• $31,2846
  • €33,855
  • 2058.08
  • 9193.69
27 Ekim 2021 Çarşamba

Ver elini Almatı

Altı yıl olmuş; Almatı Türk Filmleri Haftası düzenlenmeye başlayalıberi...

Bendeniz, ikinci kez Almatı'dayım.

Almatı, 1991'de bağımsızlığını ilan eden Kazakistan'ın ilk başkentiydi, sonradan Astana başkent ilan edildi, onun da (yakın zamanda) adı değişerek Nursultan oldu.

Başkent Nursultan... Ancak Almatı, eskiden beri ülkenin kültür ve sanat hayatının daha canlı seyrettiği bir şehir.

Bugüne kadar hep Avrupa başkentlerinde düzenlenen Türk Filmleri Haftaları, Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu ve Türk Filmleri Haftası Genel Koordinatörü ve Yönetmen Öner Kılıç'ın gayretleriyle kardeş ve soydaş ülkelere de taşınmış durumda.

Bu, kıymetli bir gayret, zira Türk dünyası ile tarih, kültür, dil birliğimiz var. Kültür, sanat ve sinema gibi konu başlıkları, bu birliği güçlendirecek en kıymetli köprüler.

Ata topraklarına her gittiğimizde bu 'duygudaşlığı' Türkiye'den gelenlere gösterilen teveccühten anlayabiliyoruz.

Türk dünyasından üniversite öğrencileri, sinema ve tiyatro bölümünde okuyanlar, Türkiye'den bir yönetmeni, oyuncuyu, yapımcıyı karşılarında bulmaya görsün, onları adeta soru yağmuruna tutuyorlar, çünkü, Türkiye'de çekilen dizileri, filmleri teknik ve estetik bağlamda ulaşılması gereken bir hedef olarak görüyorlar.

Yazının başlığı biraz da bu yüzden... Türkiye ile el ele yürümek, bana kalırsa Türk Cumhuriyetleri halkları için bir 'güven' meselesi...

Bunu Bakü'de oynanan Türkiye-Galler maçında net biçimde farketmiştim.

Maçtan 3-0 mağlup ayrılırken, üzüntümüzü paylaşan bir Azerbancanlı, 'Biz asıl maçı Karabağ'da kazandık, Türkiye-Azerbaycan el ele verince gerçek maçın galibidir' sözleriyle bizi teselli ediyordu.

Sanat açısından da bu böyle, inanıyorum ki Türk dünyası ile ortak yapımlarda birkaç dünya çapında parlak iş yapılabilse, gerisi daha hızlı gelecektir.

Peki 6. Türk Filmleri Haftası-Almatı etkinliğinde neler, kimler var?

Türkiye'den Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Ordu Milletvekili ve Yerli Düşünce Derneği Başkanı Metin Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz, yönetmenler Fatih Şahin, Mahmut Fazıl Coşkun, Galip Güner, Yapımcı Elin Ecealp, oyuncular Sezgin Erdemir, Nisa Sofiya Aksongur etkinliğe katılacak isimler arasında.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları, Dışişleri Bakanlığı Almatı Başkonsolosluğunun destekleriyle Yerli Düşünce Derneği'nin düzenlediği hafta 27-31 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Etkinliğin açılış galası, Arman Sineması'nda Yönetmen Mehmet Ada Öztekin'in yaptığı "7. Koğuştaki Mucize" filmiyle gerçekleştirilecek.

Son dönem Türk sinemasının öne çıkan filmlerinden Mucize, Pota, Mavzer, Aşkın Ömrü, Anons ve Rafadan Tayfa Göbeklitepe filmleri, Kazakistanlı sinemaseverlerle ücretsiz buluşacak; sanatçılarla seyirci buluşmaları yapılacak, Kazakistan El Farabi Üniversitesi öğrencileriyle Türk sineması söyleşileri düzenlenecek.

Almatı'da dolu dolu bir hafta bizi bekliyor.

<p>Kaza, sabah saatlerinde Eyüpsultan Edirnekapı Rami Caddesi üzerinde meydana geldi. Edinilen bilgi

Eyüpsultan'da 2 İETT otobüsü kazaya karıştı! Kaza sonrası her iki otobüste maddi hasar meydana geldi

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi