• $15,8633
  • €16,746
  • 931.905
  • 2406.26
21 Nisan 2012 Cumartesi

4+4+4 şimdiden çaktı

Bir öğretmen aradı, önümüzdeki eğitim yılındaki felaketi anlattı. Kendisi sınıf hocası ve kızı beş yaşında. Görev yaptığı ilköğretim okulunun derslikleri yetersiz. 'İki müfettiş geldi ve incelemede bulundu '2012-2013'te bizim statümüz ne olacak? şeklindeki sorularımız sadece tebessüm edilerek, geçiştirildi, dedi.Yeni dönemde ilk dörtte mi, ikinci dörtte mi yer alacağız, belli değil. Üst makamlar ise 'Haziranı bekleyin' demekten başka şey söylemiyorlar' diyerek içini döktü. Sorun sadece bu okula özel değil. Mevcut ilköğretimlerin yüzde 70-80'i bu konumda. Bizce 4+4+4 denilen sistemin uygulanması için acele edilmemeli. İktidarın, muhalefete inat attığı adımın sonuçlarını şimdiden görebiliyoruz. Bu yanlıştan dönmenin tek yolu var; 'bir yıl erteleme'. Bu zaman dilimi içinde, hiç olmazsa eksikler, gedikler ve derslikler elden geçirilir. Biz Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in şahsına tüm yönetenlerimizi uyarmak istedik.

***

EURO 2012'YE DOĞRU'da konu İrlanda'ydı. Serhan Asker'in akışı mükemmeldi. Bir tek James Joyce ve Samuel Beckett gibi edebiyatçılar ele alınmadı.

Eminiz, zaman olsa bu yazarlar da işlenirdi. İçimize yara olan Adnan Menderes Üniversitesi'nin bomboş salonuydu. Haftaya bakalım Yozgat'ta - Bozok Üniversitesi- ilgi nasıl olacak.
...
'Hüseyin Movit Dostumuz 'Kırık yumurta, kırıntı peynir' başlıklı yazımıza ilaveler yolladı. Ne de olsa aynı caddenin iki ucunda yetiştik:
Ters yüz edilen ceket ve gömlek yakaları. Büyüyen ağabeyin elbiselerini giyen kardeşler. Tahta yumurta üzerinde yamanan çoraplar. Şişelere mandal/balonlar ne çabuk unutuldu? Bize eski günlerimizi hatırlatan sevgili Kardeşim, sen sağ ol, var ol.'
...
Gayrettepe Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği bu akşam 'Bahar Şarkıları' konseri verecek. Şef Billur Temizel. Müzik Yönetmeni Önder Gülfidan.

Sunuculuğu Defne Sarısoy'un yapacağı etkinliğin konuk sanatçısı Tuğçe Pala. Yer, Akatlar Kültür Merkezi. Başlangıç saati 20.00.


***

APRİL'den iki farklı kitap tanıtacağız. Galeyan, Katherina Howe'un 'New York Bestseller'inden. Konusu gerçek cadılar ve gerçek yaşam. Kimsenin gitmek istemediği bir kasaba. Herkesin peşinde olduğu bir kitap. Tüyler ürperten atmosfer, gerçek karakterler. Şoka uğratan kurgu ve insanın kanını donduran final. Asırlardır süren büyü bozuluyor. Galeyan başlıyor. Boston Globe'un tanımı 'Ürkütü olduğu kadar derinlikli bir kitap, Kadınların gizli güçleri karşısında şaşkına döneceksiniz.'
...
Stephen King'in George D. Schuman'ın 'Son Sürat'i için yorumu 'mükemmel'. Jamaika'da vahşice işlenen cinayetten Karadeniz'e -Burgaz- kadar uzanan öykü. Çarpıcı güzelliğe sahip, gözleri görmeyen bir kadın. Herkesin görebildiklerini göremiyor. Kurgunun içinde bir de Vudu Rahibi vardır. Doğaüstü yeteneklere sahip. Kişiliklerin üstünlük savaşı. Modern çağın önleyemediği, köle olarak satılan kızlar. Cinayet sahneleri, okuru dehşete düşürüyor. Bu türden hoşlananlar için, ideal roman.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Bakan Kurum'dan Atatürk Havalimanı ile ilgili açıklama

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı