• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
13 Aralık 2010 Pazartesi

Açılışta oradaydık

Protestocuların, iş makinelerinden önce yıkıma giriştiği Ali Sami Yen'in açılışında vardık. Kemal Uzan'ın yaptığı statta ilk maç Bulgaristan'laydı. Başlama düdüğü çalmadan yol tarafındaki tribünde bulunan büfedeki gaz ocağının patlaması paniğe yol açtı. İnsanların, salkım taneleri gibi aşağıya düştüklerine tanıklık ettik. Uzun tedavi sürecinde ölenler oldu. Sakat kalanların sayısı hayli fazlaydı. Sonuçta Türk Milli Takımı, Bulgarlarla al gülüm-ver gülüm yaptı. Golsüz beraberlikle bitti. Cumartesi akşamıysa, kimi üzgün, kimi kızgın Galatasaraylılar oturma yerlerini söktüler. Çokçası sahaya atılan, bir kısmı 'Hatıra olarak evlere taşınan' sarı-kırmızı plastiklerin resmi açılıştan yıllar sonra sonra monte edildiğini hatırlıyoruz.
...
O sahada izlediğimiz pek çok uluslararası başarı var. İlki, İsviçre'de 3-0 kaybedilen Neuchatel Xamax rövanşıdır. Cim-Bom o gün mucizeyi gerçekleştirirken yine oradaydık. Galatasaray'ın 5-0'la tur atlaması, masa başı oyunlarla iptal edildi. N. Xamax oyununu, iki Beşiktaşlı ve bir Fenerbahçeli yan yana izledik. Hatta bizim dışımızdaki iki isim için 'Koyu G. Saray karşıtı' yakıştırması yapmak mümkün. Üçüncü gol atıldığında bir de baktık, sarmaş dolaş olmuşuz. Maçın sonunda havalara uçtuk. Kornalara basa basa yollara döküldük. 'Tüm Türkiye kenetlendi'. Ali Şen'in çabası ve yol göstericiliğiyle bir üst tura geçildi. Monaco ile Almanya'da oynadık. Ve ilk defa bir Türk takımı, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda yarı finale yükseldi. Steaua Bükreş'e elendik ve bizim yerimize Rumenler Milan'la finalde mücadele etti.
...
Ali Sami Yen'de pek çok ekibi devirdik. En iyi zamanında A. Bilbao'dan Leeds United'a, M. United'dan H. Berlin'e hep eli boş yolladık. Yabancı için 'Cehennem' adı bu yüzden verildi. Tam 87 dakika yenik götürülen Milan maçının kazanılması efsaneler arasındadır. Sonrasında katedilen yol, Kopenhang'daki UEFA Finali'ne ulaştı. Neticede, İstanbul'a bu kupa ile dönüldü. Bütün dünya Galatasaray'la birlikte Türk futbolunu tanıdı. Mısır'dan Çin'e, Sarı-Kırmızılı renkli fan clupler oluştu.
...
Bir avuç Mektebi Sultani öğrencisinin kurduğu takım, yaz-boz tahtasına dönüşen Ali Sami Yen'de zirve yaptı. İnönü'nün iki direk arasına sıkışmış taraftarı, dev statlara sığmaz konuma geldi. Gençlerbirliği karşısında tel tel dökülen ekibe, gerçekten kahır mektubu yazdık. Dileriz, Aslantepe onlar için yeni 'Futbol Mabedi olsun'. Şampiyonlar Ligi'nden UEFA'ya tüm kupalar burada havaya kaldırılsın. Ancak bu şekilde Ali Sami Yen Bey'den Metin Oktay'a kadar pek çok ünlü futbol isminin ruhu rahat edebilir.
- - -
Yok Böyle Dans'ta elenenlerin arasına Bedük de katıldı. Acun Ilıcalı'nın vurguladığı gibi bugüne kadar yollananların tamamı erkek. Haftanın birincisi koltuğuna yine Azra Akın-Nikolay çifti oturdu. İbrahim Tatlıses'in çiğköfteli jüri üyeliğini sevdik. Yabancıların bazıları acı yiyeceğe bayıldılar. Diğerleri ise 'Yangın var' diye bağırmamak için zor sabrettiler. Burcu Esmersoy bu kez dansından fazla 'Göbek şovu' ile göz doldurdu.
...
Kavalyesiz kalan Roswitha, G. Cıvaoğlu yerine bir şampuanla gözüktü. Son olarak, önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Acun'un arkasındaki tipler genelde güzel kızlar oluyordu. Bu kez çokça konuşan ve hatta gerekli gereksiz gülen erkekler fark ettik. Salondaki yerleşmeyi planlayanlar süratle bu yanlıştan dönmeli.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!