• $7,3849
  • €8,9982
  • 439.8
  • 1542.45
25 Mayıs 2011 Çarşamba

Ağızdaki baklalar

Burhan Ayeri
Burhan Ayeri
YAZARIN SAYFASI

Oğuz Haksever'in 'meydanların sesi'nde dengeli konuşmalara tanık olduk. NTV'deki programda Tarhan Erdem'in yorumları -bazılarına inanmasak da- iyiydi.

Mehmet Barlas'ın,"Siyasetçilerin tavan yapan palavraları"na verdiği örnek güzeldi. Sadece "ABD'yi aya götüreceğim" diyen J. F. Kennedy değildi. Yine de, hoş örnek olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu noktadan yola çıkıp, Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Hakkari konuşması'na değinmek istiyorum. Avrupa Parlementosu'nun yerel yönetimlerin yetkileriyle ilgili 1985 yılında aldığı karar için "iktidarımızda ayne uygulayacağız" dedi. Başkanın konuyu iyi incelemediği anlaşıldı. Türkiye bu metnin pek çok maddesine muhalefet şerhi koymuştu. Tamamı için "Özerklik ve federasyona giden yola kapıların kapatılması" diyebiliriz. Anlayacağınız Kılıçdaroğlu, Hakkari'de rüyasında dahi göremediği kalabalığı bulunca, ipin ucunu kaçırıverdi. Daha önceki  'Ütopya görünümlü vaadler'in çokluğunu hatırlayınca, CHP'nin 'Gandhi-Karaoğlan görüntülü' Başkanı'na güven duymak zorlaştı. Parçalama planı yapanların 'şak şak tezgahı'na gelip, üniter yapıyı ortadan kaldırma gafletini bu millet yutmaz. Bizce Kılıçdaroğlu, her şeyi iyi götürürken en büyük hatasını yaptı. Bunun yansımasını 12 Haziran'da görecektir. "Tek Bayrak, Tek Millet, Tek Devlet"e karşı çıkanların toplam sayısı bu ülkede her zaman ve her şartta "barajaltında kalacaktır".

***

MHP'ye kasetle yüklenme stratejisi geri tepmeye devam ediyor. AK Parti İstanbul il Başkanı'nın AKŞAM'a verdiği demeç, "Aklın yolunun bir olduğu"nun örneği. Aziz Babuşçu'nun aslında hemen her konudaki görüşleri için "Mantık dokusu sağlam" diyebiliyoruz. Yine Milliyetçi Hareket Partisi'ne dönersek "Çıtayı rahat geçeceğini" söyleriz. Yeter  ki, "Sandığa sahip çıksınlar".

...

Okur mesajları da bütünlük arz ediyor. İçlerinde Alican Türk'ünki farklı; "Bugüne kadar MHP'ye hiç oy vermedim. Ama pespayelikleri gördükten sonra, bu seçimde inadına MHP'ye oy vereceğim". Y. İçka da aynı şekilde görüş bildirenlerden; "Kaset olayından sonra oyumu vallahi de billahi de MHP'ye vereceğim.  İşte size büyük yeminim. Benim Vatan'ı beraberce bölceklerle işim olmaz".

Londra'dan Funda Yamanel'in e-postası şöyle; "Belli güçlerin belden aşağı vuruşlarıyla demokrasi olmaz. Bu yüzden kasetlerin hiçbirini ciddiye almıyorum. Alınmayacaktır da". Böylece Metin Ünal'ın da isteğini yerine getirdiğimizi sanıyoruz. Başta Dr. Başar Ergün olmak üzere, pek çok mesaj sahibinden ise özür diliyoruz. Yerimiz Kısıtlı.

***

Emre Arifoğlu'nun uyarısına teşekkürler. Fakat, yollanan davetiyede "Tekstil Kent" yazıyordu. Hem de iki yerde.

...

Bayifade bugün Gaziantep Üniversitesi'nde. Bu kentin öğrenci ve işadamlarına "Bir İfade Değişir, Çok Şey Değişir, Her Şey Değişir" başlıklı gösterisini sunacak.

...

Fatih Hacıömeroğlu'na kısaca cevap vereceğiz; "İnansınlar, gönlümüz onlardan yanaydı".

<h3>Siyasetin gündemi reform ve ittifak çalışmaları oldu. Peki muhalefet neden reform ve ittifak çal

Siyasetin gündeminde ne var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında incelemelerde bulundu

Doğada yaptığı yemeklerle kentleri tanıtıyor