• $32,4856
  • €34,7167
  • 2481.74
  • 9530.47
24 Şubat 2024 Cumartesi

Yalnız Değilsiniz

Türk sinemasının gişede sinek avladığı yıllar... Çekilen üç beş filmle değirmen dönmüyor, seyirci Amerikan filmlerini tercih ediyordu. 1990'lar...

İşte böylesi bir çoraklıkta gösterime giren Yalnız Değilsiniz adlı bir film, sinemamızda beklenmedik bir heyecan dalgası uyandırmıştı.

Mesut Uçakan imzalı film, gişe ve hasılat rekorları kırıyor, gazeteler manşetler atıyordu. Başını örttüğü için sosyetik ailesi tarafından utançla karşılanan, psikolojik tedavi için kliniğe kapatılan tıp öğrencisi Serpil'in dramı konuşuluyordu.

Konusu itibariyle geleneksel Yeşilçam'ın alışık olmadığı türden bir filmdi. Filmi izlemeye gelen kitleler de bilindik sinemasever profilinden farklıydı.

Sinemamızda, bu beklenmedik heyecan dalgasının üzerinden tam 34 yıl geçmiş...

Ailesinin tüm karşı çıkışlarına rağmen kendi hür iradesiyle tesettüre giren üniversiteli Serpil'in hikâyesi etrafında, başörtülü öğrencilerin mağduriyeti Türk sinema tarihinde ilk defa gündeme geliyordu.

Genç bir kadının yaşadığı manevi dönüşümü anlatan Yalnız Değilsiniz ve devamı olan Sonsuza Yürümek filmleriyle yönetmen Mesut Uçakan, risk alarak, kangrene dönüştürülmüş bir meselede, yani kamusal alanda başörtüsü yasağı konusunda net bir tavır sergiliyor, hakkın ve adaletin yanında duruyordu.

Hani zor zamanlarda konuşmak diye bir tabir vardır ya, Mesut Uçakan'ın sanatçı duyarlılığı ve toplumsal sorumlulukla yaptığı tam da buydu; tarihe not düşen bir duyarlılığın filmiydi Yalnız Değilsiniz.

Aile ve arkadaş çevresinin 'kendine benzemeyen'e karşı baskısı, farklı hayat tarzlarının birbirleriyle çelişen yanları, hedonist eğlence anlayışı, ölüm düşüncesi, feminizm, kadın erkek eşitliği gibi meselelere de temas eden bir film Yalnız Değilsiniz.

Gamze Tunar, Akın Tunç, Haluk Kurdoğlu, Nevin Aypar, Nilffer Aydan, Murat Soydan, Efkan Efekan ve Funda Birtek gibi oyuncuların rol aldığı film gösterim öncesinde resmi engellerle de karşılaştı; Kültür ve Turizm Bakanlığı alt komisyonunda denetimden geçemedi mesela. Ancak, Üst Kurul'un kararıyla gösterim izin çıktı.

Yalnız Değilsiniz, Mesut Uçakan sinemasında önemli bir yere sahip. Yönetmenin estetik hassasiyetleri gözeterek imza attığı bu film, eski Türkiye'nin, 28 Şubat döneminin (hatta ondan da öncesinin) hatırlamak istemediğimiz antidemokratik uygulamalarını kayda geçmiş bir eser.

Başörtüsü ile okuma, kamuda, devlet dairelerinde çalışma hakları gasp edilen, çevre baskısı ile sindirilen bir kuşağın öyküsünü ele alan filmi özellikle gençlerin seyretmesinde fayda var. Demokrasi tarihimizin hangi karanlık tünellerden, imtihanlardan geçtiğini hatırlamak, elde edilmiş hakların kıymetini bilmek adına...

(NOT: 24 TV'de hafta sonları yayınlanan Kırmızı Halı programında Yalnız Değilsiniz ile ilgili daha geniş bir değerlendirmemiz olacak. Program bugün 17:15'te, pazar günü ise12:20'den itibaren yayında...)

<p>İran'da nükleer programı   'Barış için Atom', aslında ABD'nin yardımı ile başlatıldı. </p><p>5 nü

İran ve İsrail arasında 'nükleer' gerginlik!

Karadeniz'in peştamalını dünyaya tanıttı

Antalya'daki teleferik kazasının enkazı havadan görüntülendi: Facianın boyutu gözler önüne serildi

Sırrı ortaya çıktı: Makarna suyunu dökenler pişman oluyor!