• $16,8853
  • €17,8334
  • 992.103
  • 2554.08
26 Kasım 2012 Pazartesi

Cennette kelepir tapu

Geçen haftaki yazımın başlığını okuyanlar bu hafta da 4+4+4 üzerine yazacağımı düşünmüş olmalılar.
Haklılar. Ancak geçen cuma günü dikkatimi çeken bir resmi yazı planlarımı değiştirdi, farklı bir konuyu acilen ele almam gerekti.
Yurtdışında üniversite eğitimi konusunda aracılık yapan pek çok şirket var. Bunların bazıları işlerini gayet ciddi yaparken, bazılarına güvenerek yola çıkmak öğrenciler ve aileleri için büyük riskler içeriyor. Bu kurumların internet sitelerinde yer alan başlıklar ilgi çekici: 'YGS - LYS şartı aranmadan istediğiniz bölümde okuma fırsatı. Kayıt imkanlarımızdan hemen yararlanın. Siz gereken belgeleri hazırlayın, biz kayıt işlemlerinizi yaptıralım. Üniversiteli olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.'
1990'lı ve 2000'li yıllara kıyasla günümüzde ünivertsiteli olmak çok daha kolay olsa da, YGS ve LYS sürecine hazırlanmak, bu sınavlarda yeter ve yüksek puanlar toplamak stresli bir süreç. Özellikle hukuk, mimarlık, tıp, psikoloji gibi gözde bölümler hedefleniyorsa çok başarılı olmak dışında bir seçenek kalmıyor. Sınavlara hazırlanan pek çok öğrencinin gece yatağa girdiğinde 'Tanrım, yarın sabah uyandığımda şu YGS-LYS'yi atlatmış olsam, (mesela) Trakya Tıp Fakültesi'nde 1. Sınıf öğrencisi olarak uyansam' diye hayal kurduğuna eminim. Elbette herkese cennete gitmek ister, ancak bunun bile bir yolu yordamı vardır. Karşımıza geçip cennetten yer sattıklarını iddia edenlere inanıp tapu aldığını sanarak bu iş olmaz.

DİPLOMAYA DENKLİK YOK
YÖK Yürütme Kurulu, kolay yoldan üniversiteli olanlardan bazılarıyla ilgili kararını 20 Temmuz 2012'de gerekçeleriyle web sitesinde duyurmuştu: 'Bulgaristan'a eğitim için giden bazı Türk öğrencilerin Bulgaristan'da diploma, ders notu, şerh ve damga sahteciliği yapmakta olduklarının anlaşıldığı, söz konusu öğrencilerin sahte transkriptlerle Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş yaptıkları, bazı öğrencilerin yasal olmayan yollardan derslerden geçer not aldığı, okula devam etmeden mezun olma imkanı elde ettikleri, sahtekarlığın boyutlarının tahmin edilenin de ötesinde olduğu ve örgütlü bir biçimde yapıldığı... Dışişleri Bakanlığı'nca bildirilmiştir... Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işlemleri ile Türkiye ve KKTC'deki üniversitelere yapılacak yatay geçişlerin Bulgaristan makamlarıyla bu konuda sürdürülmekte olan müzakereler tamamlanıncaya kadar askıya alınması kararlaştırılmıştır.'
Bu tür kararların mağdurlarının hak aramaları doğaldır. Böyle de oldu ve Ankara 8. İdare Mahkemesi'nde açılan davayla konu adli platforma taşındı. Dava görüldü, karar verildi. Hukuki süreç üzerinde durmadan sonuca gelelim. YÖK'ün 20 Temmuz'da açıkladığı karar pratikte aynen kaldı. Rektörlüklere gönderilen yazıda belirtildiği üzere, ikinci bir emre kadar Bulgaristan'daki üniversitelerden alınan diplomaların denklik işlemleri ve Türkiye'deki üniversitelere yatay geçişler durduruldu.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ
Milli Eğitim Bakanlığı'nın http://sgb.meb.gov.tr/istatistik/ adresinde yayınlanan MEB istatistiklerine göre Kasım 2011'de Bulgaristan'da öğrenim görmekte olan 400'ü kız 2488 öğrencimiz bulunuyordu. Yıllar içindeki değişim dikkate alındığında 2012 itibarıyla Bulgaristan'daki öğrenci sayımızın 2500 civarında olduğunu söyleyebiliriz. YÖK'ün kararıyla öğrenciler ve aileleri endişeli bir bekleyişe girmiş durumda. Ümit edelim, yapılacak ülkelerarası müzakereler hem bireyler hem de kurumlar için akılcı ve adil kararlarla sonuçlanır.

<p>Odaknoktasında; kaliteli ve sağlıklı hayat tarzını, aile yaşamını ve insanıönceleyentv4 bunu yapa

tv4 Ekranlarında Bizleri Neler Bekliyor? Filiz Zengin Akşam tv'ye anlattı.

Bakan Karaismailoğlu, kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi aldı! Yüzde 95'i tamamlandı

Gösteri sırasında piton adamı boğdu! Dehşet anları

Yeni keşifler için çalışmalar başladı! ''Tarihin sıfır noktası''