• $15,6541
  • €16,349
  • 905.732
  • 2398.43
3 Haziran 2013 Pazartesi

İstanbul Çarşıkapı Üniversitesi - 2

Eğitimin “ticari bir meta”ya dönüşüp dönüşmeyeceği ile ilgili tartışmalar süre dursun, özel sektörün eğitime yaptığı/yapacağı yatırımlar ve doğal olarak bundan kar etme beklentisi nedeniyle gelecekte eğitimin bugünkünden farklı olacağını tahmin etmek güç değil. Bu konuda geçen hafta hayali bir üniversitenin (İstanbul Çarşıkapı Üniversitesi) Rektörü’nün 2025-2026 akademik yılı açılışında yapması olası bir konuşmayı kurgulayıp sizlerle paylaşmış, haftaya süreceğini söylemiştim. İlk bölümü okumamış olanlar AKŞAM’ın web sitesinde bulabilirler. Devam edelim:
“... Tüketici (öğrenci) istediği zaman portfolyosundaki belgeleri Tüketici İlişkileri Dairesi’nde (Öğrenci İşleri Dairesi) kurduğumuz kasalardan geçirerek puanlayacak, hak ettiği sertifika ve diplomaların ekstresini alabilecek, hatta diploma bastırabilecek. Bu sayede ortaçağlardan beri üniversitelerin içine saplandığı “usta-çırak” yaklaşımından kurtulmuş, besedemisyen ile tüketici arasındaki etkileşimi de minimize etmiş olacağız.
Sevgili tüketiciler. Sizlerden gelen öneri ve yoğun istek çerçevesinde, tüketiciler arasında not ve kredi değiş tokuşu yapılması, diploma için eksik kalan not ve kredilerin borçlandırılarak mezuniyet sonrası taksitlendirilmesi konularında gerekli hazırlıklarımızı tamamladık, uygulamaya geçiyoruz. Bunun yanı sıra artık İÇÜ’de tamamlayacağınız her 10 kredi için anlaşmalı üniversitelerde harcayabileceğiniz 3 bonus kredi kazanacaksınız. Bu bonus kredileri etkin şekilde kullanmanızı Rektörünüz olarak tavsiye ederim. CV’nize ekleyeceğiniz her diploma ve sertifikaların iş başvuru dosyanızın daha kabarık görünmesine katkıda bulunacaktır. Son araştırmalar üniversite mezunlarının CV’lerini her sene ortalama 36 sertifika/diploma ile genişlettiklerini göstermektedir.
Değerli konuklar. Üniversitemiz Bologna Üniversiteler Ferderasyonu’nun bir üyesidir. Bu nedenle federasyona bağlı üniversitelerden alınan krediler üniversitemizde de geçerlidir. Biliyorsunuz 2023’ten bu yana Bologna Kredi Dönüşüm Piyasası Üst Kurulu federasyona bağlı üniversiteler arasındaki kredi exchange oranlarını açıklamaktadır. 2025-2026 için üniversitemizin kredisi bir önceki yıla göre % 1,1 değer kazanmıştır. Bu sene için bir Boğaziçi AKTS’si 7,2 İÇÜ AKTS’si, 1 ODTÜ AKTS’si 6,9 İÇÜ AKTS’si seviyesindedir. Bu başarıda katkısı olanları kutluyorum.
İÇÜ Ailesi’nin değerli üyeleri. Üniversiteler günümüzde camialarının abone sayısı ile kıyaslanıyorlar. Bu perspektif ile senatomuz tarihi bir adım atarak alınması gereken kredinin sekizde birini İÇÜ’den alan herkese İÇÜ diploması vermeyi kararlaştırmıştır. Yakında bu büyük atılımın medya lansmanını yapacağız. Reklam kampanyamızdaki kurumsal yüzümüz Justin Bieber olacak. Okumakta olduğu üniversiteyi bırakıp İÇÜ’ye geçiş yapan öğrenciler için sürpriz bedava kredi paketleri hazırlandı. Camiamızı hızla büyüteceğiz.
Diplomalarımızın geçerliliği konusuna da değinmek isterim. Esnek kredi uygulamalarını bahane ederek, mesleki yetkinliğe ulaşmadan tüketicilere diploma verildiğini iddia eden meslek odalarının diploma iptal davası açacakları yönünde duyumlar alıyoruz. Bu konuda asla endişe etmeyiniz. Biz bir Bologna Üniversiteler Federasyonu üyesiyiz. Pek çok AB ülkesi terketmiş olsa da Bologna hala birkaç ülkede ve Türkiye’de geçerlidir.
Konuşmama son verirken üniversitemizin tüketici merkezli yaklaşımı ile yakın gelecekte daha büyük ticari ve akademik başarılara imza atacağına olan inancımı belirtmek isterim. Değerli tüketiciler, unutmayın ki en iyi kredi en kolay tamamlanan kredidir. Hepinize başarılar...”

<p>T-129 ATAK ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirdi. Helikopterin ilk teslimat ise  2

TAARRUZ VE TAKTİK KEŞİF HELİKOPTERİ - T129 ATAK

Ormanların kralının zor anları! Hayatta kalmak için her şeyi yaptı...

Farkında olmadan evinizi kirleten 8 eşya

Hayali pilot olmaktı! Hevesini gidermek için bakın ne yaptı?