• $28,9208
  • €31,485
  • 1924.11
  • 8026.27
8 Ağustos 2023 Salı

Tenten'in Afrika'sı...

Çocukluğumuzda severek izlediğimiz 'Belçika yapımı' bir çizgi filmdi Tenten.

Aynı zamanda bir çizgi roman serisi olan Tenten'in Maceraları'nı da okumaya bayılırdık.

Genç bir gazeteci ve gezgin olan Tenten ve sevimli köpeği Milu'nun maceralarına kapılır giderdik.

Türkçe'de çoğu Tenten kitapları Yapı Kredi'den çıksa da, Alfa'nın yayınladığı 'Tenten Amerika'da' adlı çizgi roman kapağını unutmadım: Tenten iple kazığa bağlanmış şekilde, eli baltalı bir 'Kızılderili'nin hışmına uğramak üzeredir.

Ne vahşi adamlardı şu Kızılderililer; ellerinden balta hiç eksik olmazdı!

Kendisi de bir karikatürist olan Hasan Kaçan, sanırım epey eski tarihli bir gazete haberinden ilhamla, 'Faşist Tenten'i hatırlatan bir paylaşımda bulundu.

Paylaşımın hemen altında, Tenten çizgi filminden alınmış bir kare: Afrikalı siyahiler, bir düzeneğin üzerinde kurulu sandalyesinde oturan efendi Tenten'i omuzlarında taşıyorlar.

'Az gelişmiş insanlar' olarak siyahilerin kaderinde beyaz adama, yani efendilerine hizmet etmek varmış demek!

Tenten kitaplarında, çizgi filmlerinde çocuk aklımıza sokulan bütün bu bilinçaltı mesajların manası ne olabilirdi?

Sonra sonra anladık ki Batılı sömürgeciler ve emperyalistler 'beyaz adam'ın diğerlerine olan üstünlüğünü kabul ettirmek için ne çok emek vermiş meğer!

Silahın, topun, tüfeğin, işgallerin, cinayetlerin, katliamların yanı sıra çizgi filmlerden romanlara, sinema filmlerinden şarkılara kadar sanatın yumuşak gücünün tüm unsurlarını kullanmışlar.

Mesela, 10 Ocak 1929 tarihli ilk macerasında, Tenten'in yolu komünist Rusya'ya düşüyor ve Sovyetlerin bir şeytan imparatorluğu olduğu anlaşılıyordu.

Bir çizgi kahraman olarak Tenten'in doğum yeri neresi mi?

Dünyanın en büyük sömürgeci devletlerinden biri olan Belçika.

O Belçika ki, dönemin kralı III. Leopold, koskoca Kongo'nun yarısından fazlasının tek başına sahibiydi.

Tenten'in maceralarını yayınlayan gazetenin sahibi ise koyu Katolik bir papazdı ve beyazın siyaha olan üstünlüğüne inanıyordu.

'Bu durumda Belçikalı muhabir Tenten'in Kongo'daki aptal siyah kabileler tarafından bir beyaz tanrı gibi karşılanmasına şaşmamalıydı.'

Bize macera gibi sunulan bunca sinsi ötekileştirme faaliyetini çocuk aklımızla anlayabilir miydik?

Zamanla neyin ne olduğunu anladık belki ama günümüzde dahi çocuklar sinsice zehirlenmeye devam ediyor.

Şimdi, yavaş yavaş Afrika kıtası da uyanmaya başlamış olacak ki, Fransa gibi modern sömürgecilere karşı seslerini yükseltmeye başladılar.

Fransa, Belçika, İngiltere gibi sömürgeciler adeta cetvelle sınırlarını çizdikleri Afrika kıtasına demir pençelerini öylesine geçirmişler ki yakın zamana kadar Afrikalılar, herhalde, Fransa'yı dünyanın en büyük ve süper ülkesi olarak biliyorlardı.

Ancak iletişim imkanlarının artması, Çin'in, Rusya'nın, Türkiye'nin ve başka aktörlerin Afrika'da devreye girmesiyle denklem Batılı sömürgecilerin aleyhine değişmekte...

Sömürgeciler, asırlar boyunca Afrika'nın tüm zengin kaynaklarını kendilerine bağlamışken, siyah adamın pangalarından kurtulması kolay olmayacak belki ama bundan böyle, bir uyanışın yaşandığı 'kara kıtada' 'beyaz ve asil' Tenten'in eskisi gibi rahatça efendilik taslayamayacağı da kesin.

Yalnız dikkatli olmakta fayda var; kendi yumurtasını pişirmek için gerekirse dünyayı ateşe vermekten çekinmeyen vahşi emperyalistlerin oyunu bitmez!

<p>İsrail ordusu Gazze Şeridi'nde bir haftadır devam eden 'insani aranın' bittiğini ve saldırılarına

Ateşkesin ardından işgalci İsrail'in saldırıları sürüyor

Pekmez ve limon küründen sabahları tüketen yaşadı! Faydaları saymakla bitmiyor

İnsani ara bitti vahşet başladı... İşgalci İsrail Gazze saldırılarını yeniden başlattı

UNESCO'nun Türkiye'de koruma altına aldığı ilk eser! Restorasyonda sona yaklaşıldı