• $15,9072
  • €16,8684
  • 940.876
  • 2393.61
17 Haziran 2013 Pazartesi

Başarılı liselerin puan kayıpları

2013 ÖSYS süreci, geçmiş yıllara oranla çok daha sakin geçiyor. Adayların sınava odaklanmasını engelleyecek hiç bir şey yaşanmadı. Ne katsayılar, ne kontenjan değişiklikleri, ne şifre söylentileri ne de sistem değişikliği ile ilgili bir belirsizlik gündeme geldi. Bu, adaylar açısından büyük bir şans. Umarım önümüzdeki iki ay boyunca süreç sorunsuz ilerlemeye devam eder. 
Bu senenin tek önemli belirsizliği, tercih döneminin ne zaman olacağı konusunda. YGS sonuçlarının geçmiş yıllara kıyasla çok daha kısa sürede açıklandığı düşünülürse, LYS sonuçlarının haziranın sonunda ya da Temmuzun ilk günlerinde açılanmasını bekleyebiliriz. LYS-4 ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in açıklamaları da LYS sonuçlarının erken açıklanması yönündeki beklentileri güçlendirir nitelikte. 

TERCİH DÖNEMİ TARİHİ AÇIKLANMALI 
Tercih döneminin ne zaman olacağı adaylar kadar üniversiteleri de yakından ilgilendiriyor. Son yıllarda hem vakıf hem de devlet üniversitelerinin yoğun tanıtım faaliyetleri yürüttüklerini görüyoruz. Bu faaliyetlerin etkin şekilde planlanması ve yürütülebilmesi için tercih döneminin hangi tarihler arasında olacağının biliniyor, en azından tahmin edilebiliyor olması gerek. Tanıtım faaliyetlerinde görev alacak öğretim elemanlarının kişisel yıllık izin planları bile buna bağlı. ÖSYM tarafından bu konuda yapılacak kısa bir açıklamanın üniversitelerimizi çok rahatlatacağını dile getirmek isterim. 
Son günlerde adaylardan e-posta ile gelen sorularda AOBP-OBP konusu yoğunluk kazanmaya başladı. Bu sene AOBP yerine OBP’nin kullanılıyor olması nedeniyle pek çok “başarılı” lisenin öğrencileri derin endişe yaşıyor. Pek de haksız sayılmazlar. Puanlardaki ufak bir değişiklik başarı sıralamasında binlerce kişi öne ya da geriye gitmek anlamı taşıyor. Bu konuda YÖK ya da ÖSYM tarafından bir çalışma yürütüldü mü bilemiyoruz ancak AOBP-OBP değişikliğinin adayları ne şekilde etkileyeceği hususunda bildiğim kadarı ile eldeki tek bilimsel çalışma İKÜ ArGe Merkezi’nin geçen sene İstanbul Lisesi örneği üzerinden hazırladığı çalışma. 
AOBP yerine OBP uygulanması durumunda İstanbul Lisesi’nden 2011’de mezun olup LYS’ye girenlerin puan ve üniversiteye yerleşme konusundaki kayıplarını analiz edeni bu çalışmaya göre, OBP kullanıldığında okul birincisinin Y-LYS puanları yaklaşık 3, okul sonuncusunun ise yaklaşık 16 puan geriliyor. Üniversiteye yerleşme konusunda, mezunların %30’unun değişiklikten etkilenmediği, AOBP de olsa OBP de olsa yine aynı tercihlerine yerleştikleri, %70’inin ise daha alt tercihlerine geriledikleri anlaşılıyor.
Örneğin 2011’de AOBP ile Boğaziçi Üniversitesi’ne yerleşen 35 mezundan, eğer OBP uygulanmış olsaydı, on yedisi yine Boğaziçi’ne, sekizi İTÜ’ye, ikisi ODTÜ’ye, ikisi Galatasaray, ikisi İstanbul, biri Marmara ve biri Bilkent üniversitelerine yerleşiyor, ikisi ise açıkta kalıyor. 

BAŞARISI DÜŞÜK LİSE  MEZUNLARI ŞANSLI 
Çalışma sonuçları, AOBP-OBP değişikliğinin önümüzdeki birkaç sene, başarılı Anadolu ve Fen liselerinin mezunları üzerinde çok yıkıcı sonuçlar doğurmayacağını gösteriyor. Başarısı düşük olan Anadolu liselerindeki kayıpların ise bu seneden başlayarak hissedileceği anlaşılıyor. Mezunun yerleşme puanının içinde OBP’nin, sınav puanına kıyasla düşük bir önemde olması nedeniyle, başarı profili yüksek liselerin başarılı mezunlarının yine kendi aralarında rekabet edecekleri, başarı profili görece düşük (düz) liselerin mezunlarının ise AOBP-OBP değişikliğinden olumlu etkilenmelerine rağmen, Fen ve Anadolu Liseleri’nin mezunlarına bu sene ve önümüzdeki bir iki sene rakip olamayacakları söyleyebiliriz. 
Çalışmanın raporunu e-posta ile isteyen okurlara gönderebilirim. Üniversite yolunda, herkese başarı dileklerimle.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister