• $33,0742
  • €36,1854
  • 2609.29
  • 11139.5
23 Ağustos 2022 Salı

Vikinglerden Türklere

Yayınlanışından bugüne 10 yıl geçmesine rağmen epey sonradan izlediğim Vikings (Vikingler) adlı dizi, kuzeyin efsane savaşçısı ve aynı zamanda İsveç Kralı olan Ragnar Lothbrok, ailesi ve yakın çevresi etrafında, M.S 700'lü yıllarda geçer.

Dizide, acımasız pagan savaşçılar olarak Vikinglerin toprak ve zenginlik uğruna İngiltere ve Fransa başta olmak üzere farklı ülkelere yaptıkları istilacı, yağmacı ve keşifçi savaşlar konu edilir.

Aynı zamanda hem kendi kabileleri arasındaki çatışmalar, hem de Hristiyan dünyasına etkileri hikayenin temelini oluşturur.

Efsanelerden, söylencelerden beslenen, yan hikayelerle zenginleşen bu dev yapım, (tıpkı diğer dizi ve filmler gibi) tarihsel gerçekler hakkında bir referans olmasa da, referanslarını tarihten alan bir kurmaca...

Vikinglerin savaşçı doğaları, yaşam tarzları, inançları üzerine çok şey anlatıyor dizi.

Dolayısıyla Vikingler, bu haliyle bile, Kuzeylilerin tarihsel serüvenlerine aşinalık elde etmemizi sağlıyor.

Yazarlığını ve yapımcılığını Michael Hirst'ün yaptığı (Kanada-İrlanda ortak yapımı) bu tarihsel dramayı izlerken, insan ister istemez bir karşılaştırma yapıyor ve şu soruyu soruyor: Türklerin tarihsel yürüyüşünü anlatan etkili diziler niye yok?

Bu sorunun cevabı sayfalar dolusu olabilir elbet, böylesi bir ihtiyaca binaen mevzu derinleşebilir, fakat konumuz bu değil.

Vikingler dizisini hatırlamamın sebebi bir kitap; Metin Koca imzalı 'Türk'ün Destanları.'

Daha önceden yayınlanmış iki kitabın yanı sıra aşk, hasret, sevgi temalı iki binin üzerinde şiire imza atan Koca, bu kez, Türklerin tarih sahnesindeki yürüyüşünü destansı biçimde anlatan bir eserle okur karşısına çıkıyor.

Kitabın editörü Mücahit Koca'nın sunuş yazısından öğrendiğimize göre elimizdeki kitap aslında henüz yayınlanmamış bir başka kitabın, 22 bin kıtalık 'Koca Türk'ün Destanı' adlı devasa eserin mütemmim cüzünden ibaret.

Yani büyük, hacimli başka bir eserin bir parçası...

Kitabı olurken, kah Malazgirt'te er meydanında, kah İstanbul'un fethinde, Çanakkale'de, Sarıkamış'ta buluyorsunuz kendinizi.

Orta Asya'dan Anadolu'ya uzanan tarihsel süreç içinde coğrafyalar aşan, kıtalar boyunca at koşturan, devletler kuran, çağ açıp çağ kapatan, Çanakkale'yi geçilmez yapan; savaşçı, cengâver, kağan, han ve hakanlar yetiştiren bir milletin hikayesini anlatan dizeler, canlı birer tarih levhası olarak okurun zihninde yer buluyor kendine.

Yer yer çağlayanlar gibi coşkulu, gür sedalı bir söyleyişe sahip olan dizeleri okudukça, yazarın engin tarih bilgisine de şahit oluyorsunuz

Tasvirlerle sürükleyici bir anlatım zenginliğine kavuşan dizeler arasında ilerledikçe Türk'ün kutlu yürüyüşü birer film karesi halinde insanın gözünde canlanıyor.

Kitap aynı zamanda akıcı ve sade bir Türkçe ile kaleme alınmış.

Bu önemli bir anlatım başarısıdır ki ancak bilgi ve derin bir tarih sevgisiyle vücut bulabilir.

Büyük bir medeniyetin temsilcisi olan Türklerin dünyaya yön verişine tutkun bir şairin kaleminden çıkan beyitlerdeki edebi lezzet canlı birer tarih panoraması olarak karşımızda duruyor.

Bilgeoğuz Yayıncılık'tan çıkan kitaptan tadımlık...

Haslederiz alkanla çiğnetmeyiz toprağı

Alpaslan Süleymanşah Fatih kurmuş otağı

Tarih bir daha başlar yazarız altın çağı

Dün yine yedi düvel bize karşı birleşti

Gördüler ki Türk volkan kaynayan bir ateşti.

Vikinglerden Türklere nasıl gelmiştik?

Evet Türklerin tarih sahnesine çıkış serüvenini anlatan büyük çaplı filmler ve dizilere olan ihtiyaçtan bahsediyorduk.

Tarihimiz, destanlarımız, kahramanlarımız şimdilik kitaplarda yer buluyor kendine.

<p>Trump'ı 'kaçak göçmenler' kurtardı...</p><p>Yasa dışı göçmenlerle ilgili tabloyu okumak için başı

Trump'a suikast girişimi neden öngörülemedi?

Üniversite tercihi yapacaklar dikkat! İşte en çok para kazandıran meslekler

Kıbrıs Barış Harekatı'nın az bilinen fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Temmuz 2024)