• $12,8705
  • €14,5689
  • 738.317
  • 1808.79
8 Temmuz 2013 Pazartesi

Üniversite tercih dönemi başlıyor

2013 üniversite tercih dönemi bugün başlıyor. Adaylar tercihlerini 18 Temmuz’a kadar ÖSYM’ye bildirebilecekler. Üniversite yolunda kaza yapmamak için bu son virajda da çok dikkatli olmak, bu dönemi hakkını vererek geçirmek gerekiyor. Unutulmaması gereken ilk altın kural acele davranmamak. Zira bu dönemde her gün bir önceki günden daha fazla şey bilinir. ÖSYM’nin yaptığı yeni açıklamalar, üniversite ve dershanelerin yaptıkları istatistik analizler, uzmanların tespitleri, günler geçtikçe tercih kalitesini yükseltecek bilgiler üretiyor. Bu nedenle adayların tercih döneminin sonuna kadar takipte olmaları ve üretilen kaliteyi bilgiyi süzüp değerlendirmelerini öneriyorum.
Bu sene sınava giren adayların geçmiş yıllara kıyasla çok daha şanslı olduğu görüşümü birkaç kez vurgulamıştım. Geçtiğimiz hafta ÖSYM tarafından açıklanan ülke genelindeki istatistikler bunu güçlendirdi zira baraj puanı aşarak tercih yapma hakkı kazanan aday sayılarında 2012’ye göre önemli farklar bulunmuyor. Bu nedenle adaylar tercih yaparken, sınav sonuç belgelerindeki kişisel başarı sıralarını, tercih kılavuzunda Tablo 3a, 3b ve 4’te yer alan 2012 taban başarı sıralarıyla güvenle kıyaslayabilirler. İlgilenenler hatırlayacaktır, geçen sene bu durum hayli karışıktı.

TEMKİNLİ OLMALI

Her ne kadar sakin gözükse de, bu tercih dönemine özgü bazı önemli hususları atlamamak gerekiyor. Bunlardan ilki meslek yüksekokullarındaki iki yıllık önlisans programlarını sınavsız geçiş ile tercih edecek adayları ilgilendiriyor. Sınavsız geçişte, bakılan ilk kriter olmasa da, adayların ortaöğretim başarı puanları (OBP) kıyaslama ölçütü olarak kullanılır. Bu sene OBP hesaplama yönteminde değişiklik yapıldı. Adaylar şu anda sınav sonuç belgelerinde yeni yönteme göre hesaplanan OBP’lerini görüyorlar. Tercih kılavuzunda önlisans programlarının yer aldığı Tablo 3a’da ise programların geçen seneki taban koşulları/OBP’leri geçen seneki yönteme göre hesaplanmış şekliyle yer alıyor. Bu nedenle adayların kendi OBP’lerini tercih kılavuzundaki taban OBP’ler ile kıyaslarken çok dikkat etmeleri gerek. Eskiden OBP 100-500 arasında değişirken bu sene 250 - 500 arasında değerler alıyor. Adaylar doğrudan kendi OBP’lerini kılavuzdaki taban OBP’ler ile kıyaslarlarsa, pembe gözlük takmış, kendilerini dev aynasında görmüş olurlar. Adayların OBP’leri konusunda temkinli olmaları ve özellikle diploma notu parlak olmayan adayların OBP’lerini % 10-15 düşürerek tercih listelerini hazırlamalarının yerinde olacağı görüşündeyim.

TERCİHLERE DİKKAT

İkinci önemli uyarı fen edebiyat fakültelerinde bulunan ve kontenjanları bu sene ciddi oranda düşen, matematik, fizik, kimya, biyoloji programlarını tercih edecek adaylara. Bu programlardan mezunların formasyon sonrası öğretmenlik yapabilmelerinin şimdilik mümkün hale getirilmesi, buna ilaveten bu alanlardaki öğretmenlik programlarının bu sene hiç öğrenci almayacak olması nedeniyle, taban başarı sıralarında ciddi yükselmeler görülecektir. Adayların çok temkinli tercih listeleri oluşturmaları, kendi başarı sıralarından oldukça geride yer alan programlara da tercihlerinde yer vermeleri faydalı olur.
Söyleyecek şey çok, yerimiz kısıtlı. Haftaya tercih dönemiyle ilgili son hafta uyarılarını yazacağım.         Üniversite yolunda herkese başarılar dileklerimle...

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor