• $9,5431
  • €11,0692
  • 549.735
  • 1519.25
8 Nisan 2013 Pazartesi

LYS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM, 24 Mart günü gerçekleşen YGS 2013'ün sonuçlarını 1 Nisan günü açıkladı.

Sonuçlar 2011'de yirmi dokuz, 2012'de ise on dokuz günde açıklanmıştı. Önceki yıllar ile kıyaslandığında sonuçların bu sene sadece dokuz günde açıklanmış olması ÖSYM'nin son yıllarda yaptığı bilgi işlem hamlelerini takip etmeyenler için şaşırtıcı olmuş olabilir. Özellikle son 2 yılda ÖSYM gerek donanım, gerek yazılım gerekse insan kaynağı olarak oldukça ilerledi. Bu nedenle gelecek dönemlerde sınav ve yerleştirme sonuçlarının hızla açıklanması normal karşılanmalı. 
Hâl böyle olunca, acaba LYS sonuçları da hızla açıklanabilir mi diye düşünüyor insan. Teknik olarak bu mümkün. LYS'ler 15-16 ve 22-23 Haziran'da gerçekleşecek. Aday ve soru sayılarını dikkate alırsak, 1 Temmuz'dan itibaren LYS sonuçlarının açıklanmasını bekleyebiliriz. Ancak unutulmaması gereken bir şey var,  o da OBP. LYS sonuçları açıklandığında adayların Y-LYS puanları açıklanıyor. Bu nedenle her ne kadar ÖSYM sınav kağıtlarını hızla okusa da diploma notları zamanında liselerden ÖSYM'ye ulaşmazsa açıklanma sarkabilir. İkinci yarıyılın 14 Haziran'da biteceğini hatırlatalım. 

KILAVUZ BEKLENTİSİ
LYS sonuçları dışında, tercih döneminin başlangıç tarihi 2013 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nun yayına hazır hale gelmesi de etkiliyor. Bu noktada üniversiteler ve YÖK'e önemli görevler düşüyor. Üniversitelerin mevcut bölümleriyle ilgili kontenjan talepleri ve yeni açılan bölümlerin öğretim üyesi yeterlilikleri değerlendirilmeden, programlar ile ilgili özel koşullar belirlenmeden ve tüm bunlar yayına hazır hale getirilip üniversiteler ile karşılıklı olarak teyitleşilmeden kılavuzun basılması mümkün değil. 
ÖSYM, 2011 ve 2012'de tercih kılavuzunu temmuzun ilk haftasında yayına almış ancak LYS sonuçları 2011'de 21 Temmuz'da  2012'de ise 20 Temmuz'da açıklanmıştı. Bu gecikmenin nedeninin ÖSYM'nin dışında gelişen olaylar olduğunun altını çizmek isterim (AOBP-OBP konusundaki yasal süreç vb). Bu sene süreç daha durağan, gecikmeyle sonuçlanacak bir belirsizlik şu an için yok. 

GECİKME OLMAZ 
Liseler, üniversiteler ve YÖK'e düşen görevler zamanında tamamlanacak olursa, hem 2013 LYS sonuçlarının açıklanması hem de tercih döneminin başlangıcı öne çekilebilir. ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Ercan Öztemel ile geçen seneki bir sohbette edindiğim izlenimler çerçevesinde bu sene LYS sonuçlarının temmuzun ilk haftasın açıklanmasını bekliyorum. Bu durumda ÖSYM'nin vermesi gereken önemli karar,  tercih döneminin zamanı. Eğer geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi tercih dönemi ağustos ayının ilk haftasında sonlanırsa adayların üniversiteleri gezmek ve incelemek için bol bol vakti olacak. Yok eğer ÖSYM tercih dönemini kısa tutmayı tercih ederse, bu durumda tercih döneminin temmuzun son haftasında bitmesi ve yerleştirme sonuçlarının ağustosun 10'undan önce açıklanmasını bekleyebiliriz. 
Hangisi tercih edilmeli diye sorulacak olursa, bir yükseköğretim yöneticisi olarak ikincisi derim. Üniversiteme yerleşenleri ne kadar önce bilirsem, o kadar önceden planlama yapabilirim. Ancak öğrenci, veli ve rehber öğretmen açısından tercih döneminin uzun olması daha faydalı görülecek. ÖSYM'nin takvimi açıklamasını merakla bekleyeceğiz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, düzenlediği  basın toplantısında, gün

ABD'den 'müttefiklik' vurgusu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu