• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Temmuz 2013 Pazartesi

Yerleştirme sonuçlarını beklerken

Aileler için çocuklarının eğitim hayatlarıyla ilgili önemli kararların verildiği bir dönem geçirdik geçiriyoruz.YGS-LYS ardından üniversite tercih dönemi geçen hafta perşembe günü sonlandı. Liselerle ilgili tercih dönemi ise 29 Temmuz’a kadar sürecek. 
2013 üniversiteye geçiş süreci şu ana dek sancısız yaşandı. Yaşanan tek olumsuzluk, en başta 2-6 Eylül arasında gerçekleşeceği ilan edilen üniversiteye kesin kayıt döneminin önce 12-16 Ağustos’a çekilmesi, sonra 12-20 Ağustos olarak değiştirilmesi en sonda yine 2-6 Eylül olarak kesinleşmesi oldu. Gerek akademik, gerekse idari pek çok üniversite çalışanının yaz izni planlarını birkaç kez değiştirmek zorunda kalmaları, profesyonel yönetim anlayışıyla pek uyuşmadı. Olsun... SBS’de ailelerin güvenini sarsan hatalar ve henüz giderilemeyen soru işaretleri düşünüldüğünde ÖSYM MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojilieri Genel Müdürlüğü’ne göre kat kat iyi bir iş çıkardı. 
Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla bu günlerde en çok merak edilen konu üniversite yerleştirme sonuçlarının ne zaman açıklanacağı. YGS ve LYS’deki performans düşünüldüğünde ÖSYM’nin yerleştirme sonuçlarını şu anda çoktan belirlemiş olduğunu ve kamuoyuyla paylaşmadan önce son kontrolleri yaptığını düşünüyorum. Sonuçların önümüzdeki hafta sonuna kadar (26 Temmuz) açıklanması kimseyi şaşırtmamalı. 

Bir şans daha 

Yerleştirme sonuçları açıklanınca bazı adaylar üniversiteli olurken bazıları üzülecek. Yerleşemeyen adayların önünde bir şans daha olduğunu unutmaları gerek. Eylül ayının ikinci yarısında üniversitelerdeki boş kontenjanlar için ek yerleştirme yapılacak. İlk yerleştirmede tam dolmayan bölümlerdeki boş kontenjanlar, dolduğu halde bazı yerleşenlerin kesin kayıt yaptırmaması nedeniyle boşa çıkan kontenjanlar ve yaz döneminde açılan bölümlerdeki yeni kontenjanlar 2013 Ek Yerleştirme Kılavuzu’nda ilan edilecek. İlk yerleştirmede hiçbir yere yerleşememiş olanlar ile açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler ek yerleştirme hakkından faydalanabilecekler. Teknik kurallar çerçevesinde ilk yerleştirmede tercih ettiği bölümlere zaten yerleşememiş adayların ek yerleştirmede aynı bölümlere yerleşmeleri mümkün olmadığı için, ek yerleştirme döneminde tercih kullanacak adayların hedef küçültmeleri gerekecek. Bunu göze alanlar için ek yerleştirmenin çok önemli bir fırsat olduğunu hatırlatmak isterim. 
Elimizdeki istatistikler ek yerleştirme dönemimin özellikle iki yıllık MYO önlisans programları için daha büyük fırstalar sunduğunu gösteriyor. Hatırlatmak gerekirse önlisans programlarına öncelikle ilgili alandan mezun olan meslek liseliler sınavsız şekilde yerleşiyorlar. Bu şekilde yerleşen adayların önemli bir kısmının daha sonra üniversiteye kesin kayıt yaptırmadığını biliyoruz. Sınavsız yerleşenlere ÖSYM’nin bir sonraki sene puan kırma cezası uygulamaması bu sonucu doğuruyor olmalı. Kayıt yaptırmayanlar nedeniyle özellikle vakıf ünivesitelerinde pek çok kısmi burslu programda kontenjan açıkları oluşacağını bekleyebiliriz. 
Yerleştirme sonuçlarını heyecanla beklediğimiz bu günlerde üniversite yolunda tüm adaylara iyi şanslar diliyorum. 

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor