 zam yapacağım' diyen Zeybek'in hayallerinin 12 Haziran gecesi sona ermesi kesin. BBP'nin şansının da fazla olmadığı meydanda.
...
Gelelim 'Bizim Anket'e. Önce MHP'ye bakacağız. AK Parti'nin yaptırdığı son araştırmada bile 13.4'lük oran çıktı. Yani, barajaltına indirme hayal ötesi. Kaldı ki, 12 Eylül Referandumu'nda kişisel ve genelde haklı nedenlerle, Bahçeli'nin 'Hayır'ına karşı çıkanlar, eski yerlerine döndüler. O zamanki parçalanmayı işaret edenlerden belki de ilkiydik. Şimdi ise 'Bölünmez bütünlükte birleşenlerde' fire olmayacağını net görebiliyoruz. Gözlemimiz, MHP'nin mutlaka % 16'yı geçeceği şeklinde. Ne kadar mı? Onu da, önümüzdeki günlerde söyleriz.
...
Yandaş takıma çağrımız, daha fazla boşuna kürek çekmemeleri. 'İki dil tartışmaları'na son veren Erdoğan'ın geldiği noktayı fark etmeliler. Kaldı ki, TBMM çatısı altında güçlü bir Milliyetçi Hareket Partisi'nin olması bu toprakların bölünmez bütünlüğünün teminatıdır. Yıllar önce yazdığımız gibi Karadenizliler gibi ülkenin çimentosudur. Bu farkındalıktakilerin sayısı ise hayli yüksek.
- - -
Futbolun dört güne yayıldığı haftalarda en büyük değişim TRT'nin Stadyum'unda oldu. Bu yapım 'Özelleştirildi'. İlk geceye berbat bir masa görüntüsüyle başladılar. İkinci akşam bu düzeltildi. Kötü 'Kasap koltukları' aynen muhafaza edilmişti. Belli ki, 'Eski takım' dışarıdan gelenlere her zaman olduğu gibi direniyor. Ersin Düzen, başarılı. Yerini yadırgamadı. Sergen Yalçın'da değişiklik yok. Yine poposu yerine belinin üstüne oturuyor. Yakında kalem çevirmelere başlar.
...
Yetenek Sizsiniz'in elemeleri Gaziantep'te devam etti. İki uzun yayından aklımızda sadece Zambora-Sunday Ağabey- kaldı. Jürideki Ali Taran unsuru, kendi adımıza önemli izleme gerekçemiz.
...
'Seyrettin mi' diye soranlara Velet Dada'yı kaçırmadığımızı belirtelim. Kaldı ki, 'Yenilenen farlar' esprimizi konuşacağını tahmin etmiştik. Bir başka örnek de Kanal-B. Onları ilgilendiren yazımıza alaka göstermeleri doğaldı.
- - -
ÖNEMLİ NOT: Yazar ve yayıncılardan ricamız var. Lütfen kitap yollamasınlar. Prensip olarak, hiçbir yayını okumadan eleştirmiyoruz. Bu aralar gözlerimizi daha az yorma emri verildi. Ya da ikinci formülü uygulayacağız. Yani 'Adı ünlüye çıkmış kitap eleştirmenleri'ne dönüşeceğiz. Gürkan Hacır'ın benzetmesiyle 'Arka Sayfa'ya bakıp' palavra sıkacağız. Bu da mümkün değil. Nasıl geldiysek, öyle gideriz.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.

Rusya-Ukrayna gerginliği nereye evrilir?

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın