• $13,5229
  • €15,2603
  • 802.796
  • 1973.07
15 Şubat 2012 Çarşamba

'Allah bağışlasın

Siyasi yorumlarıyla tanınanlar, bu kez farklı konuyla öne çıktılar. Silivri'den aktarımlarda en başarılı isim kesinlikle Sedat Ergin. Anlatımını, güzel benzetmelerle süsledi. Laf aramızda bizim gibi Beşiktaşlıdır. Hangi kanala geçsek, konunun ana unsuru Aziz Başkan. Sevdiğimiz bir laf vardır; 'Yel kayadan ne alır'. Bunun tipik örneğini sergilemeye devam ediyor. 'Adam gibi adam' lafı çok güzel. Bu özlü söz Dostumuz Yıldırım'a uygun. Bize fazlaca büyük gelir. Dört gün, gündemin ana maddelerinden biri Silivri'den gelecek. Fenerbahçelilerin dayanışması, dik duruşları inanın gözlerimizi doldurmakta. En çok hoşumuza giden tavrı ise 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Ekinci sergiledi. Sanıkların kimlik tespitini yaparken, gerçekten hoş karşılığını sevdik. Çocuk sayısını sorup, örneğin 'İki' cevabını alınca; 'Allah bağışlasın' deyişi sımsıcak kucaklayıştı. Böyle bir Adalet Dağıtıcısı'ndan yanlış karar çıkmaz. Bu teşhisimizi bir kenara yazın. İleride hatırlarsınız.
...
ÖZEL NOT: Kimi ekran baykuşları hala saldırılarını sürdürüyor. Yaptıkları kesinlikle suç. Onları bir kez daha uyarmak istiyoruz; 'Haklarındaki karar Yargıtay'da onanana kadar herkes suçsuzdur'.
***
'HORASAN'DAN ANADOLU'YA' Bir Yol Hikayesi ama Türklere ait. Selcan Taşçı, 'Biz' hala 'Biziz' derken Kaşgarlı Mahmud'un Divanü Lügati't Türk'teki öğüdünü tekrarlıyor; 'Ülke terk edilir ama töre terk edilmez'. Bu tespit 11. Yüzyıl'da yapıldı, 2012'de aynen geçerli. Halkı 'Ulus' yapan değerler yok olmadıkça Türklük mefhumu bitirilemez. Birtakım inanç bozucuların oymaları havasını alır. Gazeteci Kardeşimiz Selcan Taşçı'yı böylesi kitap hazırladığı için tebrik ediyoruz. Küçük notumuzu eklemeyi unutmuyoruz; Babamız Evladı Fatihan'dan. Anamız Kafkasya kökenli. Biz ise Türk Oğlu Türküz. Türkmenler de canımız, ciğerimiz.
...
Türkiye Büyük Millet Meclisi Yayınları'ndan iki konu, üç kitap aldık. TARİHE DÜŞÜLEN NOTLAR arasında 'Yasama Yılı açılışlarında cumhurbaşkanlarının konuşmaları' iki cilt halinde. İlki 1 Mart 1924'ten 14 Aralık 1987'ye kadar. Diğeri 1 Eylül 1990'dan 1 Ekim 2011'i içeriyor. Öteki yayın 'Yabancı devlet adamlarının TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmalar'. Bu da önemli. TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in şahsında emeği geçenleri kutluyoruz.
***
Engin Balim'in verdiği mesajı birkaç kaynaktan daha aldık. Sevindik. Aynı konuda tek olumsuz e-posta Mustafa Bozarslan'dan geldi. O da, kendince haklı itirazlarda bulunuyor. Dr. A. Zeki Atun'un örneğini beğendik. Medyayla ilgili Cemal Nadir karikatürü kütüphanemizde mevcut.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar