• $9,292
  • €10,8364
  • 533.715
  • 1431.44
10 Ekim 2013 Perşembe

444 8 965 (YÖK)

Geçtiğimiz pazartesi günkü Akademik Vizyon’un içeriğini hazırlamak için cumartesiyi pazara bağlayan gece yoğun bir mesai harcadım. Sabaha karşı dört buçuk beş sularında YÖK’ün web sitesinde “üniversitelerimiz” bölümüne girmem gerekti, ancak sayfaya bir türlü ulaşamadım. Birkaç denemenin ardından sorunun bende ya da bilgisayarımda değil YÖK’ün web server’ında olduğunu anladım. Zaman kısıntısı içinde ne yapabileceğimi düşünürken, web sitesinde yer alan 444 8 965 YÖK 7/24 İletişim Merkezi duyurusu gözüme çarptı. 

YÖK’E TEBRİKLER

Pazar sabaha karşı yanıt alabileceğimi ummadan, numarayı çevirdim. Telefon beş altı kez çaldıktan sonra açıldı, karşımdaki yetkili gayet nazik şekilde sorunumu dinledi, konuyu not ettiğini ve ilgili birimlere aktaracağını, hafta sonu olması nedeniyle çözümün hafta başına kalabileceğini söyledi. O gün o saatte karşımda muhatap bulmuş olmak, hemen çözüm üretilemeyecek dahi olsa sade vatandaş olarak görüş/ihtiyacımın not edilmesi beni fazlasıyla mutlu etti. Uygulamada mutlaka eksikler vardır, hatta bazı okurlar belki aynı iletişim merkezinden şikayet edecek kötü tecrübeler yaşamış olabilirler. Ancak ne olursa olsun bu uygulamanın hayata geçmiş olması nedeniyle YÖK’ü tebrik etmek gerekiyor. 

ÖNEMLİ KARARLAR ALIYOR

O gün web sitesindeki bilgilere ulaşamadığım için pazartesi gününe yetiştiremediğim konuyu şimdi sizinle paylaşmak isterim. 2013 ÖSYS’de öğrenci almayan ancak TBMM’den kuruluş yasası çıkmış 6 vakıf üniversitesi daha var: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (Antalya), Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (Ankara), Mef Üniversitesi (İstanbul), Murat Hüdavendigar Üniversitesi (İstanbul), Selahaddin Eyyubi Üniversitesi (Diyarbakır), Yüksek İhtisas Üniversitesi (Ankara). Ek yerleştirmede İstabul Esenyurt Üniversitesi’nin de ilk kez öğrenci aldığını hatırlatalım. Söz YÖK’ten açılmışken önemli bir tespiti paylaşmak istiyorum. YÖK hem öğrencilerin yaşamını ve gelecek kararlarını hem de üniversitelerin operasyon ve planlarını etkileyecek önemli kararlar alıyor. 
Bunların bir kısmı genel kurul bir kısmı yürütme kurulu toplantılarında karara bağlanıyor. Kararlar daha sonra ilgili kurumlara çoğunlukla klasik iletişim ve yazışma yöntemleriyle bildiriliyor. Kararlar bu kurumlarda klasik arşivleme yöntemleriyle saklanınca unutulabiliyor, hatırlanması gerektiğinde bulunamıyor. Öğrenciler ve kamuoyu pek çok olumlu karar ve gelişmeden haberdar olamıyor, olduğunda geç kalınmış olunabiliyor. 

WEB'TE PAYLAŞMALI

Örneğin 2013 ÖSYS’de üniversiteyi kazandığı halde liseden mezun olamadığı için 2-6 Eylül tarihleri arasında üniversiteye kayıt yaptıramayan öğrencilerin, sorumluluk veya ek sınav sonucunda liseden mezun olmaları durumunda 1 Kasım 2013’e kadar üniversiteye kayıt yaptırabileceklerine dair Genel Kurul kararına YÖK web sitesinden ulaşmak mümkün değil. Bu önemli bilgiye kaç kişi doğru içerikle ulaşabildi? 
Önerim şu. YÖK aldığı kararları (gizlilik kuralları saklı kalmak şartıyla), uygun içerik ve formatta, mesela web sitesinde, kişi ve kurumlarla paylaşacak olursa, hatta bunu kolay erişilebilir bir veri tabanı formatında yapılandırırsa, inanıyorum ki hem YÖK hem de pek çok kurum ve kişinin işleri çok daha rahat yürüyecek, verimlilik artacak. 
Bilgi-işlem olanakları bu tür uygulamaları mümkün kılıyor. Dikkate alınması ve hayata geçmesi ümidiyle... 

 

<p> </p>

Arabeskin 'Babası' kim?

Dev platform ''1915 Çanakkale Köprüsü''nün altından geçiriliyor

''Boncuklu Tarla''da 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınak bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)