• $17,9629
  • €18,2636
  • 1027.16
  • 2857.18
10 Nisan 2011 Pazar

Acil şifalar

Celal Bayar'la sohbetlerimizin hayatımızda özel yeri vardır. Merhum Cumhurbaşkanı'nın öncelikle hafızasına hayrandık. 85 sene önce yaşadıklarını birebir anlatırdı. Atatürk'ün önemli reform açıklamalarında giydiği elbiseleri, taktığı kravatları renk ve desenleriyle aktarırdı. Bir Ramazan günü, iftar topunun patlamasının 20 dakika öncesinde asansörde kalışımız, ilginç hatıralarımızdandır. Kapalı yer fobimiz var. Paniğimizi Bayar dindirdi. Terapide bulundu. Böylesine durumlarda yaşadıklarını dile getirdi. Kurtarılana kadar telaşımızı o önledi. Bayar'ın ülkemiz için gerçekleştirdiklerinin bir bölümünü 'Ben de Yazdım'la ölümsüzleştirdi. Öylesi bir değerden sonra konuyu İshak Alaton'a bağlamakta zorlanıyoruz. Allah uzun ömür versin 85'ine merdiven dayayan bu işadamımız şaşırtmaları sürdürüyor. Soros'culardan destekli üniversitede yaptığı konuşmaya inanmakta zorlandık. 'Bölücülerle kol kola tavır sergilemesi'ni yaşına versek, nüfus kağıdı eskiyenlere haksızlık. Ne diyelim, en iyisi Alaton'u 'Kırmızı Balık' saymak. Yani, ufak çocuklara uygulandığı -fasulyeden- şekilde 'O da bir süre oynasın bakalım'. 

***
TBMM'nin son oturumunun yeterince aktarıldığı kanısında değiliz. Muharem İnce'nin 'Hababam Sınıfı' benzetmesi müthişti. Medyamız bu konunun üstüne gitse epey malzeme çıkaracaktır. Kavgalar, dövüşler derken 'Paydos zili' çaldı. 12 Haziran sonrası bakalım kaç parlamenter yola devam edebilecek. Hepsinden önemlisi, kimler 'Lider sultası'nı delip yeniden aday olacak?

...
Lig TV'de kıran kırana bir maç, Bursa-Antalya'yı izledik. Ardından Depar'a takıldık. Bu defa futbolcu eskisi ve yazarlar yerine bir kişiye odaklandık; Birsu Eren. Bu TRT kökenli kız müthiş. Donanımlı denecek kadar bilgili. Diksiyonu güzel. Ayrıca fizik, kimya, coğrafya, anatomi, her şey var. Tek cümleyle 'Ekranı dolduruyor'. Kutluyoruz.

***
Çinlilerin milattan önce keşfettiği doğadaki ilaçları biz son yıllarda ön plana çıkarmaya başladık. Uzmanlarımız bu konudaki çalışmalarına yakın zamanda başladılar. Geçmişteki 'Zakkum olayı' gibi istisnaları arada tek tük izliyorduk. Şimdi akademik unvanlı olanları sıkça görmekteyiz. Kendi adımıza konuşursak, onlarca kitaplaştırılmış çalışma okuduk. En tuttuğumuz yeni yayın; 'Bitkiler ve Sağlık -FİTOTERAPİ-'.  Yard. Doç. Dr. Aslan Kalafatçılar ile Dr. İpek Kalafatçılar'ın ortak çalışması SİDAS'tan raflara çıktı. içindekiler yazısından önce Barış Manço'nun şarkısının sözleri yer almakta:
'Nane limon kabuğu
Bir güzel kaynasın aman.
İçine hatmi çiçeği, biraz
Çörekotu atasın aman...'

...
Bu dörtlükten anlayacağınız gibi soğuk algınlığı reçetesi verilmekte. Kuşburnundan, melisa yaprağına kadar pek çok formülü 'Bitkiler ve Sağlık'ta bulacaksınız. Aklınıza hangi hastalık geliyorsa doğal ilaçlar hazır. Sindirim, sinir bozukluğu, saç dökülmesi vs... Hepsinin çaresi tabiatta. Aktarlarda. Hepsinden önemlisi yan etki yok.

<p>Ezgi Aşık soruyor meteoroloji uzmanı Ayhan Erdoğan cevaplıyor.</p>

Yağmurlu hava ne zaman yurdu terk edecek?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü