• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
16 Mayıs 2011 Pazartesi

Amaç bayrak gezdirmekse

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

At yarışlarında tahminleri sıralarken önce favoriyi, sonra plaseyi yazarsınız. Eurovision'da ilk yarı final öncesi, gönlümüzdeki; Türkiye'yi kaydetmiştik. Ancak Ümit Davala'nın esprisiyle 'Bu şarkıdan bir cacık olmaz'ı, eklemeyi unutmamıştık. Kalbimizdeki diğer isim Azerbaycan'dı. 'İki Devlet Bir Millet' bunda en önemli etkendi. Cengiz Semercioğlu'nun yazdığı gibi 'Fazlaca esinlenme' 'Live It Up' elendi. Yüksek Sadakat'ın TRT'nin dergisi TeleVizyon'un kapağına yerleştirilen 'Poz vermeye gitmiyoruz' lafı, 'Benim balonlarım vardı'ya dönüştü.
...
Final, yayın açısından problemsiz geçti. Ankara'da Dr. Ömer Önder, Dusseldorf'ta Bülend Özveren-Erhan Konuk ikilisi
-Zaman zaman sesleri azalsa da- genelde sıkıntı yaşamadılar. Tabi” yaşatmadılar. Oylama sırasındaki heyecan, Nigar Cemal'in elindeki 'Türk Bayrağı' ile doruğa ulaştı. Her zaman söyledik, yine tekrarlayacağız. Avrupa'da yaşayan Türkler ve pek çok ülkedeki kan bağımız bulunanlar Ay-Yıldız'ı gördü mü, desteği esirgemiyor. Hele bu 'Uluslararası başarı' içinse. Tıpkı bizim Azerbaycan'a 12, Bosna-Hersek'e 10 puan vermemiz gibi. Bu da doğal. Libya'daki muhaliflerin başkenti konumundaki Bingazi'de dalgalanan bayraklara bakın. Bizden miras ayla yıldızı fark edeceksiniz.
...
Gelelim gelecek yılın hazırlığına. 57. Eurovision Bakü'de. İşimiz daha kolay olmalı. Tercümana dahi gerek yok. Yapılacak iş basit. Bizden birilerini ya da birini görevlendireceğiz. Seçilecek beste mutlaka 'Ezgilerimizi taşımalı'. Bu defakinin fazla dedikodusu çıktı. Yeterli dersin alındığı kanısındayız.
***
'Eğer siz halka dönük ekonomi yapmak istiyorsanız, Çeyrek Altın fiyatını vermek zorundasınız' diye yazmıştık. Aradan geçen sürede, buna uyan tek ekran var; Kanal 24. En garibanın yastık altında çeyrek bulunduğunu fark ettiler. Her İMKB ve diğer değerleri verdikleri bültenlerde 'Çeyrek Altını' es geçmiyorlar. CNN TÜRK'te Deniz Bayramoğlu'na bakıyorsunuz, Cumhuriyet  bile yok. Arkadaş Wall Street'te yaşıyor. Bu uyarımız, Türkiye'den habersizler için.
...
Survivor'da Asena'nın Nihat'a attığı gole sevindiğimizi itiraf ediyoruz. Kızcağız, bir yerde intikamını aldı. Müthiş ziyafeti hak etti. Nihat Doğan ve takım arkadaşları, Tevfik Fikret'in ünlü dizelerini söyleyerek gittiler. Hangileri mi? 'Balıkçılar' adlı şiirin 'Bugün yine açız diyordu evlatlarım, yine peder' mısraları.
***
İlginç bir kitap okuduk; Osmanlı Elçilerinin Wikileaks Raporları. Bugün ABD temsilcilerinin bildirdiklerini, 18. Yüzyıl'dan itibaren bizim başlattığımızın belgeleri bunlar. Muhammet Safi'nin Ural Yayıncılık etiketli araştırması müthiş. Örneğin Halet Efendi'nin kayıtlara geçen şu sözleri de atlanmamış:
'... Paris'e kadar geldik, halkın nakil ve methettikleri Frengistan'ı daha göremedik.
O tuhaf şeyler ve o akılı Frenkler hangi Avrupa'dadır, bilmem!'
...
Dr. Gaffar Yakın 19. ve 21. dönem Afyon Milletvekili. 'Türk Milliyetçisinden 'Kürt Sorununa' Çözüm Paketi'ni hazırlamış. Okumadan, önyargıda bulunacaklara önsözü aktarıp, yardımcı olalım:
'Malazgirt'ten Çanakkale'ye, Dumlupınar'a, tüm cephelerde yan yana şehit düşmüş Kürt ve Türk şehitlerimizin aziz hatırasına'.

<p>Peki, yeni gelen aşılar nasıl uygulanacak? Toplum  Kovid-19’a karşı ne zaman bağışıklık kaz

Kısıtlamalar kalkıyor mu?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karıncaların şaşırtan gücü

Yurt genelinde yapılan huzur uygulamasında 2 bin 402 kişi yakalandı