• $33,1952
  • €36,0226
  • 2551
  • 11156.2
15 Haziran 2024 Cumartesi

Nuri Şahin müthiş bir proje

Bundesliga ekiplerinden Borussia Dortmund, eski futbolcusu Nuri Şahin'i teknik direktör olarak duyurdu. Alman ekibi 35 yaşındaki genç hoca ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Dortmund, son yıllarda yaptığı teknik direktör seçimleriyle ne kadar doğru kararlar aldığını tüm dünyaya gösteriyor. Son olarak Edin Terzic ile bir başarı öyküsüne imza attılar.

Klopp ile başlayan bu serüven şimdi Nuri Şahin ile devam edecek. Türk bir teknik direktörün Dortmund'a imza atması bizi gururlandırıyor. Başarılar diliyorum...

PEKİ NEDEN NURİ ŞAHİN

Öncelikle Dortmund'a baktığımda bir gelenek görüyorum. Kendilerine özgü bir futbol anlayışları var. Hızlı ve yüksek tempoda atak futbolu oynayan ve her maçı kazanmayı düşünen oyun tarzı. Kuşkusuz Klopp ile bunun temellerini çok güçlü attılar.

Sonrasında gelen teknik adamlar da kulübün sistemine uyum sağladı. Nuri Şahin de bu sisteme uygun birisi. Zira futbolculuk döneminin büyük bölümünü Alman ekibinde geçirdi. Efsane konumuna geldi. Antalyaspor'daki teknik direktörlük tecrübesi de Nuri Şahin'in potansiyelini ortaya çıkardı.

Dortmund, Nuri Şahin ile Almanya'da ve Avrupa'da başarı elde edeceğini düşünüyor. Ne de olsa kulübü iyi bilen ve sistemlerine çok uygun birisi.

TÜRKİYE'DE DE BÖYLE OLMALI

Ülkemizde ise teknik direktörlük konusunda kafamız çok karışık. Yabancı isimlere karşı pozitif bir bakış açımız var. Yerli isimler ise çok çabuk yıpratılıyor.

Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor'a baktığımda böyle bir örnekle karşılaşmadığımızı görüyorum. Çok fazla teknik direktör değiştiriyoruz.

35 yaşında hangi eski futbolcusuna bizim kulüplerimiz böylesine önemli bir görev verir?

Futbolcu yetiştirdiğimiz gibi, yetenekli Türk hocaları da yetiştirmeliyiz. Sergen Yalçın, Okan Buruk gibi şampiyonluk yaşamış teknik adamlar Anadolu'da kendilerini kanıtlayıp ancak camialarına hoca olabildiler.

Dortmund bu başarıyı nasıl sağlıyorsa ve riski alabiliyorsa bizim kulüplerimiz de almalı diye düşünüyorum.

<p>Neden sistemler mavi ekran veriyor, küresel bir siber  saldırı altında mıyız?</p><p>Havalimanları

Dünya neden mavi ekran hatası verdi?

Kadir Ezildi nişanlandı! Arabada gelinin yanında oturmayınca sosyal medyada senaryolar yazıldı

Giresun'da sağanak nedeniyle bir ev yan yattı

Endonezya'da volkanik hareketlilik! Kül bulutları ve lav akıntıları oluştu