• $8,6258
  • €10,1242
  • 491.984
  • 1385.61
27 Ocak 2014 Pazartesi

Kontenjan sorunu bursla çözülebilir

Yükseköğretim ile ilgili istatistikler mimarlığın gençler arasında en popüler mesleklerden biri olduğunu gösteriyor. Bu popülariteyi fark eden vakıf üniversitelerinin açtığı fakülteler ile toplam mimarlık kontenjan 6000’e varmış durumda. Bu parlak tabloya rağmen geçen yıl vakıflarda görülen boşluklar yakın gelecekte durumun değişebileceğine işaret ediyor. Vakıf üniversitelerinin garanti öğrenci alma konusunda amiral gemisi olan mimarlık fakültelerinin 2014’te doluluk problemi yaşaması uzak bir senaryo değil. Bunun önüne geçmek isteyen vakıf üniversitelerinin bursluluk oranlarının öğrenci lehine değiştirmesi bekleyebiliriz.
2013 ÖSYS’de mimarlık tercih eden adaylar 34’ü devlet, 41’i vakıf ve 5’i de KKTC üniversitesi olmak üzere toplam 80 farklı üniversite içinden seçim yaptılar.

İLK ÜÇ: YILDIZ, İTÜ, DİCLE
Yerleşme istatistikleri mimarlık fakültelerine devlet üniversitelerinde büyük rağbet olduğunu gösteriyor. Temmuz 2013’te açıklanan ilk yerleştirmelerde devlet üniversitelerinde tek bir boş kontenjan kalmadı. Oransal olarak bakarsak vakıf üniversitelerindeki kontenjanların %8’inin boş kaldığını anlaşılıyor.
Her ne kadar doluluk oranları alarm vermeye başlamış olsa da vakıf üniversitelerinin hızla yeni mimarlık programları açtıklarını görüyoruz. 2013 ek yerleştirme döneminde ilk kez öğrenci alan vakıf programları Fatih, İstanbul Esenyurt, Özyeğin (İngilizce), Işık (Türkçe), İstanbul Gelişim (İngilizce) üniversitelerinde bulunuyor. Mimarlık kontenjanlarının üniversitelere göre dağılımı incelendiğinde devlet üniversitelerinde listenin başında Yıldız Teknik, İstanbul Teknik ve Dicle üniversiteleri yer alıyor. Vakıf üniversitelerinde ise 100 ve üzerinde kontenjanı olan 8 üniversite bulunuyor. Maltepe, İstanbul Kültür, Okan üniversiteleri ilk üçte dikkat çeken üniversiteler.

ÜCRETLER 15 BİN TL’DEN BAŞLIYOR
Vakıf Üniversitelerindeki yıllık eğitim ücretleri geniş bir aralıkta değişiyor. Listenin başında yıllık 34.560 TL ile Özyeğin Üniversitesi yer alırken bazı üniversitelerde yıllık ücret 15 bin liradan başlıyor. Vakıf üniversitelerinin mimarlık fakültelerinde 1.835 kontenjanın bursluluk dağılımı oldukça ilginç. 1744 ücretli kontenjanın yanında 304 tam burslu, 9 %75 burslu, 529 %50 burslu ve 313 %25 burslu kontenjanın bulunduğunun altını çizmek isterim.

EN ÇOK KIZ ÖĞRENCİLER TERCİH ETTİ
Şimdi gelelim hali hazırda mimarlık fakültelerinde okuyan öğrencilere. Her sene ÖSYM web sitesinde yayınlanan Yükseköğretim İstatistiklerine göre (2012-2013 öğretim yılı) mimarlık fakültelerinde 10.555 öğrenci okuyor. Öğrenciler arasında kızlar sayı olarak önde (%58) . Ülkemizdeki mimarlık alanındaki akademik kadroya göz atacak olursak, üniversitelerimizde 169 profesör, 100Doçent ve 374 yardımcı doçentin görev yaptığını görüyoruz. Kariyer olarak akademik yaşamı seçmiş olan araştırma görevlilerinin sayısı 390. Lisans ve lisansüstü seviyede görülen kadın üstünlüğü akademik kadroda .

<p>TeknoFest, 2021 yılında da heyecan ve ilgiyle karşılanıyor.  Yerli ve milli teknoloji sergilerine

200 Bin Yarışmacı Başvurusuyla TeknoFest 2021'de ‘Yeni Rekor'

Galatasaray Kayseri'de

Etna Yanardağı'ndaki hareketlilik korku yarattı

TEKNOFEST İstanbul'da Türk Yıldızları'ndan muhteşem gösteri