• $33,0771
  • €36,1828
  • 2607.05
  • 11139.5
7 Temmuz 2024 Pazar

Yarı finali ellerimizle verdik

EURO 2024 Avrupa Şampiyonası çeyrek final maçında Hollanda ile karşı karşıya geldik. Milliler, maça dengeli başladı. Hollanda ataklar yapmaya çalışsa da ilk yarı bitmeden golü bulduk. İkinci yarı başlayana kadar her şey çok iyi gidiyordu.

GERİ ÇEKİLMEMİZ RAKİBİ CESARETLENDİRDİ

İlk yarıda başa baş mücadele veriyorduk. Hollanda'nın da pozisyon olarak önündeydik. İkinci yarıda geriye yaslanmamız, gol arayan Hollanda'nın rahatça üzerimize gelmesine sebep oldu. Yüksek mücadeleden dolayı oyuncularımız ikinci yarıda zaten fizik olarak düşüyorlardı. Avusturya maçında bunu net bir şekilde görmüştük.

Hollanda, ikinci yarıda Weghorst değişikliğiyle çok rahat pozisyonlara girmeye başladı. Biz ise Weghorst'a önlem alamadık. Direndik, direndik ancak 70'inci dakikada artık tükenmiştik. Maça eşitliğin gelmesinden sonra takımımız oyundan iyice düştü ve akabinde Hollanda ikinci golü bularak geriye düşmemize neden oldu.

HAKEM KRİTİK HATALAR YAPTI

Maçın hakemi, Clement Turpin'e değinmeden geçemeyeceğim. İlk yarıda Barış Alper Yılmaz'ın Hollanda savunmasının arkasına sarktığı pozisyonda rakibi tarafından indirilmesine faul vermemesine anlam veremedim. VAR'ın müdahale etmemesi de ayrı bir eleştiri konusu.

Hele ki Hollandalı futbolcu Xavi Simons'un Mert Müldür'ün ayağına bastığı pozisyonda sarı kart ile kurtulması belki de maçın kırılma anıydı.

VINCENZO MONTELLA'YA ELEŞTİRİLER

Montella'nın oynattığı futbolu Hollanda karşılaşması haricinde de beğenmiyorum. Ancak İtalyan teknik adam Avusturya maçıyla birlikte takıma bir dokunuş yaptı. Milli Takım, ilk yarılarda etkili ancak ikinci yarılarda golü de bulmasıyla hep geri çekildi. Bana göre Montella, bu kadar geriye çekilmemeliydi.

Oyuncu değişiklikleri konusunda çok geç kalıyor. Montella, Avusturya maçında etkisiz Kenan Yıldız'ı 80 dakika sahada tuttu. Böylesine büyük organizasyonlarda bu hatalar maalesef affedilmiyor. Bugün de Hollanda karşısında ikinci golü yiyene kadar İtalyan teknik adam değişiklik gerçekleştirmedi.

Bir diğer eleştirdiğim konu da orijinal forvet ile oynamamız. Barış Alper Yılmaz gibi bir yetenek santraforda rakip savunmaların ortasına bırakıldı. Milli futbolcumuz aslanlar gibi mücadele etti. Turnuva boyunca en başarılı oyuncularımızdan birisi ama ısrarla herkes Barış'ın kanatta, orjinal bölgesinde oynamasını istedi. Zira kendi bölgesinde neler yapabileceğini oynadığı dakikalarda gördük.

Öte yandan Cenk Tosun, Semih Kılıçsoy gibi forvetler çok az dakika aldılar.

BAŞARILI AYRILIYORUZ

Turnuvada daha ileriye gidebilir miydik sorusuna birçok kişi "evet" der. Ben de böyle düşünüyorum. Ancak gruptan çıktıktan sonra Avusturya ve Hollanda karşısında başarılı oyunlar oynadık.

Bana göre teknik direktörün tercihlerinden dolayı elendik. Ancak geldiğimiz bu noktada başarılı olduğumuzu düşünüyorum. EURO 2024'te, çeyrek final oynayan ve yarı finalin kapısından dönen bir A Milli Takım vardı. Mücadelelerinden dolayı tebrik ediyorum.

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)