• $15,8859
  • €16,8596
  • 941.871
  • 2393.61
24 Aralık 2012 Pazartesi

2013 ÖSYS maratonu

Ü niversiteye giriş maratonu, 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu'nun 17 Aralık Pazartesi günü ÖSYM Web Sitesi'nde yayınlanmasıyla başladı. Öncelikle bu uzun soluklu ve zorlu süreçte tüm adaylara ve ailelerine başarılar,  kolaylıklar diliyorum. Umarım Ekim 2013'te (ek yerleştirmenin ardından) sonuçlanacak bu yarışta herkes gönlündeki üniversiteye yerleşmiş olur.
Kılavuz, geçen senelere kıyasla iki büyük değişiklikle karşımıza geldi. Bunlardan ilkini eğitim camiası endişeyle öngörüyordu. Ben de 19 Kasım'da bu köşede konuya değinmiştim. Korkulan oldu ve Oratöğretim Başarı Puanı'nın (OBP) hesaplanmasında, liselerdeki not verme disiplinini ortadan kaldıracak 'bakkal hesabı' bir yönteme geçildi. Kağıt üzerinde pratik ve ideal gibi gözüken bu yöntemin SBS uygulamasında nasıl kokuştuğu ve eğitim camiasında derin yaralar açtığı bilinirken, öğrencilere doğruyu öğretmesi gereken öğretmen ve okullar SBS sürecinde notları şişirebilmek için açıkça 'üçkağıtçılık' yaparken, vergi kaçırmak için maliyeye ayrı, patrona ayrı muhasebe sistemi tutulan işletmelere benzer şekilde, MEB'e başka öğrenciye başka not beyan eden özel okullar bilinir ve hatta veliler tarafından tercih edilirken, YÖK ve ÖSYM'nin bu illetin üniversiteye geçiş sürecine bulaşması riskini göze alması çok cesur bir hamle. Umarım bu karar alınmadan önce her türlü teknik/beşeri değerlendirme ve simülasyon yapılmıştır.
DİNDEN MUAF OLANLAR
Kılavuzla gelen ikinci değişiklik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatının YGS ve LYS testlerinin kapsamına eklenmiş olması. 2013 YGS'de beş, LYS-4'te ise sekiz Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu adayların önüne çıkacak. Lisede okutulmakta olan derslerin testlerde soruluyor olması kadar doğal bir şey olamaz. Geçtiğimiz yıllarda bazı büyük değişikliklerin sınava birkaç ay hatta birkaç hafta kala yapıldığı hatırlandığında, bu değişikliğin şimdiden açıklanmış olması yerinde ve sevindirici. Ancak değişiklik sonrasında ortaya çıkan bir belirsizlik için ÖSYM'nin açıklama yapması gerekiyor. Lisede Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olmayı tercih eden öğrencilerin sınavda bu soruları yanıtlayıp yanıtlamayacakları konusunun bir an önce açıklığa kavuşması gerekiyor. Eminim ÖSYM bu konuya duyarlı yaklaşarak endişeleri kısa sürede ortadan kaldıracaktır.
KILAVUZA DİKKAT!
Değerli üniversite adayları; üniversiteye giriş süreci üç devrelik bir maç gibidir. Birinci devre YGS, ikinci devre LYS, üçüncü devre ise tercih dönemidir. Süreçten başarıyla çıkmak ve hedefe ulaşmak için her üç devrede de üstün performans göstermek gerekir. Bu nedenle oyunun kurallarını iyi bilmeniz şarttır. ÖSYM'nin web sitesinde yayınlanan 2013 ÖSYS Kılavuzu, rakiplerinizle yarışacağınız süreçte oyunun kurallarını açıklamaktadır. Kılavuzahttp://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2013/OSYS/2013OSYSSISTEMKILAVUZU_17122012.pdf adresinden ulaşabilirsiniz. Kılavuzda özellikle hangi puan türüne hangi testin ne oranda katkı sağlayacağını açıklayan tabloları titizlikle incelemenizi öneririm (Tablo 1.B. ve 1.E.). Kısıtlı zamanınızı akıllıca kullanmak ve doğru bir çalışma programı yapabilmek için bu tabloları esas almanız yerinde olacaktır.
Başarıyı yakalamanın bir diğer olmazsa olmazı ise dışarıdan gelen seslerden etkilenmemektir. Başvuruların yapıldığı andan başlayarak, tercih döneminin sonuna kadar, YÖK ve ÖSYM tarafından yapılacak değişikliklere, yerli yersiz yapılan açıklamalara, mesnetsiz şekilde etrafta dolaşan şehir efsanelerine kulaklarını kapayıp, hedef ve kurallar çerçevesinde ısrarla çalışanların başarıya ulaşacaklarını asla unutmayın.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister