• $17,9719
  • €18,274
  • 1022.42
  • 2750.49
17 Temmuz 2012 Salı

14 Temmuz bir milattır

Kubilay Kaptan -Aydın Üniversitesi Öğr. Üyesi- ekranın birinde konuşuyordu; 'Bu olaylara kader dersek, bunlara alışırız. Kontrol, denetim, mühendislik çalışmalı'. Bizim çıplak gözle birkaç saniye gözlemimizle yaptığımız tespiti, etkili ve yetkili geçinenler nasıl fark edemiyor? Ondan sonra, gizlendikleri yerden çıkıp 'Kader' lafı ediyorlar. A. İhsan Kısaç'ın şarkısını bunlara söylüyoruz; 'Kader diyemezsin, sen kendin ettin'. Tek fark, başkalarının hem de garibanların hayatını söndürebiliyorlar. Bu olay, girmeye can attığımız AB ülkelerinin birinde olsa, en tepedeki sorumlu hemen istifa ederdi. Japonya'da meydana gelse istifadan sonra 'Harakiri yapardı'. Ortada bal gibi ihmal ve vurdum duymazlık var. Beton bloğun altında kalıp ölen Yakup Kavak'ın ismini ister üst geçide, ister durağa verin, geri getirmek mümkün mü? 'Kör kör parmağım üstüne'ler ne zaman sona erecek? Bilen varsa çıkıp söylesin.
...
14 Temmuz'u bir milat kabul ediyoruz. Başbakan'ın, Kocaeli'de yaptığı konuşmada ağzından 'Bazı hatalarımız oldu' lafı çıktı. Bu da İstanbul için. Özellikle Megakent trafiğini rahatlatma çalışmalarındaki yanlışlara değindi. Erdoğan'ın yıllar sonra bile olsa 'Arızadan söz edebilmesi' önemli. Başbakan'ı iyi tanıyanlar, yakın çevresine toz kondurmadığını bilirler. Yine de şükür. Bunu da 'Çankaya Stratejisi'ne bağlıyoruz. Numan Kurtulmuş'u AK Parti'ye çekme çabası için de 'Doğru yolda' diyebiliyoruz. Kurtulmuş'u Milli Görüş'ün ilk günlerinden tanırız. İdeolojik yapısı kendisini bağlar. Ancak gerçekten 'Düzgün insandır'. Fikir birliğinde başarılı olacaklara lafımız yok. AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan'a tavsiyemiz sıkı bir hamle daha yapması; 'Yıllar yılı taşıdığı safralardan kurtulması'. Sorularınızı duyar gibiyiz. Hemen cevap verelim: İstesek de istemesek de Erdoğan Cumhurbaşkanlığı İpi'ni rahat göğüsler. Şu andaki barometre bunu işaret etmekte.
***
CHP'nin de kurultayı var. Bu partiyi sadece 'Delege sayısından ibaret görenler' yanılgı içinde. Daha Kemal Kılıçdaroğlu'nun önünde üç seçim bulunuyor. Yerel, Genel ve Cumhurbaşkanlığı. CHP'nin bunlara hazırlanacak kadroya ihtiyacı var. Açılımcılara ya da 'Evet ama yetmezciler'e değil. Kılıçdaroğlu bunu sağlayacak listeleri çıkarabilir mi? Zor dostum, zor.
...
Yeri geldi Engin Balim'in sorusunu aktaralım; 'CHP'nin onlarca milyon dolar harcadığı geçen yılın seçim kampanyasının yürütücüleri yeniden ortaya çıktılar. Bu ajansın partiye zerre kadar katkısı olmadığı ortada. Bu kuruluşun yönetimiyle Erdoğan Toprak ve Aydın Ayaydın'ın akraba ve arkadaşlık ilişkisinin boyutu da merak ediliyor.'

<p>Türk müziğinin usta söz yazarı, besteci ve şarkıcısı Selami Şahin, Akşam TV'de yayınlanan Akşam Y

Selami Şahin: Hayatımın filminde başrol oğlumun

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor

Toplu balık ölümlerinin nedeni belli oldu! Kızılırmak'ta endişelendiren görüntü