• $9,2857
  • €10,7546
  • 526.628
  • 1409.56
15 Nisan 2013 Pazartesi

"Tüü kaka" yerine "Bravo"

İki gün önce Eğitim Reformu Girişimi'nin (ERG) düzenlediği ve Sabancı Üniversitesi Kampusu'nda gerçekleşen Eğitimde İyi Örnekler Konferansı'ndaydım. Havanın çok güzel olduğu bir cumartesi günü, başta Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, rektörler, akademisyenler ve eğitime gönül vermiş pek çok kişinin 31 farklı ilden konferansa gelmiş olması, ERG'nin on sene önce başlattığı konferansın eğitim camiası tarafından benimsendiği ve önemsendiğinin açık bir kanıtıydı. Açılış oturumu öncesinde fuayede dolanıp öğretmenlerin konuşmalarına kulak kabarttım. İstisnasız hepsi konferansa katılıyor olmanın ayrıcalığından bahsediyordu. Konferans ve ERG logosunun yer aldığı standların önünde hatıra fotografı çektirmek için birbirleriyle yarışan öğretmenlerin gözlerinde heyecanı görmek mümkündü. İşte tam bu ortamda sohbet ettiğim ERG Koordinatörü ve Boğaziçi Üniversitesi'nden hocam Prof.Dr. Üstün Erdüger etraftaki yüzlerce öğretmene bakıp şunları söyledi: "Öğretmenler çok zor bir görev yapıyor, her gün didinip duruyorlar. Ancak pek çok kez yaptıkları şeyler anlaşılmıyor, fark edilmiyor. İşte bu konferans öğretmenlerin yaptıkları iyi işlerin takdir edildiği bir platform. Sanırım bu nedenle bu kadar benimsendi ve önemseniyor."
Nedendir bilinmez ama ülke olarak biz hep kötü örnekleri gündeme getiriyoruz. Mesela YGS'de testleri tam doğru yapanlar değil de sıfır çekenler medyada haber oluyor. Oysa pek çok iyi şey de başarılıyor eğitim dünyasında.

ACI VERİCİ
ERG'nin, Sabancı Üniversitesi, İKSV ve Vehbi Koç Vakfı sponsorluğuyla çok profesyonel şekilde yürüttüğü konferansın açılışında Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da bir konuşma yaptı. Okullaşma oranları konusunda sayısal verileri paylaşan Sayın Bakan'ın verdiği en önemli mesaj ülkemizin artık eğitim konusunda nicelikten daha çok niteliğe önem vermesi gerekliliğiydi. "Kötü haberin kanatları vardır, iyi haberinse ayakları bile yoktur" sözünü hatırlatan Sayın Bakan, medya mensuplarından eğitim konusunda iyi örneklerin haber yapılmasını istedi. Ülkemizde eğitimle ilgili konuların medyaya yansıması noktasında sıkıntı yaşandığını kabul etmemiz gerek. Hangi manken ne giydi, kim kiminle yemeğe çıktı / öpüştü vb konulu magazin programlarına TV kanalları saatlerce yer verirken, popüler kanallarda iç yapım olarak tek bir eğitim programı olmaması acı verici.  

ÖĞRETMENLERE MESAJ
Konferansın "Eğitimi Dönüştürmek" konulu açılış oturumunda biri ABD'den, biri İngiltere'den ikisi de ülkemizden dört kıymetli uzman izleyenlerin vizyonlarını şekillendiren konuşmalar yaptılar. İlk konuşmayı yapan ABD'li Trung Lee'nin bakan ve ERG'den önce dört çocuğu devlet okuluna devam eden bir baba olarak dünyadaki tüm öğretmenlere teşekkür etmesi, eğitimi dönüştürecek öğretmenlere önemli bir mesaj niteliğindeydi. Konuşmalarda üzerinde vurgu yapılan konulara burada tek tek değinmek mümkün değil. Ancak şurası bir gerçek ki çocuklarımızın eğitimi konusunda "bilinenler"in acilen masaya yatırılarak bilimsel bulgular çerçevesinde yeniden şekillendirilmesi gerekiyor. Dönüşümü masa üzerinde tasarlamak kolay ancak, eski yöntemleri uygulamak üzere eğitim fakültelerinde eğitilmiş öğretmenleri dönüştürmeden eğitimi dönüştürmemiz mümkün değil. Bir de ülkemizin büyüklüğü ve genç nüfusun fazlalığı dikkate alındığında Milli Eğitim'i yönetmenin ne kadar çetin bir iş olduğu anlaşılıyor. Ancak 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi için Türkiye'nin eğitimi dönüştürmeye acilen başlaması gerekiyor. 
Eğitimde yapılan iyi işleri görmek için http://www.egitimdeiyiornekler.org sitesini ziyaret etmenizi öneririm.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi