• $16,3427
  • €17,5963
  • 972.219
  • 2450.84
27 Haziran 2011 Pazartesi

Ah bu havalar

Pazar günleri yazıya oturmanın 'Dayanılmaz hafifliği'ni yaşarız. LYS de olsa, İstanbul'un devasa akvaryumu da hizmete girse trafik rahattır. Çalışma günleri iki saatte aldığınız mesafeyi 25 dakikada geçersiniz. Tek sıkıntı, haber kanallarının 'Pavlov'dan esinlenme' yemek programlarıdır. Mehmet Yaşin ve Vedat Milor yetmez gibi bunlara 'Çağatay Yolda' ile 'Hayat Gezince Güzel' ilave oldu. Hele bu hafta Fatih Türkmenoğlu'nun sofrasını görünce, 'Şartlı refleks köpeği'nden farkımız kalmadı. Marmara Levreği'nin en yakın lezzetdaşı Lagos'la-Laus- başladı. Biz komalarda. İlk götürmeden sonra, rokayı kaptı. İnanın televizyonu kapadık. Av yasağı var. En fazla çiftlik çipurası bulabiliriz. Ötekilerden söz etmeyeceğiz. Zira sinirlerinizi daha fazla bozmaya niyetimiz yok.
***
Okumaya AKŞAM'la başladık. Öncelik Tuğçe Tatari'nin. İzzet Çapa'nın savunmasına soyunmuş. İyi de yapmış. İzzet, magazin aleminin yüksek aykülülerinden. Neye el atsa, iyisini başarıyor. Röportajları zeka ışıltısı. Ona bip atmaya çalışanlar, aynaya bakmalı. Tuğçe'nin yazdıklarına imza atıyoruz.
...
Gürkan Hacır'ın naklettiği Osman Bölükbaşı'yı miting meydanında izlediğimizde henüz ilkokulu bitirmemiştik. Babamız götürmüştü. Unutamadığımız lafı 'Alkışlayın alkışlayın. Sandıkta gider yine onlara oy verirsiniz' olmuştu.
...
Ankara ekibimiz canavar. Çiğdem Toker ile Özlem Akarsu Çelik müthiş. Bu kez Özlem vardı. Diyarbakır izlenimlerini her zamanki gibi gayet net aktarmıştı.
...
Gelelim Süleyman Baba'dan kalma deyimle 'Zurna'nın zırt deliği'ne. Bizim Genel Yayın Müdürü, başlıkta 'Sen başkasın, anlıyor musun?' diyor ama gerçek mesajın nereye yollandığını fark ettik. Ertuğrul Özkök'ten esinlenmiş diyemeyiz. İstanbul, Rumeli esintileri, müzik, mevsim geçişleri, bunlar. 'Eski uzman olarak' yorumlayacağız. Küçükkaya'da artık megakentli olmanın yangını var. Ona Bernard Shaw'ın sözlerini yollayarak onay veriyoruz:
'Birinci adamlar güneşi,
İkinci adamlar gölgeyi sever'.
***
19. Cadde NW, Uluslararası Para Fonu'nun Washington DC'deki adresi. İkamet dönemimizde kaldığımız yerle arası 250 metreydi. Kitabın ismini görünce, Florida Avenue 2154'ü hatırladık. Yazarına baktık Rex Ghosh. IMF ekonomisti. Harvard ve Oxford diplomalı. Princeton'da profesör. Ghosh'un 'Zayıf para birimlerini ele alan, sonunda Ankara'ya kadar uzanan öyküsü' roman lezzetinde. 19. Cadde NW, global ekonomik sistemin üçkağıtlarını yansıtmakta. APRIL'den çıktı.
...
Aynı yayınevinin bu ay sunduğu ikinci kitap; 'Çilek Kızları'. Aynı gün aynı hastane. İki komşu aile bebek beklemekte. Ya bebekler karışırsa? Joyce Maynard'ın romanı yüreğinizden vuracak. Bir New York Times 'Bestseller'i. Bu arada, kitaba verilen adı biraz açalım:
'Çileğin çoğalması ilginçtir. Çilek büyürken, yeni sürgünler verir. Bitkinin kendisi ölürken, küçük filizler çıkmaya başlar. Bu filizlere kızlar denir. Yeni çilek fideleri bunlardan, yani kızlardan elde edilir.'
...
ÖZEL NOT: Seçim bitti. Havası kaçmadan '1111 MADDEDE RTE SÖZLÜĞÜ'nün yazarlarına çağrıda bulunuyoruz. Taşkın Su-Eren Demir ikilisi, Başbakan'ın kampanya boyunca ettiği ilginç laflarla yeni kitap çıkarabilir. Hatta buna ek olarak Kılıçdaroğlu'nunkini verebilirler. İlk cümlesi bizden; 'Allah'ına gurban İzmir'.

<p> </p>

TÜRKİYE'NİN BAŞARILARINDAN KİMLER RAHATSIZ?

Diş taşlarına karşı doğal çözüm! İşte mucize yöntem

Nesli tükenmek üzere! Komodo ejderinin yumurtadan çıkış anı böyle görüntülendi

Elini sokan yılanla hastaneye koştu