• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
10 Haziran 2013 Pazartesi

Kurgu gelecekten LYS gerçeğine

Son iki yazımda eğitim sektörüne özel sermaye yatırımının kontrollü şekilde enjekte edilmemesi durumunda yakın gelecekte üniversitelerde yaşanabilecekleri karikatürize etmeye çalıştım. Yazdıklarım bazı okurlara uçuk, bazılarına komik, bazılarına ütopik, bazılarına çarpıcı geldi, sizlerden gelen mesajlardan bunu anlıyorum. Kimilerinin yazılanlardan rahatsız olduğu da anlaşılıyor. Amacım, geleceğe farklı bir açıdan bakıp düşüncelerimizin sınırlarını genişletmekti. İşlerini olması gerektiği gibi yapan üniversite ve akademisyenleri gelecekte bekleyen tehlikeleri sıralamaktı. 
Şimdi kurgu gelecekten günümüzün gerçeklerine dönelim. 
Önümüzdeki hafta sonu üniversiteye girişte ikinci aşama olan LYS sınavlarının ilk üçü gerçekleşecek. Sosyal Bilimler sınavı (LYS-4) cumartesi günü,  Matematik sınavı (LYS-1) pazar sabahtan, Yabancı Dil sınavı (LYS-5) pazar öğleden sonra yapılacak. Bir sonraki hafta sonu ise, Fen Bilimleri sınavı (LYS-2) cumartesi günü, Edebiyat-Coğrafya sınavı (LYS-3) pazar günü olacak. Daha önceki bir yazımda da belirtmiştim, bu sene LYS sonuçları geçtiğimiz yıllara kıyasla daha erken açıklanabilir. Tercih dönemi temmuz başında başlayabilir. Merakla bekleyeceğiz. 
LYS öncesinde adaylara ÖSYM tarafından postayla sınav giriş belgesi gönderilmeyeceğini ve adayların ÖSYM’nin web sitesinden girecekleri her sınav için ayrı ayrı sınav giriş belgesi çıkarmaları gerektiğini hatırlamak isterim. Tek bir belgeyle birden çok sınava girmek mümkün değil, zira sınava giriş belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli. Yazıcıdan alınacak çıktının renkli ya da siyah-beyaz olması fark etmiyor ancak belge üzerinde adayın fotoğrafının basılı olması şart. Bazı bilgisayardaki internet ayarları nedeniyle resimlerin görüntülenmesi engellenebiliyor. Çıktı alırken dikkatli olmak gerek. 

EVDEN ERKEN ÇIKIN 
LYS-5 hariç tüm LYS sınavları saat 10’da başlayacak. Adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç sınavdan bir saat önce bulunmaları zorunlu. Gerekli güvenlik ve kimlik kontrollerinin tamamlanabilmesi için bu süreye ihtiyaç var. Özellikle büyük şehirlerde sınav günlerinde trafik sıkışıklığı yaşanabiliyor. Evden erken saatte çıkmak ve olabilecek aksiliklere karşı (lastik patlaması, arıza vb) alternatif ulaşım çözümlerini (özellikle toplu taşıma) sınav gününden önce üretmiş olmak yerinde olacaktır. 
Adayların sınava girerken fotoğraflı ve onaylı özel kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı ve pasaport geçerli olurken, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmiyor. Üzerinde soğuk damga, güncel fotoğraf ya da T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportların da geçerli sayamayacağını vurgulamak isterim. Henüz zaman varken, ihtiyaç varsa eksiklerinizi giderin. 
Sınav öncesinde ne yapılması gerektiği, nerede gezileceği, ne yenileceği, nasıl uyunacağı, ailelerin nasıl davranacağı vb konularda bu hafta pek çok kişi zaten konuşacaktır, ben değinmiyorum. Benim önerim adayların son günlerini deneme sınavlarına ayırmaları yönünde. Ancak bir uyarıyla. Deneme sınavlarını kendi evinizde/odanızda, alışageldiğiniz konforlu ortamda çözmeyin. Mezun olduğunuz lise olabilir, dershane olabilir, komşunuzun evi olabilir, başka bir yer bulun. Tıpkı LYS sabahı gibi erkenden kalkın, hazırlığınızı yapın, evden çıkın, deneme sınavını yapacağınız yere gidin. Denemenizi orada yapın. Faydalı olacağını düşünüyorum. 
Herkese üniversite yolunda başarılar... 

<p>Ali Nuri Türkoğlu, Payitaht Abdülhamid dizisinde Emanuel Karaso karakterini oynamıştı. 30 yılı aş

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak