• $9,7314
  • €11,3799
  • 562.409
  • 1479.93
18 Mart 2012 Pazar

57. Alay Ruhu

Çanakkale Zaferi, her millete nasip olmayacak destandır. Bunu can ve kan pahasına yaratan ulusu başka yerde bulamazsınız. Mustafa Kemal'in 'Size ölmeyi emrediyorum' dediği 57. Alay'ın tüm mensupları  gözlerini kırpmadan ölüme gitti. Cephaneleri bitti, süngü takıp karşı taarruza geçti. İftihar kaynağımız 6 büyüğümüzün bunların arasında yer alması. Atalarımızın 4'ü orada gömülü. Ağır yaralı olarak İstanbul'a getirilip burada vefat edenler ise Tokmaktepe'de.
...
Binbaşı Nazmi Bey komutasındaki Nusret Mayın Gemisi'ni hatırlayın. Ve İstanbul'un işgal yıllarında Binbaşı Nazmi'nin 'Ben böylesi yönetimden para kabul etmem' demesi unutulur mu? Haliç'te sandalla insan taşıyıp nafaka temin etti. 'Varoluş Savaşı'ndaki boş karavanaları da anımsayın. Ne acıdır ki Mondros'ta imzalanan teslim belgesiyle İngilizler giremedikleri Gelibolu'yu, ellerini kollarını sallayarak işgal etti.
...
Çanakkale, Türklük şuurunun ayağa kalkışıdır. Bu anmaya 'Şehitler Günü'nün ilave edilişi hak ediştir. Avustralya ve Yeni Zelanda'nın ilk ve gerçek doğrusudur. Onlar da geçmişleriyle övünürken Seddül Bahir'i Conkbayırı'nı anımsar. Canberra'da Wellington'da Atatürk anıtları ziyaret edilir. Mustafa Kemal, 1934 yılında Anzak kutlamalarında yayımladığı mesajla gönüllerine taht kurmuştur:
'Bu memleketin topraklarında kanlarını döken Kahramanlar, Mehmetçiklerle yanyana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.'
...
Savaş yıllarında, bugünlerde içimizdeki hainlerin Türkiye'yi parçalama çabaları hız kesmez. Aynı dış odakların bunlara katkısı sürmekte. Her türlü senaryonun amacı ortada. Bir kısım aydın geçinen entel-dantellerin adını artık ezberleyin. Bunları etkisiz kılmanın tek yolu var; '57. Alay Ruhu'. 'Çanakkale Geçilmez'i yazan şehitlerimize Tanrı'dan rahmet diliyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.
...
Ali Osman Yılmaz'ın dizelerinden bir bölümü sizlerle paylaşacağız:
'Kükrüyordu tepeden
Mustafa Kemal.
Vatanıma ayak basacaksa düşman,
Yaşamanın ne gereği var.
En son nefer ölünceye kadar,
Dövüşeceksiniz aslanlar.
Görecek bütün dünya,
Ne aslanlar doğururmuş,
Emineler, Hatçeler, Ayşeler, Fatmalar.'

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı