• $7,3527
  • €8,9315
  • 438.108
  • 1545.47
08 Temmuz 2012 Pazar

Anayasa üstüne

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Hükümet'in 'Yeni Anayasa' çalışmalarını kapalı kapılar ardında sürdürdüğünü bilmeyen yok. 12 Haziran 2011 Genel Seçimi sonrası Başbakan'ın 'Burhan Bey, hemen hazırlıklara başlayın' deyişini tüm Türkiye ekranlardan izlemişti. Bugün gelinen nokta, ana hedefin Başkanlık ya da Yarı Başkanlık olduğu. Prof. Dr. Burhan Kuzu Başkanlığı'ndaki 'TBMM Anayasa Komisyonu'nun neler yaptığını sanırız sadece birkaç kişi bilmekte. 4 parti tarafından oluşturulan, AK Parti güdümündeki 'Uzlaşma Heyeti' muhalefete bir parmak bal niteliğinde. İşte bu ortamda Kaynak Yayınları'ndan önemli bir kitap aldık; 'Türkiye'nin Anayasa Birikimi'. 'Bölücü Anayasa'nın eleştirisi ve Cumhuriyet'in yeniden örgütlenmesi' konusundaki görüşler Doğu Perinçek'in. Şimdilerde Silivri'de ikamete zorlanan İşçi Partisi Genel Başkanı'nın aynı zamanda Kamu Hukuku Uzmanı Dr. olduğunu hatırlatmakta yarar var. Perinçek bu kitapta, Anayasa Hukuku ve Hareketleri'ni tarihe dayalı bilimsel gerçeklerle anlatmakta. Kapalı kapılar ardında, ayrılıkçı unsurlara taviz verme hazırlığı yapanlara 'Türkiye'nin Anayasa Birikimi'ni okumalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle 'Devrimci Cumhuriyet'in genel esasları' konusunda faydalanabilirler. Tabi” istekleri varsa. En çok da 'Bütün Anayasa Yapıcıları Silahlıdır' bölümünü öneriyoruz. Buna bağlı olarak Abdullah Gül Anayasası'nın Silahlı Gücü atlanmamalı.
***
'CAS'dan Beşiktaş'a kötü haber' lafları sürpriz olmadı. 'Neden ya da kabahat kimin?' sorularının cevabını bildiğimiz için, sonucu kabul ediyoruz. Organize işlerin tek sorumlusu ortada. Şimdilerde TFF Başkanı. Son sekiz yılın mali denetiminden elde edilecek neticeleri merak ediyoruz. Kamuoyunun aydınlatılacağı 30 Temmuz'u iple çekiyoruz. Kartal dışında herkese müjdeler yağdıran Yıldırım Demirören bakalım, o gün neler söyleyecek? Yeni koltuğunda oturmakta direnebilecek mi?
...
Antalya'da iseniz ve bugün Mardan Stadı'nda oynanacak Türkiye-Romanya Bayanlar Futbol maçını izlemek istiyorsanız, yeriniz hazır. Hemen bir Four Four Two  dergisi alın, içinde numaralı maç biletini bulacaksınız.
***
İyi ki 'Benzemez Kimse Sana' var. Ünlülerimizin, yıldız isimleri taklitleri müthiş. Bu haftanın birincisi 'Teoman'ı canlandıran Ömür Gedik olurken, gerçekten başarılıydı. Böylece hayvancıklarına 10 bin liralık katkı sağladı. Uğur Arslan-Erol Büyükburç benzeşmesi oyunu mükemmeldi. Aklımızda kalan bir soruyu da aktarmak istiyoruz; 'Kadınların yarısı dayak yiyor' diyen Hande Ataizi'ne geçmişten hatırlatma yapacağız. 'Sevda Demirel'den yediği tokat -Hem de canlı yayında- listeye dahil mi?' Seyfi Dursunoğlu, yarışmanın gerçek yıldızı. Uzun ayrılık döneminin sanatçıya yaradığı belli oluyor. Tek başına, on kişinin hakkından geliyor. Ayrıca, RTÜK'ün uyarısını almamak için 'Belden aşağı esprilerini tam sınırda tutmayı' öğrendi.
***
Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi'nin temeli yarın saat 11.00'de atılacak. Osmaniye İlköğretim Okulu'nun üst kısmındaki alanda inşa edilecek sanatsal yapı için hazırlanan törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

<p>HDP’nin Esenyurt ilçe binasına düzenlenen operasyon  kapsamında terör örgütü elebaşı Abdull

HDP siyasette sona mı yaklaştı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Elazığ'da deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı

Mutfakta işinizi yarayacak pratik bilgiler! Yumurtayı pişirirken içine buz atarsanız...