• $9,5204
  • €11,0626
  • 547.672
  • 1509.92
10 Ağustos 2020 Pazartesi

Tiyatroya cansuyu: Talimhane Sahne

Taksim’in göbeğinde, oteller bölgesinde açıkhava sahnesine kavuştu İstanbul.

147 seyirci kapasiteli Beyoğlu Talimhane Sahne geçen hafta Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız ve TÜROB Başkanı Müberra Eresin’in katılımıyla sanatseverlerin hizmetine sunuldu.

Ağustos boyunca 7 etkinliğe ev sahipliği yapacak Talimhane Sahne'nin ilk etkinliği 8 Ağustos'ta sahnelenen "Bir Nefes Dede Korkut" adlı tiyatro oyunu oldu.

Salgın yüzünden sezonu erken kapatan tiyatro için cansuyu olan Talimhane Sahne’de eylül sonuna kadar opera, bale, tiyatro ve konser etkinlikleri yapılacak.

Bir yandan da İstanbul’da sanatın kalbi olacak Atatürk Kültür Merkezi’nin inşaatı sürüyor.

Ve bir başka büyük kültür projesi; Beyoğlu Kültür Yolu…

Bazı etapları hazır olan proje tamamlandığında Galataport’tan başlayıp Galata Kulesi, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Emek Sineması, Mısır Apartmanı Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Atlas Pasajı İstanbul Sinema Müzesi, Taksim Camii Kültür Merkezi, Atatürk Kültür Merkezi ve Kültür Sokağı’nı da içine alan büyük bir kültür havzası ortaya çıkmış olacak.

Kültür adına bu yazın diğer önemli kazanımları da Bodrum Kalesi ve Sümela Manastırı gibi son derece önemli iki kültür/turizm varlığının restorasyonlarının tamamlanıp hizmete açılmasıydı.

MEHMET AKİF KİTAPLIĞI ÜCRETSİZ ERİŞİMDE

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB), 1984'ten itibaren düzenli olarak yayınladığı "Türkiye Kültür ve Sanat Yıllıkları"nı online erişime açmasının ardından, TYB bünyesinde hizmet veren Mehmet Akif Araştırmaları Merkezinin yayınladığı 9 kitaptan oluşan seti de online olarak okuyucuların beğenisine sundu.

TYB, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili bugüne kadar farklı ülkelerde 9 bilgi şöleni gerçekleştirdi.

Toplamda 300’e yakın bildirinin sunulduğu bilgi şölenlerinde, Mehmet Akif'in farklı yönlerini ortaya çıkartacak başlıklar seçildi ve dolayısıyla ortaya önemli bir külliyat çıktı.

Bu şölenlerin ve bildirilerin önemi ise büyük şairimiz hakkında yeni araştırmalar, bilgiler ve yorumlar ihtiva ediyor olması…

TYB tarafından hazırlanan 9 kitap, genellikle üniversitelerdeki akademisyenler ve Mehmet Akif üzerine çalışan araştırmacılar tarafından sunulan bildirilerden oluşuyor.

Online erişime açılan eserlere Mehmed Akif Araştırmaları Merkezi'nin "https://mehmetakifarastirmalari.com/yayinlar/" adresinden ulaşılabiliyor.

<p>Almanya'da önemli bir ilk yaşandı. Türk  kökenli bir milletvekili, ilk kez federal mecliste başka

Federal meclise Türk başkanvekili

Dünyada ilk kez üretildi! Türk mühendis ''gücü çevirdi'' ambargoyu aştı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (27 Ekim 2021)

Gizli kasa her şeyi değiştirdi! Tadilat sırasında şans eseri bulundu