• $16,192
  • €17,4658
  • 965.283
  • 2438.84
31 Ocak 2012 Salı

Ana arter tuzağı

Ahmet Mithat Efendi'den beri yazılır; 'Kar İstanbul'a düştüğünde haberdir'. Yine böylesi dönemdeyiz. Dün perişanları oynadık. Önce, İstanbul'un anlı şanlı AKOM'u sarı alarmdan kırmızıya bir türlü geçemedi. Televizyonlarımız da 'Ana arterler bomboş' haber ve görüntüleriyle vatandaşa 'Atlayın arabanıza' çanağı tuttu. Buna, bir de Metrobüs Hattı çalışması -Şu andaki yapım Avcılar Beylikdüzü arası- eklenince İstanbul'un Trakya kesiminde felaket yaşandı. Gazeteye ulaşmamızda geçen zamanla Roma'ya gidip, geri dönerdik. Çamlıca Tepesi'ne çıkışların ancak öğleye doğru mümkün olabildiği, yine kendini etkili ve yetkili zannedenler tarafından itiraf edildi. İstanbul koca bir devlet gibi. Soğuk ve buzlanma etkisini sürdürecek. Siz siz olun, ekranların 'Boş ana arterler gelgeline aldanmayın' Doğalgaza zaten fazlasıyla para ödüyorsunuz, buna 30 kilometreyi 100 liraya getirmeyi eklemeyin.
***
TRT, 44. Kuruluş yıldönümünü bugün kutluyor. TRT-M merkezli organizasyonda geçmişten günümüze özel çalışma yapılacak. Adı da güzel '44. Bahar'. Dr. Ömer Önder ile Erkan Tan sunucu konumunda. Geçmişteki etkinliklerden bezenmiş bir program. Buna 'Zaman Tüneli' demek yanlış olmaz. Kamu Yayıncımızın yaş gününde, ağır toplar da hazır bulunacak. TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim Şahin'e nazik daveti için teşekkür etmeyi unutmuyor, nice başarılı yıldönümü dileklerimizi yolluyoruz.
***
O Ses Türkiye'de çeyrek finalistler belli olmaya başladı. 'Gidenin de, kalanın da başarılı' olduğu elemeler yaşanıyor. Örneğin, adaylar arasındaki tek uluslararası yorumcu Barış Ekmen gönderildi. Barış Akarsu-Barış Manço karışımı Özer Balkan da yollandı. Sona yaklaştıkça bu sahnelerin daha dramatiklerini izleyeceğiz. Anlayacağınız, en sıkı mücadele şimdi. İpana'yı tebrik etmeyi de unutmuyoruz. 'O Gülüş Türkiye'yi araya monte ettiler. Yıllar önce Close Up'ın ABD'de başlattığı uyarlamayı hatırladık. Seyircinin yeni görevi, dişlerin durumunu gözlemlemek. Bunu kazanmaya epey aday var. Ağzında eksik olanların sayısı az değil. Bu dalda kazanma şansı olmayan isimlerin başında 'Özel sesli' Derya Avcı var. Boşluklar hemen fark ediliyor.
***
Hüseyin Movit Dostumuz İnkar Yasası'na dayanamayıp 'Fikir hürriyeti de neymiş?' başlıklı yorum yollamış. Sizlerle paylaşmayı arzuladık:
'Fikirlerinizden nefret ediyorum, onları savunmamanız için sizi içeri tıkar, 45 bin avronuzu alırım. Fransızların hayatını kurtarmak için soykırım uyguladığımız Cezayirli askerleri, İkinci Dünya Savaşı'nda ön cephelere sürdük. Bu harpte ölenlerin ailelerine  ve gazilere maaş bağlamıştık; iktidara gelir gelmez onları kestik. 2006 yılında Cannes'da ödül alan 'İsimsiz Kahramanlar' filminde anlatılanlara inanmayın. Ha, bu arada 'Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü' de varmış, ne olmuş yani. Güldürmeyin adamı'.

İstanbul'un fethinin 569. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Okçular Vakfı tarafından düzenlenen 10.

150 yıl sonra dikilen ilk menzil taşı

7 bin yıllık buğday Diyarbakır'da boy gösterdi! Çiftçiler 'Buğday sorunu kalmayacak' dedi

Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da! LEGO'ları kullanarak yaptılar

Azerbaycan'da TEKNOFEST heyecanı! Başkan Erdoğan festivalde konuşma yaptı