• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
14 Ekim 2021 Perşembe

Türk filmleri Bişkek yolcusu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla dünyanın dört bir yanında 'Türk Filmleri Haftası' düzenleniyor.

Paris'ten Londra'ya ABD'den Türk Dünyası ülkelerine kadar pek çok başkente her yıl Türk sinemasının en yeni örnekleri sinemaseverlerle buluşturuluyor.

Bu etkinlikler özellikle Batı dünyasında sinemamızın tanıtımı adına önemli bir işlev görürken, Türk Dünyası başkentlerinde düzenlenen film haftaları 'tanıtımdan öte' kardeşlik bağlarını güçlendiren bir özelliği haiz.

Öyle ya, ortak tarih, ortak dil ve ortak ülkülerimiz söz konusu Türk Cumhuriyetleriyle...

Bittabi (doğal olarak) söz konusu ülkeler arasında kurulacak her türlü ilişkinin en kestirme, en güçlü yolarından biri de sanat organizasyonları...

Bu bağlamda, Öner Kılıç'ın koordinatörlüğünde, Yerli Düşünce Derneği tarafından Türk cumhuriyetlerinde düzenlenen film haftalarının Astana'dan, Bişkek'e, Almatı'dan Bakü'ye özellikle üniversiteli gençler arasında nasıl bir heyecan dalgası oluşturduğuna şahit oldum yıllar içinde.

Türk filmlerini ve Türkiye'den gelen konukları her seferinde bağrına basan bir kardeşlik duygusu bu...

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları, Dışişleri Bakanlığı Bişkek Büyükelçiliğinin destekleriyle Yerli Düşünce Derneği'nin düzenlediği, 5. Türk Filmleri Haftası - Bişkek Etkinliği bu yıl 16-20 Ekim 2021 tarihlerinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gerçekleştirilecek.

Sinema dünyasından pek çok sanatçının katılımıyla gerçekleşecek açılış galası, 16 Ekim akşamı Manas Sineması'nda '7. Koğuştaki Mucize' filminin gösterimiyle yapılacak.

Bişkek Türk Filmleri Haftası'nda, usta yönetmenlerin ödüllü eserlerinin yanı sıra, popüler sinema filmleri de Kırgızistanlı sinema severlerle buluşacak.

Etkinlikte, 7. Koğuştaki Mucize'den başka Pota, Mavzer, Aşkın Ömrü, Ömer ve Biz ve Rafadan Tayfa Göbeklitepe (Animasyon film) filmleri ücretsiz olarak gösterilecek; film gösterimlerinden sonra sanatçılarla seyirci buluşmaları yapılacak.

Kırgızistan Türk Manas Üniversitesi öğrencileriyle Türk sineması söyleşilerinin düzenleneceği etkinlikler çerçevesinde, ortak yapımlar üzerine ikili görüşmeler de gerçekleşecek.

Umulur ki bu adımlar, gelecekte Türk Dünyası Sinema Birliği'nin kuruluşuna giden yolda köprü vazifesi görsün...

<p>ABD'nin California eyaletine bağlı Sierra Nevada bölgesini kar fırtınası vurdu. Sabah saatlerine

California'da kar fırtınası

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi