• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
3 Nisan 2021 Cumartesi

Yeni çıkan kitaplar

Şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını kullanıyorum.

Genelde gördüğüm manzara şu: Yolcuların çoğu kafalarını cep telefonlarına gömmüş, etrafla ilişkilerini kesmiş...

Acaba içlerinden kaçı telefonda oyun oynuyor, kaçı sitelerde haber okuyor, kaçı sonsuzlukta yüzer gibi sağdan soldan gelen paylaşımlarda kaybolmuş?

Uzak ihtimal bir soru daha: Acaba kaçı kitap-makale vs. okuyor?

Sonra durup şöyle düşünüyorum: Cep telefonlarını oyuncak gibi elimize verenler dünyayı yönetiyorlar.

Sanki 'tek uluslu' bir dünya...

Her neyse fazla açılmayalım; kitap demişken...

Masamda biriken kitaplar var.

Hece Yayınları'ndan bir demet Sabahattin Ali kitabı geldi.

Türk edebiyatının güçlü kalemlerinden biri olan yazarın 'Değirmen', 'Kağnı Ses', 'Yeni Dünya-Sırça Köşk' adlı eserlerinin yeni baskıları (editör notlarıyla birlikte) yayınlandı.

Ketebe'den de ilginç bir eser: Tutunamayanlar Kitabı...

Editörlüğünü Mesut Koçak'ın yaptığı eser, Türk edebiyatının en sıra dışı yazarlarından merhum Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar romanı üzerine kaleme alınan on üç yazıdan oluşuyor.

Kitapta, günümüz yazarlarının penceresinden 'çoksesli' bir Oğuz Atay okuması yapılıyor.

Refikimiz Kemal Gümüş, araştırmacı gazeteciliğin hakkını veren isimlerden. Son dönemlerde özellikle FETÖ üzerine yaptığı dosya haberlerle adından söz ettiren Gümüş'ün yeni kitabı 'Tahkiye Kumpas Tasfiye' adını taşıyor. Habercilikte bir uzun yol koşucusu olan Gümüş'ün Kopernik'ten çıkan bu eseri, belgeleriyle birlikte FETÖ'nün yol haritasını deşifre etmeye devam ediyor.

Öykü yazınında kaleminin gücüyle kendine yer açmış isimlerden Abdullah Harmancı, çocuk kalbiyle, çocuklar için masallar kaleme alan bir isim aynı zamanda. Harmancı'nın Timaş'tan çıkan 'Aynalı Baba ile Raci'si, Filibeli Ahmet Hilmi'nin klasik eseri Amak-ı Hayal'in genç okurlar için yeniden yorumlanmış hali denilebilir.

Gençlere ve çocuklara yönelik eserler kaleme alan isimlerden Eyyüp Akyüz'den de iki masal kitabı geldi. Zarif Çocuk'tan çıkan iki kitap: Gökten Düşen Masallar ve Masal Kuyusu... Anne babaların bu kitapları not etmesinde fayda var.

Bünyamin Gürel çok yönlü bir sanatçı... Çanakkale'yi anlatan 'Bir Nusrat Hikayesi' ve '15 Temmuz Destanı' adlı tiyatro oyunlarını sahneye koydu, kitaplaştırdı... Aynı zamanda şair. Sinema ve fotoğraf ilgi alanlarından... Gürel'in Klaros Yayınları'ndan çıkan son şiir kitabı 'Su Lekesi' adını taşıyor. Gürel, lirik duyarlıklı bir şair olarak edebiyat dünyamızdaki yerini alıyor.

Selvigül Kandoğmuş Şahin... Rengarenk şehir resimleri kadar denemeleriyle de edebiyat dünyamızda kelamının gücünü ispatlamış yazarlarımızdan... Okur Kitaplığı'ndan çıkan 'Arınma Zamanlarına' adlı deneme kitabı sorular ve hasbihaller eşliğinde ilerleyen derinlikli bir içsel yolculuk...

Aydın Hız'ın Timaş'tan çıkan 'Benim Gönlüm Bir Kuştur' adlı roman, Anadolu'yu mayalayan mutasavvıflardan Hoca Ahmet Yesevi'nin izinde, sarsıcı bir arayış öyküsü...

Hikaye kitaplarıyla edebiyat dünyasına adım atan Serkan Üstüner'in ilk romanı 'Mahir'i Sakın Uyandırmayın' Muhit Kitap'tan çıktı. Romandaki şu cümle bile ilgi çekici ve okumaya davetkar değil mi: İnsanların aslında birbirlerine söyleyecekleri hiçbir şey yoktur, karşılıklı olarak yalnızca kendi acılarını anlatırlar, bu böyledir.

Cep telefonlarında harcanan zamanın onda birini dahi olsa kitaplarla geçirenlere ne mutlu.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak